صبا میزبان«گردن آویزهای ایرانی»شد
 

به گزارش روابط عمومی موسسه فرهنگی هنری صبا- وابسته به فرهنگستان هنر- نمایشگاه  «گردن آویزهای ایرانی»که حاصل ایده های «زهرا عیوضی» در خلق و اجرای گردن آویزهایی با ترکیب نقوش و خطوط اصیل ایرانی و اسلامی و شیوه های مدرن است، عصر شنبه چهاردهم بهمن در نگارخانه «استاد لرزاده» مجموعه  صباگشایش یافت.

این مجموعه  شامل ۱۶ گردن آویز است که هریک اثری از میراث بزرگ تاریخ و تمدن ایرانی را معرفی می کند.

حافظیه، سعدیه، تخت جمشید، مقبره کوروش در پاسارگاد، پل خواجو، سی و سه پل، مسجد آقابزرگ کاشان، ایوان مدائن یا طاق کسری، مقبره بوعلی  همدان، گنبد سلطانیه، بقعه شیخ صفی الدین اردبیلی، عالی قاپو، دروازه قرآن، مزار خیام، برج آزادی و شمس العماره، بناهایی هستند که بر روی این گردن آویزها بر بستر ترکیبی خلاقانه از خطوط اسلیمی نقش بسته اند.

زهرا عیوضی که دانش آموخته رشته معماری است ویژگی منحصر بفرد این دست ساخته های تزیینی را پیوند خطوط و نقوش اسلیمی با ترکیب ها و پرداختی مدرن عنوان کرد و هدف از ساخت و ارایه این مجموعه از آویزهای ایرانی را: کشف قابلیت خطوط اسلیمی در بیان ظرافتهای زنانه، استفاده از پشتوانه هویت ملی، میراث فرهنگی و تاریخ ایران در اشیای تزیینی شمرد.

این هنرمند همچنین استفاده از طلا در این گردن آویزها را تاکیدی دیگر بر ارزشمند بودن این بناها دانست.

هنرمند که پیشتر هم تجربه طراحی لباس عروس با الهام از طرحهای تزیینی و فرم های برگرفته از نقشمایه های ایرانی را داشته است، نمایشگاه بعدی خود را که در امتداد پروژه گردن آویزهای ایرانی است در اردیبهشت آینده در کاخ سعدآباد برگزار خواهد کرد.

زهرا عیوضی با بیان اینکه بدنبال رفع خلا جدی در طراحی گردن آویزهایی بوده که تجلی ترکیب خطوط ایرانی با فرم های مدرن باشد، از فروش و دریافت سفارش در روزهای برپایی نمایشگاه خبر داد.

 نمایشگاه گردن آویزهای ایرانی تا ۲۱ بهمن همه روزه ازساعت۱۰تا 20میزبان تمامی علاقمندان خواهد بود.

 

   زمان انتشار: يکشنبه ١٥ بهمن ١٣٩٦ - ١٢:١١ | نسخه چاپي

خروج