با نمایشگاه عکس و اسناد «به سوی امید»، بمناسبت هشتادمین سال میزبانی ایران از مهاجران لهستانی؛
 

12.00

عکس و اسناد «به سوی امید»، بمناسبت هشتادمین سال میزبانی ایران از مهاجران لهستانی؛

وزیر خارجه لهستان و سفیران ژاپن، استرالیا، مجارستان و کانادا میزبان «صبا» شدند

 

در آیین گشایش نمایشگاه «به سوی امید» و بزرگداشت هشتادمین سالروز میزبانی ایران از مهاجران لهستانی جنگ جهانی دوم در «صبا»، وزیر خارجه لهستان، قدردانی عمیق مردم این کشور را نثار ایرانیان کرد و خداستار گسترش همکاریهای فرهنگی هنری بین دو کشور شد.

 

به گزارش روابط عمومی موسسه فرهنگی، هنری، پژوهشی صبا- وابسته به فرهنگستان هنر- در مراسم گشایش این نمایشگاه که با حضور شمار زیادی از هنرمندان ایرانی، وزیر خارجه و سفیر لهستان و مقامات نظامی بلندپایه این کشور، سفرای کشورهای استرالیا، کانادا، ژاپن، و تعداد زیادی از لهستانی های مقیم ایران و اهالی رسانه و مطبوعات، صبح دوشنبه 19 اردیبهشت در تالار ایران فرهنگستان هنر برگزار شد ابتدا دکتر بهمن نامور مطلق رئیس فرهنگستان هنر جمهوری اسلامی، با بیان نقش آفرینی هنر و فرهنگ در روابط جوامع بشری، روابط تاریخی ایران و لهستان را به 4 دوره تقسیم بندی کرد: از پیش از صفویه که روابطی بسیار نزویک بین دو کشور برقرار بود و محصول آن آثار نفیس و فاخر هنری و صدور آن به لهستان بود از جمله فرش معروف پولونز یا فرش لهستانی، 

دوره قاجار که روابط بصورت تنگاتنگ ادامه می یابد؛ هنر ورشو سازی بعنوان یکی از صنایع دستی و هنرهای سنتی ایران شکل می گیرد و شهرهای بروجرد و دزفول در این هنر، صاحب سبک می شوند.           

  دوره پهلوی و مقارن جنگ جهانی دوم که حضور مهاجران این کشور در ایران را شاهدیم. ما صندلی لهستانی را واریم که با وجود.  

  انتساب آن به یک طراح آلمانی به نام لهستان شناخته شده و ما کشور دیگری در جهان نداریم که حداقل در حوزه نامگذاری، بسیاری از هنرهای سنتی و صنایع دستی اش به نام یک کشور دیگر باشد جز لهستان.

وی با اشاره به اینکه ما در همان دوره مهاجرت مردم لهستان به ایران با مصائبی همراه بود و با این حال پذیرای میهمانان لهستانی شدیم، ابراز امیدواری کرد تا روابط خوب فرهنگی گذشته احیا شود و لهستان همچون گذشته برای ایران دروازه گذاری به فرهنگ و هنر اروپا شده و ایران هم متقابلا همان نقش را برای لهستان ایفا کند.

او همچنین با ذکر اینکه بخشی مهم از میراث هنر و فرهنگ ما هم اکنون در لهستان نگهداری می شود، برای همکاری با هنرمندان لهستانی اعلام آمادگی کرده و خبر از یک پروژه مشترک هنری بین دو کشور داد که بزودی انتشار خواهد یافت.

ماچئی دالکفسکی سفیر جمهوری لهستان در تهران در سخنان کوتاهی به سابقه درخشان روابط فرهنگی دو کشور اشاره نمود و این نمایشگاه را که همزمان در تهران و اصفهان برگزار می شود گامی مهم در این پیوند شمرد.

پایان بخش این مراسم، سخنان آقای زبیگنیو رائو وزیر خارجه لهستان بود که این نمایشگاه را: «روایت اودیسه 120 هزار مهاجر لهستانی در سفر به ایران» خواند و کمکهای سخاوتمندانه و انسانی ایرانی ها را که جان هزاران لهستانی را نجات داد ستایش کرد.

وی فرصت را برای تقدیم عمیقترین قدردانی از طرف مردم و کشور جمهوری لهستان به مردم ایران مغتنم شمرد و با بیان جنایات روسیه در جریان توسعه طلبی و تجاوز مشترک با هیتلر به خاک لهستان یادآور شد: امروز یک وحدت و همبستگی بین المللی را در پاسخ به نفرت و خشونت شاهدیم و این یک نقطه امید جهانی برای بشریت است.

با پایان این مراسم، حاضران به نگارخانه «خیال» صبا رفتند تا شاهد گشایش نمایشگاه «بسوی امید» باشند. گفتنی است این نمایشگاه که شامل تصاویر، اسناد، اشیاء بازمانده از مهاجران لهستانی مقیم ایران است، نماهایی از این مهاجرت گسترده را در 80 سال پیش به کشورمان در بستر جنگ دوم بین الملل به نمایش می گذارد.

این نمایشگاه تا۲۱ اردیبهشت ماه ۱۴۰۱ همه روزه از ساعت ۱۴ تا ۲۰ عصر، پذیرای عموم علاقمندان خواهد بود.

ر 12.00

 

   زمان انتشار: شنبه ١٧ ارديبهشت ١٤٠١ - ١٢:١٣ | نسخه چاپي

خروج