تازه های خبری
آخرین گزارش ها
اخبار
اخبار موسسات و زیرمجموعه ها
اخبار > در جستجوی معنایی بیرون از اثر


در جستجوی معنایی بیرون از اثر

 

همزمان با آثار حجم شجاع الدین شهابی در مؤسسه فرهنگی هنری صبا، نشستی با حضور صاحبنظران این هنر، بررسی آثار این هنرمند اختصاص یافت .

 همزمان با آثار حجم شجاع الدین شهابی در مؤسسه فرهنگی هنری صبا، نشستی با حضور صاحبنظران این هنر، بررسی آثار این هنرمند اختصاص یافت .


به گزارش روابط عمومی مؤسسه فرهنگی هنری صبا وابسته به فرهنگستان هنر ، میزگرد پژوهشی این مؤسسه که به بررسی آثار حجم شجاع الدین شهابی همزمان با برپایی نمایشگاهی از آثار این هنرمند اختصاص یافت. سهراب هادی ، حمید شانس، جعفر نجیبی و خسرو عابدینی در حضور هنرمند به بررسی و تحلیل آثار وی پرداختند. در این نشست که با حضور وسیع علاقمندان برگزار شده بود ابتدا خود هنرمند در سخنانی با موضوع روند خلق اثر در تکوین ذهنی هنرمند بیان داشت: در هنر مدرن دیگر طراحی مثل سابق ضرورت ندارد و مهم ، تکنیک ، تلفیق مواد و شیوه پرداخت و اجراست و در جریان کار ، فرم و ایده های ذهنی هنرمند شکل می گیرد. سپس خسروعابدینی، با اشاره به بن مایه های بومی ، فضا و اقلیم و عناصر بصری زاییده از جغرافیای محیطی منطقه لرستان و خراسان، در آثار هنرمند خاطر نشان کرد: در آثار شهابی ، « معاصر بودن» و زبان بصری امروز را دو ش به دوش و در کنار « نگاه عمیق به سنت» شاهدیم. در ادامه جعفر نجیبی با اشاره به حضور قدرتمند « مبانی » در آثار شهابی و تنوع فرم های اجرا شده کار هنرمند را از منظر تکنیک و شناخت مواد قابل توجه شمرد اما زیبایی شناسی خاص این آثار را به سبب نزدیکی بیشتر با فضای مدرن و نامأنوس بودن نزد مخاطب عام ایرانی شایسته نقد و تحلیل بیشتر دانست . پس از آن حمید شانس مجسمه ساز، صاحبنظر و منتقد هنری، با بیان چارچوب های تاریخی و فنی ارزیابی و نقد هنری ، آثار شهابی را در امتداد تحول هنر مجسمه سازی ایران متعلق به جریان گسترش مدرنیته یا فاز دوم مدرنیته در ایران شمرد و شاخصه های آن را معنا بخشیدن به زبان جهانی تصویر با بهره گیری از منابع فرهنگی متکثر و متنوع ، رجعت به بن مایه های اقلیمی و عناصر محلی و بومی، ایجاد ساختارهای انتزاعی از طریق پیش ساخت های سنتی معرفی کرد.

وی افزود: نگاه این هنرمند به عناصر محلی و سنتی از طریق ساده سازی، استحاله، دگردیسی و افزودن عناصر تازه و گسترش غنای بصری آن تحقق می یابد وی در ادامه، کیفیت فنی و هنری رازگونگی ، داشتن پشتوانه های فلسفی، آرمانی و ذهنی و نیز بهره گیری از یک ساختار منسجم را از ویژگیهای آثار شهابی ذکر کرد و گفت: مسیر تحول کار شهابی در گرفتن مضامین و دستمایه های سنتی کهن و تبدیل آنان به کارهای آبستره و ساختن زبانی جهانی و از عناصر محلی است و آثار او را می توان به مثابه هدفمندی معینی که خلاء تاریخی خاصی را پر می کند بررسی کرد . گفتنی است این نمایشگاه به همراه نمایشگاه نسل 5 طراحان گرافیک تا هفتم مهرماه در مؤسسه فرهنگی هنری صبا آماده بازدید عموم علاقمندان می باشد.

 
 
 

زمان انتشار: چهارشنبه ١٥ شهريور ١٣٨٥ - ١٢:١٩ | نسخه چاپي

نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
کلیه حقوق متعلق به این پورتال برای فرهنگستان هنر محفوظ است.