اخبار > آغاز برنامه‌هاي مشترك فرهنگستان‌هاي ايران و قزاقستان


آغاز برنامه‌هاي مشترك فرهنگستان‌هاي ايران و قزاقستان

عبدالرحيم فيروززاده، مديركل امور بين‌الملل فرهنگستان هنر از برنامه‌هاي مشترك فرهنگستان‌هاي هنر ايران و قزاقستان خبر داد.
 
 

عبدالرحيم فيروززاده، مديركل امور بين‌الملل فرهنگستان هنر از برنامه‌هاي مشترك فرهنگستان‌هاي هنر ايران و قزاقستان خبر داد.

به گزارش روابط عمومي فرهنگستان هنر، در پي امضاي تفاهم‌نامه همكاري ميان فرهنگستان هنر ايران با فرهنگستان هنر ملي ژورگنيف قزاقستان در سال گذشته، برگزاري برنامه‌هاي مشتركي از سوي اين دو فرهنگستان در مفاد اين تفاهم‌نامه پيش بيني شد.

عبدالرحيم فيروز زاده، مدير كل امور بين‌الملل فرهنگستان هنر به تشريح برنامه‌هايي كه قرار است در ايران و قزاقستان برگزار شود، پرداخت و اظهار داشت: «فرهنگستان هنر به دنبال ارتباط فرهنگي و هنري با ساير كشورها خصوصا كشورهاي همسايه است تا پنجره‌اي براي تعامل ميان هنرمندان كشورمان با هنرمندان ديگركشورها باشد. به همين مناسبت تفاهم‌نامه‌هايي با كشورهاي قزاقستان، چين و ... منعقد كرديم و همچنين در حال مذاكراتي در همين زمينه با برخي كشورهاي ديگر هستيم.»

وي در زمينه فعاليت فرهنگستان قزاقستان ادامه داد: «فرهنگستان هنر ملي ژورگنيف قزاقستان از جمله نهادهاي فرهنگي است كه تقريبا مشابه فرهنگستان هنر ايران فعاليت مي‌كند. يعني به لحاظ گستردگي شرح وظايف و نيز وسعت حوزه عمل و كثرت هنر و هنرمندان در آن كشور شبيه ما هستند. رييس اين فرهنگستان توسط رييس جمهور انتخاب مي‌شود و البته عمده فعاليت‌شان بر آموزش متمركز است.»

فيروززاده درباره برنامه‌هاي پيش بيني شده در تفاهم‌نامه نيزخاطر نشان كرد:« يكي از مفاد مورد توافق اعزام هنرمندان دو كشور به قزاقستان و ايران بوده كه بر همين اساس و بر مبناي درخواست آنها، "رسول داناپور " هنرمند برجسته خاتم‌كاري براي آموزش اين هنر، هفته آينده به كشور قزاقستان سفر مي‌كند. همچنين "بولات‌تورغون‌باي" هنرمند نقاش و عضو فرهنگستان هنر قزاقستان نيز از سوم آذر براي برپايي كارگاه شناخت هنر معاصر قزاقستان و آسياي ميانه به ايران مي‌آيد.»

مديركل امور بين‌الملل فرهنگستان هنر ادامه داد: «برنامه‌هاي متفاوتي براي سفر "بولات تورغون‌باي" به ايران پيش بيني شده كه شامل سخنراني، كارگاه، ديدار با هنرمندان و بازديد از مكان‌هاي فرهنگي و هنري است و اميدواريم اين امر زمينه‌ شناخت هنر قزاقستان را براي پژوهشگران و دانشجويان ما در حوزه تجسمي فراهم كند.»

فيروز زاده همچنين از برنامه‌هاي پيشنهادي فرهنگستان هنر به كشور قزاقستان سخن گفت و اظهار داشت: «فرهنگستان هنر دو برنامه نيز براي اجرا در سال 2012 به فرهنگستان هنر ملي ژورگنيف ارائه خواهد كرد كه يكي برگزاري نمايشگاه و كارگاه خوشنويسي و ديگري برپايي نمايشگاهي از نقاشان جوان ايراني است.»

وي درخصوص برگزاري نمايشگاه خوشنويسي در قزاقستان تصريح كرد: «از آنجا كه هنر خوشنويسي يكي از هنرهاي اصيل ايراني است كه منبع و سرچشمه عظيمي از انديشه‌هاي اسلامي را در بر دارد و ديگر آن‌كه هنرمندان آن كشور ايده و ذهنيت مبهمي نسبت به اين هنر دارند؛ ما برآن شديم تا موجبات شناسايي اين هنر اصيل و هنرهايي را كه پرچم‌دار فرهنگ و هنر كشورمان هستند، فراهم نماييم.»

وي همچنين تاكيد كرد: «اميدواريم تا جوانان و دانشجويان مستعدي كه در پي شناخت و پژوهش هنر‌هاي ديگر كشورها هستند در اينگونه برنامه‌ها شركت نمايند و موجب ارتقاء سطح هنري كشور باشند.»

نشست تخصصي«بررسي هنر قزاقستان و آسياي ميانه»، 5 آذر، ساعت 15در فرهنگستان هنر برگزار مي‌شود.

زمان انتشار: چهارشنبه ٢ آذر ١٣٩٠ - ٠٩:٢٢ | نسخه چاپي

نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
اخبار
اخبار موسسات و زیرمجموعه ها
کلیه حقوق متعلق به این پورتال برای فرهنگستان هنر محفوظ است.