«فرهنگستان هنر» دومین مراسم گرامیداشت «روز جهانی صنایع‌دستی و تجلیل از پیش‌کسوتان هنرهای سنتی» را برگزار کرد.
 

«فرهنگستان هنر» دومین مراسم گرامیداشت «روز جهانی صنایع‌دستی و تجلیل از پیش‌کسوتان هنرهای سنتی» را برگزار کرد.

 

همزمان با آغاز «هفته صنایع دستی» و در «روز جهانی صنایع دستی»، فرهنگستان هنر با همکاری موسسه فرهنگی هنری، پژوهشی صبا ، دانشگاه آزاد هنرهای اسلامی ایرانی استاد محمود فرشچیان و تشکلهای مردم نهاد حامی صنایع دستی کشور، آیین بزرگداشت و تکریم پیشکسوتان هنرهای سنتی و صنایع دستی از سراسر ایران را همراه با نمایشگاه آثار منتخب آنان در 10 رشته متنوع هنری، برگزار کرد.

 

به گزارش روابط عمومی موسسه فرهنگی هنری صبا- وابسته به فرهنگستان هنر- در این مراسم که با حضور مسئولان بلندپایه فرهنگی کشور، شمار زیادی از چهره های برجسته هنری و انبوه علاقمندان، عصر یکشنبه 23 خرداد در تالار ایران فرهنگستان هنر برگزار شد، از برجستگان و افتخارآفرینان حوزه هنرهای سنتی ایرانی همراه با سه تن از سفیران سلامت و حافظان امید به زیستن، تجلیل شد.

در این آیین بزرگداشت، ابتدا بهروز سیف اللهی نماینده تشکلهای صنایع دستی و هنرهای سنتی در سخنانی به آسیب شناسی اشتغال در این عرصه و مشکلات و موانع موجود در اشاعه، استمرار و بقای این هنرها و صنایع بومی- محلی از جمله مشکلات و تنگناهای معیشتی، فقدان سرمایه گذاری و سیاستگذاری کلان در این حوزه، فقدان تخصیص منابع و اعتبارات برای رشد و پاگیری تولیدگران و تلاشگران این صنایع، عدم برنامه ریزی متمرکز، منسجم و فراگیر برای بازارسازی داخلی و خارجی، نبود یک چشم انداز روشن پیش روی اهالی این هنرها در کشور، و... اشاره کرد و این هنرها را واجد قابلیتی برای ارائه در سطح جهانی و تبدیل شدن به یک هنر ملی دانست.

سخنران بعدی این مراسم، غلامرضا منتظری نایب رئیس کمیسیون فرهنگی مجلس بود که با بیان ارزشها و ویژگیهای بومی، تولیدی، زیبایی شناختی و مردم شناسانه این هنرها، صنایع دستی ایران را یک میراث بزرگ معنوی و ملی عنوان کرد که معرف هویت فرهنگی و روح آفرینشگری قومی ما در طول تاریخ تمدن این سرزمین بوده است.

وی در ادامه با اشاره به اینکه ما در تولید ناخالص ملی خود هنوز هیچ سهمی را به صنایع دستی اختصاص نداده ایم خواهان تغییر نگاه و سیاستها در این حوزه و اولویت گذاری ها و ارزشگذاریهای جدید و منطبق با احیا و گسترش ظرفیتها و کارکردهای متعدد و متنوع این هنرها و صنایع بومی در سیاستگذاریهای کلان و راهبردی توسعه کشور شد.

آنگاه نویت به دکتر حجت‌الله ایوبی، دبیرکل کمیسیون ملی یونسکو در ایران رسید .

دکتر بهمن نامور مطلق ریاست فرهنگستان هنر در ادامه مراسم، سخنان خود را در خصوص هویت آفرینی و گفتمان سازی صنایع دستی و هنرهای سنتی ایراد نمود.

وی با تاکید بر اهمیت محوریت بخشیدن به صنایع دستی در سطح سیاستگذاران و مسئولان کشور بمنظور بسترسازی و تسهیل فعالیتها در این حوزه، از شکل گیری یک گفتمان جدید در مدیریت فرهنگی کشور همراه با نهادسازیها و شبکه سازیهای صورت گرفته در این راستا خبر داد و خاطرنشان کرد:

این مراسم با تجلیل از هنرمندان حوزه هنرهای سنتی و صنایع‌دستی کشور : رسول مجدی در رشته نگارگری؛ کبری حیدری، در رشته دوخت‌های سنتی؛ مجتبی احمدخان، در رشته آبگینه؛ بهروز سیف‌اللهی، در رشته نگارگری و نگارگری روی چرم؛ شیرین مهدی‌قلی‌خانی، در رشته منبت چوب؛ حسن جوان‌شاهی، در رشته بافت‌های داری؛ یدالله احمدرضایی، در رشته قطاعی؛ علیرضا باوندپور در رشته منبت و پیکرتراشی؛ احمد صومی، در رشته گچ‌بری سنتی؛ و امرالله باقری، در رشته نقاشی روی شیشه ادامه یافت و پس از آن از سه برگزیده کادر درمان و حافظان سلامت در کشور: مهرانگيز زنگنه (مدیرگروه دانشگاه آزاد اسلامی، واحد علوم پزشکی)، فاطمه سالاری (مدیر پرستاران بیمارستان بوعلی) و حمیدرضا غلام‌رضایی (رئیس بیمارستان فرهیختگان) نیز تجلیل بعمل آمد.

پایان بخش آیین ویژه روز و هفته صنایع دستی، قرائت بیانیه هنرمندان تشکلهای صنایع دستی توسط حسین بختیاری رئیس هیات مدیره و مدیرعامل مجموعه هنرمندان صنایع دستی بود که در آن بر اجرای دستورات مقام معظم رهبری در خصوص صنایع دستی و توانمندسازی و تقویت آن در عرصه ملی، تحقق مطالبات هنرمندان این رشته ها و رفع رکود و مشکلات و موانع موجود ساختاری و مدیریتی و اجرایی، تدوین و تنظیم و تصویب قوانین تسهیلگر و حمایتی، برنامه ریزی موثر و سرمایه گذاری با اقدامات فوری و عاجل، و... تاکید شده بود.

در پایان مراسم، مسئولان و حاضران با حضور در لابی فرهنگستان هنر و محل استقرار غرفه های هنرمندان ده رشته از صنایع دستی و هنرهای سنتی سراسر ایران از آثار نفیس و ارزشمند به نمایش درآمده بازدید و با هنرمندانشان گفتگو کردند.

 

   زمان انتشار: جمعه ٢١ خرداد ١٤٠٠ - ١٤:٠٧ | نسخه چاپي

خروج
کلیه حقوق متعلق به این سایت برای موسسه فرهنگی هنری صبا محفوظ است.