تازه های خبری
آخرین گزارش ها
اخبار
اخبار موسسات و زیرمجموعه ها
اخبار > نشست «تجربه ثبت حرکت در دوره قاجار» برگزار شد


نشست «تجربه ثبت حرکت در دوره قاجار» برگزار شد

 

نشست «تجربه ثبت حرکت در دوره قاجار» را گروه نظریه و نقد هنرِ پژوهشکده هنرِ فرهنگستان هنر، با حضور علیرضا قاسم‌خان، روز دوشنبه 28 بهمن 1398، برگزار کرد.

نشست «تجربه ثبت حرکت در دوره قاجار» را گروه نظریه و نقد هنرِ پژوهشکده هنرِ فرهنگستان هنر، با حضور علیرضا قاسم‌خان، روز دوشنبه 28 بهمن 1398، برگزار کرد.

به گزارش روابط‌عمومی پژوهشکده هنر، وابسته به فرهنگستان هنر، علیرضا قاسم‌خان که درباره تجربه ثبت حرکت در دوره قاجار سخن‌ می‌گفت، ابتدا به‌طور مختصر به پیشینه سینما و روند شکل‌گیری و پیشرفت آن پرداخت و در پی آن با نمایش تصاویری که مظفرالدین شاه قاجار آنها را ثبت کرده بود، درباره ثبت حرکت و تجربه آن توسط او سخن گفت. خلاصه‌ای از سخنان او بدین قرار است:
«اگرچه سینما را برادران لومیر در سال 1895 میلادی اختراع و به جهانیان عرضه کردند، محققان و اندیشمندان و هنرمندان سراسر جهان، پیش از اختراع سینما نیز آهسته اما پیوسته مشغول ثبت حرکت بوده‌اند. این تلاش‌ها، گام‌به‌گام، انسان را به سینمای واقعی نزدیک کرد. در این میان، هم دانشمندان ایرانی همچون ابن‌هیثم سهم خود را دارند و هم تلاش‌های عکاسان دربار قاجار قابل توجه است.
اما آنچه در این نشست به آن می‌پردازیم تلاش و تجربه مظفرالدین شاه قاجار در دوران ولیعهدی‌اش در تبریز است برای ثبت حرکت کمان‌کشی و پرتاب تیر که در 4 تصویر به ثبت رسیده است. این تصاویر در دوران جوانی مظفرالدین شاه ثبت شده و تا رسیدن به سال‌های 1895 میلادی و اختراع سینما، فاصله دارد. اما اکنون که این عکس‌ها از آلبوم‌خانه کاخ گلستان به‌درآمده و کنار هم قرار گرفته است، می‌توان این تجربه حرکت و ثبت آن را بهتر مشاهده کرد.»
پایان این نشست به پرسش و پاسخ حاضران و سخنران اختصاص یافت.

 

 
 
 

زمان انتشار: شنبه ٣ اسفند ١٣٩٨ - ١٤:١١ | نسخه چاپي

نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
کلیه حقوق متعلق به این پورتال برای فرهنگستان هنر محفوظ است.