تازه های خبری
آخرین گزارش ها
اخبار
اخبار موسسات و زیرمجموعه ها
اخبار > « طبيعت هنر شرقی در صبا »


11 نمایشگاه هم زمان در مؤسسه فرهنگی- هنری صبا افتتاح شد
« طبيعت هنر شرقی در صبا »

 

هم زمان با برگزاری همایش بین المللی طبیعت در هنر شرق، دو نگارخانه ملی ایران و خیال شرقی، به همراه 11 نمایشگاه در مؤسسه فرهنگی-هنری صبا افتتاح شد.

 

هم زمان با برگزاری همایش بین المللی طبیعت در هنر شرق، دو نگارخانه ملی ایران و خیال شرقی، به همراه 11 نمایشگاه در مؤسسه فرهنگی-هنری صبا افتتاح شد.

محسن زارع، مدیر عامل این مؤسسه، در مصاحبه ای با خبرگزاری مهر راجع به آثار حاضر در این نمایشگاه گفت: "آثار حاضر در این نمایشگاهها در هیچ جای دیگر به نمایش عمومی درنیامده اند. برای جمع آوری این آثار از نهادهایی چون بنیاد مستضعفان، وزرات ارشاد و مجموعه خصوصی دکتر کازرونی و همسرشان کمک گرفته ایم. در کنار این آثار نیز فراخوانی برای نقاشان معاصر صورت گرفت که به موجب آن، 1750 اثر به دبیرخانه ارسال شد و از میان این آثار، تنها 250 اثر انتخاب و به نمایش گذاشته شد."

مدیر عامل صبا تصریح کرد: "در کنار این نمایشگاهها آثار نگارگران پیش کسوتی چون مجید مهرگان، محمود فرشچیان و تنی چند از دیگر نگارگران نامی در کنار آثار آبرنگ با موضوع طبیعت به نمایش درآمده است. همچنین عکسهای امیر حسین ذکرگو با موضوع آب و محمد کوچکپور با موضوع چهار فصل. می توان گفت این نمایشگاهها تماماً با درون مایه طبیعت و مروری بر آثار هنرمندان حوزه تجسمی بوده است."

وی به نمایشگاه کتابهای تخصصی هنر شرقی اشاره کرد و افزود:"این نمایشگاه مجموعه ای از کتابهای تخصصی هنر شرقی و به ویژه هنر چین و ژاپن را با همکاری سفارت خانه این دو کشور به نمایش گذاشته است."

زارع همچنین در گفت و گویی با خبرگزاری میراث فرهنگی، درباره افتتاحیه دو نگارخانه در این مؤسسه گفت: «ایجاد فضاهایی با استانداردهای جهانی جهت حمایت از برپایی جشنواره های ملی از اولویتهای فرهنگستان هنر است. به این منظور نگارخانه ملی ایران و نگارخانه خیال شرقی با طراحی مهندس میرحسین موسوی، ریاست محترم فرهنگستان هنر، طی 45 روز احداث و به ظرفیت نمایشگاهی مؤسسه فرهنگی-هنری صبا افزوده شد.»

محسن زارع زیربنای هر یک از نگارخانه های ملی ایران و نگارخانه خیال شرقی را 1600 مترمربع عنوان کرد و گفت: «پیش از این نگارخانه های خیال، صبا و آیینه بالغ بر 3800 مترمربع از فضای نمایشگاهی مؤسسه را تشکیل می دادند که با اضافه شدن این دو نگارخانه، فضای نمایشگاهی صبا به 7000 مترمربع رسید.»

اما هم زمان با افتتاح نگارخانه ملی ایران و نگارخانه خیال شرقی در تهران، 11 نمایشگاه به طور هم زمان با موضوع طبیعت افتتاح شد. به گزارش ایرنا، طبیعت در خاطر و خیال نقاشان معاصر ایران، آثار هنرمندان پیش کسوت طبیعت گرا، طبیعت در نگارگری معاصر ایران، تصویر طبیعت در آثار آبرنگ هنرمندان، عکسهای چهار فصل طبیعت محمد کوچکپور، و طبیعت از منظر هنرمندان چین و ژاپن، از جمله عناوین این نمایشگاههاست.

در بخش نقاشیهای طبیعت که با تکنیکهایی نظر رنگ و روغن، آبرنگ، گواش، آکریلیک و کلاژ (ترکیب چند بافت) اجرا شده است، استاد حسین محجوبی، پرویز کلانتری، هاکوپ وارطانیان و عنایت الله نظری نوری از جمله هنرمندانی اند که در آثار خود، محیط و جغرافیای روستا را به عنوان محور اصلی به تصویر درآورده اند. همچنین در این نوع آثار، چند تابلو از زنده یاد استاد محمود زنگنه، هنرمند نقاش خودآموزی که تمامی نقشهایش آغشته به عطر خاک روستا و زلالی آدمهای روستایی است، به نمایش درآمده است.

نمایشگاه اختصاصی آثار احمد اسفندیاری-از پیش کسوتان هنر نقاشی ایران- با مضامین طبیعت از دیگر نمایشگاههای مستقل به شمار می آید که شامل نقاشیهای آبرنگ، رنگ و روغن و همچنین طراحیهای با مداد او طی سالهای 1346 تا سال جاری است. در این نمایشگاه 160 اثر از این استاد به نمایش گذاشته شده است.

از دیگر نمایشگاههای مستقل می توان به نمایشگاه عکس چهار فصل از محمد کوچکپور کپور چالی، عکاس اهل بندر انزلی اشاره کرد. طبیعت چهار فصل در روستاها و مناظر طبیعی شمال، نشاکاری زنان برنج کار ، زنان چای کار، روستای ماسوله، کلبه دامداران در زمستان، حاشیه مرداب در زمستان، طبیعت دیلمان، پاییز روستا و تاکا (پیام آور بهار در روستاهای گیلان) از جمله موضوعهای عکسهای به نمایش در آمده این هنرمند است.

در بخش «طبیعت در نگارگری معاصر ایران» آثار ممتاز و چشم نواز استاد محمود فرشچیان در کنار آثار آبرنگ و گواش مجید مهرگان به تماشا گذاشته شده است. جلوه های طبیعت در مضامین عرفانی، سوژه اصلی این آثار محسوب می شود. آثار مینیاتور دیگر هنرمندان ایرانی نیز در این بخش به نمایش درآمده است. دو تابلوی نقاشی از سهراب سپهری با موضوعهای «تاشهای طبیعت» و «منظره روستا» از آثاری است که مهجور و با قابی کهنه در جمع آثار نقاشان ارائه شده است. شاید اغلب سهراب به واسطه اشعار ناب او درباره طبیعت شناخته شده باشد، اما نقاشیهای بدیعش از روستا و طبیعت بخش مهمی از هنر او به شمار می رفت. سهراب سپهری فارغ التحصیل رشته نقاشی از دانشگاه تهران بود.

نمایشگاه «طبیعت زنده» که با تکنیک ژاپنی به نام «بن زای» تهیه شده است، از دیگر بخشهاست. در این بخش که با استقبال فراوان بازدیدکنندگان مواجه شده است، همایون سلیمی به بازآفرینی جلوه های متنوع طبیعت همچون صخره، خزه و گیاهان در مقیاسی بسیار کوچک به صورت زنده و در جایگاه مرطوب، پرداخته است.

عکسهای امیر حسین ذکرگو، نمایشگاه طبیعت در آثار گروه "30+"، طبیعت از منظر هنرمندان چین و ژاپن و... از دیگر نمایشگاههای برپا شده است.

 
 
 

زمان انتشار: دوشنبه ٢٨ آذر ١٣٨٤ - ٠٩:٥٣ | نسخه چاپي

نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
کلیه حقوق متعلق به این پورتال برای فرهنگستان هنر محفوظ است.