نگارخانه هاي لرزاده و فرشچيان ،صبا ميزبان نمايشگاه هاي " سفال برجسته"و "نقاشيخط"
 

به گزارش روابط عمومي موسسه فرهنگي هنري صبا وابسته به فرهنگستان هنر " مشق عشق با خاك و خط "نگارخانه هاي لرزاده و فرشچيان صبا را جلوه گاهي از نو آوري اين دو هنرمند تبريزي در عرصه هاي نقاشيخط ،حجم و سفال برجسته كرد. اين دو نمايشگاه كه به صورت همزمان ،عصر دوشنبه اول ارديبهشت ماه گشايش يافت شامل آثار اين دو هنرمند در سال هاي اخير و نموداري از شيوه ابداعي آنها در كار خود محسوب مي شود .نمايشگاه آثار مهدي پور در نگارخانه لرزاده شامل ساخته هاي دست اين هنرمند با سفال تركيبي و حجمي، طرح حجمي و خوشنويسي روي سفال ، سه تنديس استاد شهریار، حافظ شیرازی و دختر هنرمند و نيز تصاويري از سرديس هاي ساخته اين هنرمند از مشاهير هنر معاصر به سفارش فرهنگستان هنر است. اين هنرمند نظارت بر ساخت ورودي هاي حرم سيدالشهدا (ع) و حضرت ابالفضل (ع) را برعهده داشته است و چند اثر خود را به این مکان های مقدس و نیز حرم امیرالمومنان (ع) هدیه کرده است. وي در شيوه سفال تركيبي برجسته با استفاده از هنرهايي چون حجم نگاري و خوشنويسي و نيز كاربرد خط معلا بر روي خاك و سفال آثار خود را ارائه كرده است . وي همچنين يكي از نخستين تنديس هاي پس از پيروزي انقلاب اسلامي را با ساخت پيكره حكيم نظامي در تبريز به يادگار گذاشته است .
مهدي پور كه هم اكنون اين هنر ابداعي را با تأسيس آموزشگاهي به شاگردان خود آموزش مي دهد در آثار خود تجلي شيفتگي اش به باورهاي شيعه و اهل بيت (ع) را به نمايش گذاشته است . شيوه منحصر به فرد و تركيب ظرافت هاي چندين هنر در سفال هاي او به شكلي بديع و در كنار هم جلوه اي چشمگير از قابليت هاي نو يافته اين هنر را عرضه كرده  و براي همه علاقه مندان فرصتي ويژه به شمار مي رود .

 
در نگارخانه استاد فرشچيان نيز نمايشگاه آثار مجيد حسين زاده آذری، نشان از تمركز و تعمق اين هنرمند بر روي هنر نقاشيخط و تلاش در باز نمودن ابعادي ديگر از اين هنر تركيبي دارد . 20 تابلوي نقاشيخط حسين زاده كه حاصل فعاليت هاي دو ساله او در اين هنر به شكل تخصصي است در تكنيك هايي چون اكرليك و اكولين ، تركيب مواد و رنگ روغن روي بوم و دراندازه هاي مختلف ارائه شده است . اين مجموعه به لحاظ مفهومي شامل تركيب و انتزاع حروف و نيز آيات قرآني بوده و نخستين نمايشگاه هنرمند در تهران  پس از نمايشگاهها و ورك شاپ هاي او در استانبول ، قونيه ، آنكارا ، دبي ،عراق و نجف محسوب مي شود. وي همچنين تجربه اجراي بزرگترين تابلو نقاشيخط با موضوع عيد غدير خم را به صورت ورك شاپ و براي نخستين بار در ايران به نام خودثبت نموده است .

حسين زاده كه در ايران نزد استاداني چون سيد محمد احصايي و جليل رسولي دوره ديده و خط نسخ و ثلث را نيز در تركيه و عراق نزد اساتيد سرشناس اين دو خط فرا گرفته است هم اكنون با  مطالعات بيشتر بر روي اين هنر ، خود را در مرحله تحقيق به منظور بدست آوردن سبك وشيوه اي خاص و كاملاً منحصر به فرد با نوآوري در قابليت هاي نقاشي خط، توسعه دامنه هاي خلاقيت در تركيب خط كمپوزيسون ، رنگ و فرم و نيز بهره از ظرافت هاي تركيبي و بياني خطوط نسخ و ثلث مي داند . از جمله تجربه هاي ديگر او در اين عرصه ، نوآوري در خط معلا با تغييراتي است كه خود در آن آفريده است .
 اين نمايشگاه تا 8 ارديبهشت همه روزه به جز ايام تعطيل از ساعت 10 تا 18 در نگارخانه لرزاده و فرشچيان موسسه صبا واقع در خيابان وليعصر خيابان طالقاني- خيابان شهيد برادران مظفر- شماره 125 ، پذيراي عموم بازديدكنندگان خواهد بود .

 

   زمان انتشار: سه شنبه ٢ ارديبهشت ١٣٩٣ - ١٤:١٩ | نسخه چاپي

خروج