کارنامه بیش از سه دهه دیوارنگاری های انقلاب در صبا رونمایی شد
 

طی مراسمی با حضور مسئولان شهرداری و شورای شهر تهران، مدیران فرهنگی و شمار زیادی از هنرمندان کشورمان سومین دوسالانه دیوارنگاری شاهدان شهر در موسسه فرهنگی هنری صبا گشایش یافت.

به گزارش روابط عمومي موسسه فرهنگي هنري صبا وابسته به فرهنگستان هنر جهموري اسلامي ايران، در این مراسم که عصر چهارشنبه چهاردهم بهمن در تالار ایران فرهنگستان هنر با حضور شمار زیادی از اهالی هنر و علاقه مندان، مسئولان شهرداری و شورای شهر تهران از جمله مهندس مهدی چمران، دکتر مرتضی طلایی، حجه الاسلام والمسلمین سیدمحمود دعایی نماینده ولی فقیه و مسئول روزنامه اطلاعات، مدیران سازمان زیباسازی شهر تهران و مسئولان فرهنگی برگزار شد ابتدا نظام الدین امامی فر دبیر سومین دوسالانه دیوارنگاری شاهدان شهر گزارشی از روند شکل گیری دوسالانه به حاضران ارائه کرد. وی با اعلام شناسایی بیش از 500 دیوار شهر تهران بصورت مستند، مشارکت بیش از 1800 اثر از 600 هنرمند در بخش مسابقه، ارسال 40 مقاله و طرح پژوهشی و 30 پایان نامه دکتری، کارشناسی ارشد و کارشناسی از سراسر کشور به دبیرخانه و برگزاری 9 کارگاه آموزشی زیر نظر اساتید از انتخاب آثار با دقت و بر اساس معیارهای حرفه ای و برپایی همایش علمی این دوسالانه در 28 بهمن ماه خبر داد.

پس از آن نوبت به دکتر کامیاب مدیرعامل سازمان زیباسازی شهر تهران رسید که به شرح اقدامات صورت گرفته پرداخت و بر ضرورت حفظ یاد و جایگاه ماندگار شاهدان شهر در فضاها و نماهای شهری تأکید کرد.

نائینی قائم مقام معاونت فرهنگی اجتماعی شهرداری تهران سخنران بعدی بود که با تبیین ابعادی از حرکت عظیم و تاریخی شاهدان دوران، برکات خون شهدا را فراتر از ایران در همه منطقه و جهان الهام بخش و اثرگذار شمرد. پایان بخش مراسم افتتاحیه سخنان مهندس چمران ریاست شورای شهر تهران بود که به شکل تخصصی با برشمردن ویژگی های دیوارنگاری مطلوب و درست از منظر حرفه ای یادآور شد: خصلت آن دیوارنگاری که برای همه جذاب باشد و سلیقه عموم مردم را از هر قشر و صنف و تفکر و سلیقه ای جلب کند و در عین حال فاقد ارزش های اولیه هنری نیز نباشد بسیار دشوار است و پیشنهاد من در این عرصه رعایت حد وسط و اعتدال است یعنی نه آن چنان عامیانه و فاقد ارزش های هنری و نه آن چنان تکنیک گرا و نخبه پسند که مناسب فضاهای عمومی نیست. ریاست پیشین بنیاد حفظ آثار و ارزش های دفاع مقدس بر ترسیم زیبا و هنرمندانه نمادهای حضور شهدا در مکان های مناسب و با مصالح و متریال خوب تأکید کرد و شناخت مقتضیات و شاخصه های حرفه ای این کار را لازمه تأثیرگذاری بیشتر آن دانست.

 

مهندس چمران در پایان با اشاره به دیوارنگاری های سال های اولیه انقلاب که متأثر از دیدگاه ها و زیبایی شناسی مارکسیستی و کمونیستی بود خاطرنشان کرد با گذشت سال ها رفته رفته از حاکمیت آن فکر و آن فضای بیگانه با روح اعتقادی این انقلاب فاصله گرفتیم و هنرمندان ما به درک والایی از هویت معنوی اصیل این حرکت بزرگ و تجلی آن در دیوارنگاری های خود نائل شدند.

پس از پایان این مراسم تمامی حاضران به نگارخانه خیال شرقی موسسه صبا رفتند تا شاهد گشایش سومین دوسالانه دیوارنگاری شاهدان شهر و مروری بر بیش از سه دهه کارنامه هنرمندان دیوارنگار انقلاب در فضاهای شهری باشند.

گفتنی است این دوسالانه تا سی بهمن آماده بازدید عموم علاقه مندان خواهد بود.

 

   زمان انتشار: سه شنبه ٢١ بهمن ١٣٩٣ - ١٢:٢٠ | نسخه چاپي

خروج