نمایشگاه آثار خوشنویسی محمدرضا شوقیان گشایش یافت؛

  گوهرهایی دیگر از گنج خوشنویسی ایرانی در موزه فلسطین
 

به گزارش روابط عمومی موزه هنرهای معاصر فلسطین- وابسته به موسسه فرهنگی هنری صبا- این نمایشگاه که عصر یکشنبه بیست و چهارم اردیبهشت در محل این موزه با حضور شماری از علاقمندان و نیز چهره هایی از جمله استاد رسول مرادی، خوشنویس صاحب نام گشایش یافت مجموعه ای شامل حدود یکصد اثر در قالبهای: قطعه نویسی، چلیپا، سیاه مشق و کتابت است که حاصل فعالیت هنرمند را در یکسال اخیر به نمایش می گذارد.

آثار ارائه شده شامل مضامین آیات قرآنی، احادیث و متون روایات، اشعار عرفانی از حافظ، مولانا، عطار، سعدی، خیام و باباطاهر است که به گفته هنرمند، سیری از رویکرد وی به مضمون پردازی در خوشنویسی و اصالت نهادن آن بر فرم و قالب را پیش رو می گذارد. تکنیک این آثار، عمدتا رنگین نویسی با گواش بوده که نسبت به مرکب نویسی معمول، کاری دشوارتر محسوب می شود و شگردهای خوشنویسی در آن کمتر قابل اجرا و پیاده سازی است چرا که نمی توان بعد از کار، اصلاحی روی آن انجام داد. هنرمند در این مجموعه کار خود را بیشتر معطوف به یکدست نویسی و پاکیزه نویسی دانسته و تلاش در ایجاد یک حس نوآورانه و نشاط انگیز و با بیشترین تنوع و دوری از تکرار را چه در انتخاب رنگهای زمینه و چه در تذهیب ها- که به همت خانم منتظری و گروه تحت نظر ایشان صورت گرفته- ویژگی دیگر مجموعه پیش رو عنوان می کند.

شیخ محمدرضا شوقیان که موزه فلسطین میزبان سومین نمایشگاه انفرادی اوست پیش از این در نمایشگاههای گروهی متعددی شرکت داشته و آخرین نمایش انفرادی از آثار خود را در سال 95 در نگارخانه رضوان مشهد تجربه کرده است. وی که هم اکنون مدرس انجمن خوشنویسان مشهد نیز هست نزد استادانی چون: غلامحسین امیرخانی، رسول مرادی، مرحوم استاد تهرانی و ساعتچی به فراگیری این هنر پرداخته و کتابت کامل ترجمه قرآن کریم، وصیت نامه امیر مومنان علیه السلام، کتابت کامل دیوان حافظ، خطبه فدکیه حضرت زهرا سلام الله علیها و نیز گلستان سعدی با شیوه ای جدید را آماده انتشار دارد.

فرصت بازدید از این نمایشگاه تا چهارم خرداد برای همه علاقمندان هنر خوشنویسی ایران مهیاست.

 

   زمان انتشار: دوشنبه ٢٥ ارديبهشت ١٣٩٦ - ١٥:٥٠ | نسخه چاپي

خروج