تازه های خبری
آخرین گزارش ها
اخبار
اخبار موسسات و زیرمجموعه ها
اخبار > گرافيک جهان اسلام سومين رقابت بين‌المللي خود را آغاز کرد


گرافيک جهان اسلام سومين رقابت بين‌المللي خود را آغاز کرد

عصر يکشنبه طي مراسمي با حضور شمار زيادي از هنرمندان و چهره‌هاي فرهنگي ايران و و ميهمانان خارجي، گشايش سومين دوسالانه بين‌المللي گرافيک جهان اسلام در مؤسسه صباي فرهنگستان هنر، آغاز بزرگ‌ترين عرصه رقابت و مشارکت گرافيست‌هاي 38 کشور جهان را رسماً اعلام کرد.
 
 

 عصر يکشنبه طي مراسمي با حضور شمار زيادي از هنرمندان و چهره‌هاي فرهنگي ايران و و ميهمانان خارجي، گشايش سومين دوسالانه بين‌المللي گرافيک جهان اسلام در مؤسسه صباي فرهنگستان هنر، آغاز بزرگ‌ترين عرصه رقابت و مشارکت گرافيست‌هاي 38 کشور جهان را رسماً اعلام کرد.


به گزارش روابط عمومي مؤسسه فرهنگي-هنري صبا، وابسته به فرهنگستان هنر، با گشايش سومين دوسالانه گرافيک بين المللي جهان اسلام، مهم‌ترين رخداد گرافيک ايران و جوامع اسلامي در سراسر دنيا کار خود را با حضور و مشارکتي وسيع‌تر از دو دوره گذشته، رسماً آغاز کرد. در آيين گشايش اين دوسالانه که در ميان استقبال چشمگير علاقه‌مندان برگزار شد، چهره‌هايي چون دکتر محمود جوادي‌پور (پيش‌کسوت گرافيك معاصر ايران)، استاد احمد اسفندياري، حسين محجوبي، سهراب هادي، رضا بانگيز، حبيب الله صادقي، ابراهيم حقيقي، فتح‌اله مرزبان، فرزاد اديبي، مرتضي حيدري، دكتر بلخاري، مهين افشانپور و شمار زيادي از ميهمانان خارجي از کشورهاي مختلف جهان حضور داشتند. در ابتدا دکتر حبيب الله صادقي، دبير سومين دوسالانه، با ارائه گزارشي از روند شکل‌گيري اين عرصه بين‌المللي و نحوه انتخاب و گزينش آثار، همگرايي جمعي و جهاني هنرمندان در سومين دوره را چشمگير توصيف کرد و افق‌هاي آينده اين جريان را درخشان و در تکامل سابقه و سنت هنر و تمدن اسلامي شمرد. آنگاه درهاي نگارخانه‌هاي مميز، آينه، خيال و صبا به‌روي همه باز شد تا جشن بزرگ گرافيست‌هاي 38 کشور جهان شروع خود را در سطح بين‌المللي اعلام کند.

سومين دوسالانه بين المللي گرافيک جهان اسلام، از اين دوره در بخش‌هايي چون طراحي پوستر، طراحي جلد (کتاب و نشريات) و طراحي نشانه فعاليت خواهد کرد. در دوسالانه سوم، بخش فلسطين، با استقبال و مشارکت هنرمندان چهار قاره جهان و نيز ورک‌شاپ يک هنرمند آمريکايي همراه بوده كه يكي از ويژگي‌هاي منحصر به فرد اين دوسالانه است. گفتني است در مراسم گشايش اين دوسالانه حجت السلام والمسلمين محتشمي ﭘور (دبيركل کميته دفاع از حقوق مردم فلسطين)، از بخش فلسطين بازديد كرد.

سرانجام با گشايش دوسالانه سوم روزهاي پرمخاطب و گرمي براي فضاي گرافيک ايران و هنرمندان اين عرصه در کشورمان نيز رقم خواهد خورد. اتفاقي که تا دو سال ديگر مي‌تواند آينه تمام‌نمايي از دستاوردها، تحولات و وضعيت اين هنر در ايران – گذشته از ابعاد جهاني آن – نيز محسوب شود.

سومين دوسالانه، بخش‌هاي ديگري چون نشست‌ها و ميزگردهاي تخصصي و پژوهشي با موضوع نقد، تحليل و آسيب‌شناسي گرافيک و پوستر ايران و جهان اسلام نيز خواهد داشت.

گفتني است مؤسسه صباي فرهنگستان هنر هم‌زمان با گشايش اين دوسالانه بين‌المللي، ميزبان دو نمايشگاه ديگر هم شده است که همراه با يکديگر در يک روز افتتاح شدند: نمايشگاه تذهيب و گل و مرغ‌هاي دو هنرمند نگارگر ايراني منصوره جمشيدي و فريبا کاظمي در نگارخانه صبا 2 و نمايشگاه نقاشي‌هاي انتزاعي، آبستره اکسپرسيو «صفا زرگري» در نگارخانه لرزاده که نگاهي مدرن به طبيعت را از منظري ديگر گونه و خلاق به نمايش مي‌گذارد. نگارخانه‌هاي صبا آماده بازديد عموم علاقه‌مندان و بازديدکنندگان خواهد بود.

گفتني است سومين دوسالانه بين المللي گرافيك جهان اسلام، تا 28 آبان ماه همه روزه به‌جز ايام تعطيل، ميزبان عموم علاقه‌مندان است.

زمان انتشار: چهارشنبه ٦ آبان ١٣٨٨ - ١٢:٤٧ | نسخه چاپي

نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
کلیه حقوق متعلق به این پورتال برای فرهنگستان هنر محفوظ است.