موزه هنرهای معاصر فلسطین

 

 موزه هنرهاي معاصر فلسطين وابسته به فرهنگستان هنر جمهوري اسلامي ايران

  درخيابان بزرگمهر، در فاصله دو خيابان برادران شهيد مظفر (صبا) و فلسطين، ديوار به ديوار سفارت فلسطين باغ سبزي قرار دارد با يك ساختمان قديمي، ساختماني براي نمايش  هنر مقاومت مردمي براي دفاع از سرزمين اجدادي شان با اشغالگران جنگيده‌اند. موزه نامي دارد؛ يادآور هنر مقاومت و حماسه و وطن دوستي:«موزه هنرهاي معاصر فلسطين»

موزه هنرهاي معاصر فلسطين در نخستين روزهاي  سال 1385 به همت فرهنگستان هنر و با مشاركت هنرمندان ايراني و فلسطيني راه‌اندازي شد و از مرداد ماه همان سال فعاليت خود را به طور رسمي آغاز كرد.


انديشه  تاسيس موزه اي براي نمايش مقاومت مردم فلسطين در سال 1381،  همزمان با برگزاري نمايشگاه هنر مقاومت در حمايت از انتفاضه مردم فلسطين در فرهنگستان هنر شكل گرفت.  به همين منظور در كنار برگزاري نمايشگاه هنر مقاومت، 65 اثر از آثار هنرمندان برجسته خريداري شد. اين آثار متعلق به بهترين نقاشان فلسطيني رانده شده از سرزمين مادري و مقيم در كشورهاي سوريه، لبنان و اردن بود.


موضوع راه اندازي موزه هنرهاي معاصر فلسطين، با واگذاري ساختمان انديشه در خيابان صباي شمالي، نبش خيابان بزرگمهر جاني دوباره گرفت. در سال 1383  شهردار وقت تهران، ساختمان  انديشه را در اختيار فرهنگستان هنر قرار داد.  ساختمان انديشه بنايي قديمي بود كه پس از مرمت، با نام سراي انديشه و به عنوان مركزي فرهنگي مورد استفاده قرار مي گرفت. فرهنگستان هنر، با طراحي و نظارت رئيس وقت، تغييراتي اساسي در ساختمان ايجاد كرد تا بنا براي تغيير كاربري و تبديل به موزه اي دائمي آماده شود.

ساختمان موزه مشتمل بر هشت گالري، با مساحتي در حدود 700 متر مربع در سه طبقه راه اندازي و خبر افتتاح آن همزمان با بازديد مقام معظم رهبري از دو سالانه پوستر جهان اسلام اعلام شد.

 28 فروردين 1385 ، همزمان با  ميلاد پيامبر اكرم (ص) و برگزاري اجلاس بين‌المللي قدس، موزه با حضور سفيران كشورهاي لبنان، اردن، فلسطين و چند كشور اسلامي ديگر به طور موقت گشايش يافت.

چهار ماه بعد، در بيست و سومين روز مرداد، موزه هنرهاي معاصر فلسطين با هدف راه اندازي بزرگترين عرصه گفتگو، تعامل، تبادل نظر و انتقال تجارب و دستاوردهاي هنرمندان ايران، فلسطين و ساير كشورها اسلامي با محور پيوندهاي فرهنگي، اعتقادي و مشتركات فكري، همزمان با افتتاح نمايشگاه هولوكاست، كار خود را به طور رسمي آغاز كرد.

 

 

نشاني:

تهران - ميدان فلسطين - خ طالقاني - خيابان شهيد برادران مظفر - تقاطع بزرگمهر - شماره 74 - تلفن : 2-66974790

فكس : 66974791
صندوق پستي : 3933-14155

رایانامه:art@honar.ac.ir

کلیه حقوق متعلق به این پورتال برای فرهنگستان هنر محفوظ است.