• سه شنبه ٠٢ مرداد ١٤٠٣
  • En

آرم فرهنگستان هنر
اخبار > جلسه هم‌اندیشی فرهنگستان هنر با کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان


جلسه هم‌اندیشی فرهنگستان هنر با کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان

 

در جلسه هم‌اندیشی فرهنگستان هنر با کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان، در خصوص همکاری‌های دوجانبه و استفاده از ظرفیت‌های مشترک بحث و تبادل نظر شد.

 

در جلسه هم‌اندیشی فرهنگستان هنر با کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان، در خصوص همکاری‌های دوجانبه و استفاده از ظرفیت‌های مشترک بحث و تبادل نظر شد.

به گزارش روابط‌عمومی فرهنگستان هنر، جلسه هم‌اندیشی فرهنگستان هنر با کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان، با حضور بهمن نامورمطلق، رئیس فرهنگستان هنر؛ مهدی علی‌اکبرزاده، مدیرعامل کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان؛ و جمعی از مدیران این دو سازمان در کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان تشکیل شد.

در این نشست، رئیس فرهنگستان هنر با تأکید بر اهمیت و تعیین‌کنندگی نقش آموزش هنر در دوره کودکی، تصریح کرد: ما بسیاری از فرصت‌ها و موقعیت‌های خود در آموزش هنر را از دست داده‌ایم و اگر هوشمندانه بتوانیم از فرصت‌های موجود استفاده کنیم، آینده هنری کشور پُربارتر خواهد شد.

بهمن نامورمطلق گفت: بسیاری از کودکان در مراکز آموزشی و پرورشی دیگر عضوند، اما کسانی که ارزش افزوده هنری در خود می‌بینند و می‌توانند فعالیت بیشتری انجام دهند به سمت کانون جذب می‌شوند؛ یعنی مخاطب هدف ما ابتدا در کانون است و همکاران ما در فرهنگستان هنر به این موضوع واقف و از حساسیت کار شما آگاه‌اند. کارهایی به‌صورت همیشگی در کانون و فرهنگستان هنر انجام می‌شود، اما وقتی این دو بخش می‌خواهند با یکدیگر همکاری کنند، باید اتفاق جدیدی از آن حاصل شود. ما به دنبال حرف‌های تازه و کارهای نو و گونه‌های جدیدی هستیم که هم خود بتوانیم از آن استفاده کنیم و هم کانون؛ تا انرژی تازه‌ای ایجاد شود.

نامورمطلق ادامه داد: یکی از وجوه تمایز ما با دیگر نهادهای فرهنگی آن است که جمعی از هنرمندان طراز اول و برجسته را گرد هم آورده‌ایم که در قالب اعضای پیوسته برای همیشه کنار ما هستند. این نگاهی فرادولتی و فرازمانی است. فرهنگستان هنر، همانند سایر فرهنگستان‌های دنیا، با اعضای پیوسته خود تعریف می‌شود. ما نیز سی عضو پیوسته پایدار داریم. بزرگانی چون مجید مجیدی، علی نصیریان، محمود فرشچیان، داریوش مهرجویی، محمد احصایی، عبدالمجید کیانی و شاهین فرهت اعضای پیوسته ما را تشکیل می‌دهند که در تصمیم‌گیری‌ها و فعالیت‌های ما همکاری دارند.

او ادامه داد: کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان نیز کاری بنیادی انجام می‌دهد و با همکاری دوجانبه می‌شود از این ظرفیت‌ها استفاده کرد. از کارهای مهمی که فرهنگستان در تعامل با کانون می‌تواند انجام دهد استعدادیابی و شناسایی کودکانی است که از استعداد درخشانی برخوردارند که این کمکی به هر چه بهتر و بیشتر شناخته‌شدن‌ آنهاست؛ هرچند ما اطمینان داریم که این کار در خود کانون نیز انجام می‌شود اما این همکاری باعث تقویت آن می‌شود. به عنوان مثال، می‌توان دوسالانه‌ای تعریف کرد که در آن، فعالیت‌هایی که کانون انجام می‌دهد در جایی به‌صورت مشترک ارزیابی شود و استعدادهای برتر شناسایی و به‌طور مستمر حمایت شوند.

نامورمطلق افزود: نکته دیگر آنکه می‌توان ژانر فعالیت تازه‌ای ایجاد کرد. امروزه، ما به عصری جدید وارد شده‌ایم که فضای دیجیتالی، همه زندگی ما را دربرمی‌گیرد؛ از این‌رو، فرهنگستان هنر راجع به هنر دیجیتال آماده همکاری با کانون است. همچنین، فرهنگستان هنر نیز، همانند کانون، اعتقاد به عدالت هنری دارد. ما می‌توانیم با همراهی اعضای پیوسته، در کنار کانون، در سفرهایی، به مناطق محروم برویم و هر کمکی که تقویت‌کننده کار در آن مناطق باشد انجام دهیم.

او از استادان و هنرمندانی چون علی‌اکبر صادقی و مجید مجیدی که عضو کانون بودند یاد کرد و گفت: برگزاری بزرگداشت مشترک برای زنده‌نگاه‌داشتن نام و یاد این استادان و مستندنگاری از آثارشان می‌تواند از زمینه‌های مشترک همکاری باشد.

نامورمطلق در انتها، از آمادگی فرهنگستان در پرداختن به روایت‌شناسی و قصه‌گویی و مصورسازی و ترجمه‌های بینانشانه‌ای از نظام‌های کلامی و سینماتوگرافی و دیداری سخن گفت.

مدیرعامل کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان در این جلسه، با بیان اینکه کانون همواره همدل و همراه و دوست و یار دیرین خانواده‌ها بوده و هست، مرغک کانون را همیشه برای خانواده‌ها، نماد اعتماد و ارزشمندی محصولات فرهنگی و تربیتی قلمداد کرد.

مهدی علی‌اکبرزاده در ادامه، با بیان اینکه گسترش ارتباط با فرهنگستان هنر و مراوده با آن برای کانون بسیار حائز اهمیت است، گفت: احیای ارزش‌های هر سرزمین در گرو شناخت و تلاش برای تقویت آن است. کانون و فرهنگستان در زمینه هنر می‌توانند کارهایی ارزشمند و جریان‌ساز انجام دهند و ادامه این هم‌اندیشی‌ها می‌تواند ثمرهای مبارکی برای ارتقای فرهنگ و هنر در جامعه به بار آورد.

 

 
 
 

زمان انتشار: چهارشنبه ١٣ بهمن ١٤٠٠ - ١٢:١٤ | نسخه چاپي

نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
اخبار
;