تازه های خبری
آخرین گزارش ها
اخبار
اخبار موسسات و زیرمجموعه ها
اخبار > ديدار وزير ارشاد از نمايشگاه دوسالانه كاريكاتور


ديدار وزير ارشاد از نمايشگاه دوسالانه كاريكاتور

 

محمدحسين صفار هرندي ، وزير ارشاد اسلامي صبح روز شنبه پنجم آذرماه ، از نمايشگاه هفتمين دوسالانه بين‌المللي كاريكاتور تهران كه در مؤسسه فرهنگي هنري صبا برپا شده است ، ديدن كرد.

 

محمدحسين صفار هرندي ، وزير ارشاد اسلامي صبح روز شنبه پنجم آذرماه ، از نمايشگاه هفتمين دوسالانه بين‌المللي كاريكاتور تهران كه در مؤسسه فرهنگي هنري صبا برپا شده است ، ديدن كرد.

به گزارش روابط عمومي فرهنگستان هنر ، وزير ارشاد در حضور كوتاه خود ، از بخش چهره و بخش موضوعي اين نمايشگاه ديدن كرد. در اين بازديد محسن زارع ( مديرعامل مؤسسه فرهنگي هنري صبا) ، غلامعلي نيرومند ( مشاور وزير ارشاد) ، دبير و دبير اجرايي اين دوسالانه ، محمدعلي بني اسدي ، غلامعلي لطيفي ، ژان مولاتيه ( كاريكاتوريست فرانسوي ) ، ‍‍‍ژان آپ دبيگ ( كاريكاتوريست بلژيكي ) و ... حضور داشتند و پس از بازديد وزير ارشاد با او به گفتگو پرداختند.

يوري كوزوبوكين ، كاريكاتوريست روسي ، با اظهار اينكه ديدار وزير ارشاد براي او باعث افتخار است، گفت : «در اينجا (ايران ) وزير فرهنگ با هنرمندان كاريكاتور آشنايي دارد. اما در كشور من وزير حتي اسم من را نمي‌داند.» سپس يان آپ دبيك هم ضمن ابراز خوشحالي از ديدار وزير ارشاد ، گفت : « من خيلي خوشحال هستم كه توانستم در اين سفر علاوه بر برخورد با حرفه‌اي‌هاي كاريكاتور ايران ، با مردم هم ديدار و با آنها ارتباط برقرار كنم.»

او در ادامه با كسب اجازه از صفار هرندي ، ظرف چند دقيقه كاريكاتوري از او ترسيم كرد كه با تحسين و تشويق وزير ارشاد و حضار روبرو شد.

ژان مولايته هم كه توسط شجاعي طباطباعي به عنوان بنيان‌گذار موج نو كاريكاتور در فرانسه معرفي شد ، جدايي نقاشي سياسي ( كاريكاتور ) را از سياست و اجازه برگزاري اينگونه نمايشگاه را از جانب دولت ، براي خود جالب ذكر كرد گفت : « برگزاري اين نمايشگاه را به فال نيك مي‌گيرم و يادآور مي‌شود كه شوخي‌هاي به نمايش درآمده در اينجا يادآور شوخي‌هاي سياسي ملانصرالدين در قالب طنز است.»

در ادامه وزير ارشاد غرض از آمدن خود به اين نمايشگاه را ، عرض ادب دانست و گفت : « در فرهنگ ما به هنرمند و به خصوص هنرمندان طناز توجه ويژه‌اي شده و اين شايد به خاطر روحيه ويژه ماست كه به اين نوع هنر گرايش خاصي داريم. روحيه طناز ايراني زبانزد است و چهره‌هاي شاخصي هم در اين نوع هنر در فرهنگ ما مشاهده مي‌شود.» وي افزود: « هنر كاريكاتور در دوره اخير ، با يك رويكرد خاص به سمت ميدان دادن به جوانها پيش رفته است. آقاي شجاعي طبق همين رويكرد بر مسند اين كار نشسته و زمينه را براي ديگر هنرمندان فراهم كرده است.» وي در پايان گفت : « از حضور در بين شما خوشحالم. در ايران هنرمندان مايه مباهات هستند و من باكي ندارم بگويم كه آقايان عبدي ، نيرومند ، شجاعي و ... از دوستان من هستند.»

گفتني است پيش از اين چهره‌هاي سياسي- فرهنگي چون حجت الاسلام كروبي ، دكتر معين و ... از اين نمايشگاه ديدن كرده‌اند.

 
 
 

زمان انتشار: شنبه ٥ آذر ١٣٨٤ - ١٠:٣٨ | نسخه چاپي

نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
کلیه حقوق متعلق به این پورتال برای فرهنگستان هنر محفوظ است.