تازه های خبری
آخرین گزارش ها
اخبار
اخبار موسسات و زیرمجموعه ها
اخبار > از « تجارت » تا « خلاقیت» ؛ جشن جوانی پوسترها در « صبا»


از « تجارت » تا « خلاقیت» ؛ جشن جوانی پوسترها در « صبا»

 

در دومین نشست پژوهشی نمایشگاه پوسترهای نسل 5 طراحان گرافیک، ابراهیم حقیقی و فرزاد ادیبی وضعیت کنونی و دورنمای آینده این هنر را در ایران بررسی کردند.

در دومین نشست پژوهشی نمایشگاه پوسترهای نسل 5 طراحان گرافیک، ابراهیم حقیقی و فرزاد ادیبی وضعیت کنونی و دورنمای آینده این هنر را در ایران بررسی کردند.

به گزارش روابط عمومی مؤسسه فرهنگی هنری صبا وابسته به فرهنگستان هنر ، در این نشست که باحضور علاقمندان ، صاحبنظران و دانشجویان هنر برگزار شد ابتدا ابراهیم حقیقی ، هنرمند و طراح گرافیک با بیان ماهیت و کارکرد اجتماعی پوستر بعنوان یک رسانه عمومی و تفکیک و تقسیم بندی گونه های مختلف آن دگرگونی در بینش و رفتار طراحان امروز گرافیک را نه تنها به سبب ابراز و تکنیک بلکه متأثر از دگرگونیها وسیع اجتماعی و تفکر فرهنگی انسان شهرنشین بعنوان اصلی ترین مخاطب گرافیک دانست. وی همچنین با اشاره به وجوه مختلف آثار به نمایش درآمده از نسل 5 خاطر نشان کرد: یک خصیصه اصلی و مشترک میان همه این آثار این بود که نسل 5 می خواهد بماند و ادامه بدهد. وی با بیان ضرورت یک تحول فراگیر در آموزش گرافیک دانشگاههای ایران گفت اگر این اصلاح را هم اکنون بطور جدید شروع کنیم تا چند سال آینده نتایج آن را خواهیم داد.

در ادامه فرزاد ادیبی گرافیست و عضو هیأت انتخاب نمایشگاه ، جلوه های خلاقیت در گرافیک امروز ایران را بررسی کرد. وی با تحلیل کیفیت و کارکرد حضور نسل 5 در فضای گرافیک امروز ایران براساس چند شاخصه سن ، جنس ، تحصیلات، امکانات و بیان زیبایی شناسانه اظهار داشت: نسل 5 نسبت به نسلهای پیش از خود هم امکانات ارتباطی به مراتب گسترده تری را برای آشنایی با سبک و سلیقه های رایج در گرافیک دنیا و مشارکت وسیع در مسابقات جهانی در اختیار دارد و هم به لحاظ ابزار و تکنیک دست بازتر و مجال بیشتری دارد و همین موجب بروز یک اندیشه دیجیتال در نسل 5 شده است.

وی افزود ما به یک زیبایی شناسی متناسب با زمانه خود رسیده ایم. طراحان نسل 5 ، هم عصر طراحان « پساموج نو » در جهان هستند و نگاهشان به تناسب امکاناتشان دائماً در حال تحول است.

گفتنی است نمایشگاه منتخب پوسترهای نسل 5 طراحان گرافیک ایران تا ششم مهرماه در مؤسسه فرهنگی هنری صبا آماده بازدید علاقمندان خواهدبود.

 
 
 

زمان انتشار: پنج شنبه ٩ شهريور ١٣٨٥ - ١٢:٣٨ | نسخه چاپي

نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
کلیه حقوق متعلق به این پورتال برای فرهنگستان هنر محفوظ است.