اخبار > طرح گلدانی، از طرح‌هایی با قدمت بسیار


   
     طرح گلدانی، از طرح‌هایی با قدمت بسیار
 

قالی‌های ایرانی طرح‌های بسیاری داشته که هر کدام بسته به سلیقه افراد انتخاب می‌شوند. این طرح‌ها شامل طرح‌های باستانی و ابنیه اسلامی، بته‌جقه یا بته‌ای، شاه‌عباسی، اسلیمی، اقتباسی، واگیره‌ای یا بندی، درختی، ترکمن یا بخارا، شکارگاهی، قابی یا خشتی، گلدانی، گل فرنگ، محرابی، ماهی درهم، محرمات، هندسی و تلفیقی و… می‌شوند. یکی از این طرح‌ها که از دیرباز بافته می‌شده طرح گلدانی است که آن را شرح می‌دهیم.
طرح گلدانی همان‌گونه که از نامش پیداش است گلدانی است پر از گل. بیشتر طرح‌های گلدانی دارای گلدانی بزرگ در یک طرف فرش هستند که شاخه‌های گل‌های آن تمام فرش را می‌پوشاند. طرح گلدانی همراه با طرح‌های دیگر نیز به کار می‌رود و جلوه‌ای زیبا به فرش دست‌باف ایرانی می‌دهد. گلدانی هزار گل، گلدانی سراسری، گلدانی ختایی، گلدانی محرابی و گلدانی ظل‌السطانی ازجمله طرح‌های گلدانی است. نقش و نگار گلدانی بارها و بارها در فرش‌های ایرانی بافته شده است. نمونه‌های بسیاری از این طرح زیبا در موزه‌ فرش ایران و سایر موزه‌ها در سرتاسر جهان وجود دارد.
برخی از مهم‌ترین ویژگی‌های طرح گلدانی به این شرح است:
• ویژگی اصلی این طرح وجود یک یا چند گلدان در اندازه‌های مختلف است که تمام فرش را می‌پوشاند.
• گلدان‌ها به صورت متقارن در کناره‌های متن یا پشت‌سرهم بافته می‌شوند. در این فرش‌ها گلدان‌ها همگی به سوی بالا قرار دارند.
• گاهی یک گلدان بزرگ پر از گل سرتاسر متن را پر می‌کند و طرح اصلی فقط گلدان است.
• در گلدانی سراسری طرح یک گلدان پر از گل سرتاسر متن فرش را می‌پوشاند.
• در گلدانی حاج‌خانمی طرحی از منظره‌ باغ با گلدانی پر از گل در متن فرش دیده می‌شود. از ویژگی هاي این طرح، تناسب اندازه هاي گل ها و نگاره هاي مکمل آن است که در نهایت دقت انتخاب شده است و می توان طرح آن را ترکیبی از نقش هاي قالی جوشقان و گلدان دانست. از نام هاي دیگر این طرح ” باغ گلدانی ” و بیشتر در اطراف کاشان (نطنز و بادرود ) بافته می شود.

 

   زمان انتشار: 1400/08/23 - ١٥:٢٣ | نسخه چاپي

خروج