تازه های خبری
آخرین گزارش ها
اخبار
اخبار موسسات و زیرمجموعه ها
اخبار > ميزگرد «تجلي عاشورا در هنر نقاشي و نقاشي خيالي نگاري» برگزار شد


ميزگرد «تجلي عاشورا در هنر نقاشي و نقاشي خيالي نگاري» برگزار شد

 

‌ سه شنبه 29 فروردين 85 ميزگرد «تجلي عاشورا در هنر نقاشي و نقاشي خيالي نگاري» در مؤسسه فرهنگي- هنري صبا برگزار شد.

سه شنبه 29 فروردين 85 ميزگرد «تجلي عاشورا در هنر نقاشي و نقاشي خيالي نگاري» در مؤسسه فرهنگي- هنري صبا برگزار شد.

به گزارش روابط عمومي فرهنگستان هنر، در اين ميزگرد كه به بهانه برپايي نمايشگاه نقاشي عاشورايي و خيالي نگاري (قهوه‌خانه‌اي) تشكيل شده بود، اساتيدي همچون حبيب‌الله آيت‌اللهي،‌ حبيب‌الله صادقي و مرتضي حيدري به صحبت درخصوص عاشورا و هنرمنداني كه در اين مقوله قلم بر بوم مي‌زنند پرداختند.

در ابتدا حبيب‌الله آيت‌الهي ضمن اشاره به مفهوم عاشورا كه در نزد عامه مردم به زاري و شيون كردن و زنجير بر سينه زدن معني شده است، گفت: «اين رخداد تاريخي از چندين جهت قابل تأمل است كه يكي از آنها تاريخ اين روز، يعني 10 محرم است؛ عدد 10، عددي كامل و كامل‌كننده است. در حديثي آمده چنانچه در زمان حج قرباني نيافتند 10 روز روزه بگيرند، و در جايي ديگر در آيه شريفه واليل و العشر .... آمده قسم به سپيده دم و شبهاي ده‌گانه.»

وي در ادامه به آثار هنرمنداني كه در اين زمينه فعاليت مي‌كنند اشاره كرد و گفت: « اثر هنري موفق است كه هنرمند انديشه خود را بتواند در غالب آن به مخاطب انتقال دهد. هنر محفل انتقال انديشه است و هنرمند چيزي را مي‌آفريند كه در طبيعت به آن شكل آفريده نشده است.»

وي در همين رابطه افزود: « ما هنري مهجور را با نام سابق خود يعني نقاشي قهوه‌خانه‌اي داريم كه در دوران پهلوي شكل گرفته است. اين هنر بسيار اصيل و نجيب شمرده مي‌شود و جهاني را در درون خودش نگه داشته است».

وي در خاتمه ضمن اشاره به حديثي از احاديث قدسي كه درخصوص شهادت امام حسين(ع) صدق مي‌كند به اهميت برپايي نمايشگاه نقاشي عاشورايي اشاره كرد و ادامه برپايي چنين نمايشگاههايي را در سطح گسترده بسيار مفيد و مثمر ثمر خواند.

دومين سخنران جلسه مرتضي حيدري بود كه با اشاره به جنبه زيبايي فاجعه كربلا به جذابيت اين رخداد در نزد افراد در مذاهب مختلف تأكيد كرد و گفت: «در بسياري موارد مشاهده شده كه افرادي كه داراي ادياني جز اسلام بوده‌اند پس از شنيدن داستان عاشورا، شيدا و جذب اين اسطوره شيعه شده‌اند.»

وي در ادامه به روايت اتفاقاتي از واقعه كربلا پرداخت و افزود: « نقاشان سبك خيالي نگاري با توانايي بسيار خود به شكل بداهه زيبايي نگاري مي‌كنند و سير اتفاقات از ابتدا تا زمان واقعه را به تصوير مي‌كشند.»

وي در ادامه ضمن اشاره به رشادتهاي حضرت زينب(س) كه رسالت سنگيني را پس از عاشورا بر دوش داشت و شهادت مظلومانه حضرت ابوالفضل (ع)، به تشريح حوادث آن دوران پرداخت و در پايان صحبتهاي خود چشم انداز برپايي چنين نمايشگاههايي را به خصوص براي آشنايي نسل جوان با اين سبك خوب عنوان كرد.

در خاتمه اين ميزگرد از هنرمندان پيشكسوت اين سبك جهت معرفي هر چه بهتر در نزد حاضرين دعوت به عمل آمد و آنها به معرفي خود و آثارشان به اختصار بسنده كردند. از اين مدعوين مي‌توان به محمد فراهاني، منصور وفايي، احمد عزيزي، سيدحسين حسيني اشاره كرد. در انتهاي اين ميزگرد نيز پرسش و پاسخ بين مدعوين و حضار برگزار شد.

 
 
 

زمان انتشار: چهارشنبه ٣٠ فروردين ١٣٨٥ - ١٢:٤٨ | نسخه چاپي

نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
کلیه حقوق متعلق به این پورتال برای فرهنگستان هنر محفوظ است.