• دوشنبه ٢٧ فروردين ١٤٠٣
  • En

آرم فرهنگستان هنر
اخبار > کتاب درآمدی بسیار کوتاه بر شوخی؛ مروری فلسفی منتشر شد


کتاب درآمدی بسیار کوتاه بر شوخی؛ مروری فلسفی منتشر شد

 

مؤسسه تألیف، ترجمه و نشر آثار هنری، وابسته به فرهنگستان هنر، کتاب درآمدی بسیار کوتاه بر شوخی؛ مروری فلسفی، اثر نوئل کارول را با ترجمه صالح طباطبایی منتشر کرد.

 

به گزارش روابط‌عمومی فرهنگستان هنر، کتاب درآمدی بسیار کوتاه بر شوخی؛ مروری فلسفی، با نگاهی به ماهیت شوخی و ارزش آن در فرهنگ ملت‌ها، منتشر شده است.

نویسنده در بخشی از پیش‌گفتار این کتاب آورده است: «اندیشمندان در هر فرهنگ انسانی‌ای نشانی از شوخی را کشف کرده‌اند و بیش از 2هزار سال درباره آن به بحث و گفت‌وگو پرداخته‌اند.»

این کتاب در سه فصل به موضوع شوخی می‌پردازد. فصل نخست کتاب بر «ماهیت شوخی» تمرکز دارد و نظریه‌های عمده شوخی را مرور می‌کند تا از رهگذر تعارض میان این نظریه‌ها ابعاد مهم پدیده شوخی را برجسته سازد. فصل دوم کتاب به بررسی نسبت «شوخی، هیجان و شناخت» می‌پردازد و درصدد کشف آن است که آیا سرخوشی فکاهی نوعی از هیجان است. نویسنده در فصل آخر، به نسبتِ «شوخی و ارزش»، به‌ویژه بر مبنای کارکردهای اجتماعی، پرداخته و شوخی و سرخوشی ملازم آن را دارای نقشی مهم در ساختار جوامع می‌داند. در انتهای کتاب نیز، فهرست اصطلاحات انگلیسی و فارسی استفاده‌شده آمده است.

کتاب درآمدی بسیار کوتاه بر شوخی؛ مروری فلسفی، در 188 صفحه و شمارگان 500 نسخه، روانه بازار نشر شده است.

علاقه‌مندان برای تهیه این کتاب می‌توانند به کتاب‌فروشی انتشارات فرهنگستان هنر، به نشانی خیابان ولیعصر، نرسیده به چهارراه طالقانی، شماره ۱۵۵۰، یا وبگاه مؤسسه متن، به نشانی https://matnpub.ir، مراجعه کنند.

 

 

 
 
 

زمان انتشار: شنبه ١١ آذر ١٤٠٢ - ١١:٣٧ | نسخه چاپي

نظرات بینندگان
کاربر مهمان
1402/09/20 20:27
0
1
عالی
کاربر مهمان
1402/09/20 20:26
0
1
ترجمه های دکتر طباطبایی از آثار نوئل کارول دقیق، شیوا و خواندنی اند. دو ترجمه قبلی ایشان را خوانده ام و از آنها استفاده کرده ام. این ترجمه را هم خواهم خواند.
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
اخبار
;