نمایشگاه دو روزه «صدای دستها» با یک همایش تخصصی در صبا گشایش یافت.
 

«صدای دستها» با یک همایش پژوهشی و یک نمایشگاه دو روزه (دوشنبه و سه شنبه هشتم و نهم دی)، روایت کودکان را از مفاهیم اولیه حقوق کودک در قالب نقاشی به نمایش گذاشت.

به گزارش روابط عمومي موسسه فرهنگي هنري صبا وابسته به فرهنگستان هنر جهموري اسلامي ايران، این نمایشگاه با هدف رشد آگاهی عمومی در حوزه حقوق کودک، شناسایی و عرضه استعدادها و قابلیت های
هنری و خلاقیت در این قشر سنی به همت انجمن حمایت از حقوق کودکان برگزار می شود. «صدای دستها» که از روز دوشنبه هشتم دی تا پایان سه شنبه نهم دی به مدت دو روز نگارخانه خیال این مجموعه را میزبان هفتاد اثر از نقاشی های کودکان داوطلب این انجمن کرده است روایت هایی خلاقه از مفاهیم اولیه حقوق کودک است که حاصل یک سال آموزش این هنرمندان نوآموز را در این انجمن و تحت مربیگری و آموزش لیلا کعبی مدرس و مربی هنر کودک به نمایش می گذارد. پیش از گشایش این نمایشگاه دو روزه نشستی تخصصی در تالار ایران فرهنگستان هنر برگزار شد. در این همایش ابتدا دو قطعه همخوانی توسط هنرجویان خانه کودک شوش این مرکز اجرا شد. آنگاه خانمها پژوهش و سلطانی از اعضای انجمن به قرائت گزارشی از فعالیت های این مرکز و چگونگی جذب داوطلبان پرداختند. پس از اجرای موسیقی سنتی توسط گروه (ماه نو) خانم ایلما دنیلیان از داوطلبان انجمن عضو پرستاران بدون مرز به ارائه گزارش پرداخت. آنگاه نوبت به دکتر حسن عشایری روانشناس و نورولوژیست صاحب نام کشورمان که در ضمن از داوطلبان و موسسان این انجمن است رسید که با موضوع رسیدن از «من» به «خود» سخن گفت. وی با اشاره به «من»های: عاطفی، اجتماعی، جنسیتی، هیجانی و ... گفت: «خود» بدون «دیگری» وجود ندارد. و کسی که داوطلب می شود در این مرکز باید با عشق بیاید و عشق در تنهایی نیست در جمع است که معنا پیدا می کند. پس از آن نوبت به گروه موسیقی «شهر آشوب» رسید که به اجرای قطعات کلاسیک پرداخت. لیلا کعبی مدرس و مربی هنری این انجمن سخنران بعدی بود که با ارائه گزارش عملکرد یک ساله از آموزش مفاهیم اولیه حقوق کودک به کودکان داوطلب تحت آموزش این انجمن یادآور شد: سعی ما این است که با پرورش روح خلاقیت، جستجوگری، نگاه مستقل و نقادانه، کودکانی بپروریم که آگاه به حقوق خود باشند. با بها دادن به استقلال فکر و حق انتخاب، با احترام گذاشتن به سوال هایشان و با اهمیت بخشیدن به عقاید و خواستهایشان از این کودکان در آینده نسلی مبتکر، خلاق و توانمند برمی خیزد و همه تلاش ما در این مرکز، تقویت نگاه مستقل در کودکان است.

 

 در پایان کودکان شرکت کننده در نمایشگاه معرفی شده و جوایز خود را دریافت کردند. این همایش با اجرای نمایش آژید هاک به پایان رسید و آنگاه حاضران به نگارخانه خیال نو رفتند تا «صدای دستها» با دعوت نگاهی عمیق تر به حقوق کودکان به روایت رنگ ها و بوم ها سخن آغاز کند.

کلیه عواید حاصل از فروش آثار این نمایشگاه صرف کودکان محروم از تحصیل خواهد شد.

 

   زمان انتشار: يکشنبه ١٤ دی ١٣٩٣ - ١٤:٢٣ | نسخه چاپي

خروج