• سه شنبه ٠٢ مرداد ١٤٠٣
  • En

آرم فرهنگستان هنر
اخبار > در چیستی اقتباس و هنر


در چیستی اقتباس و هنر

 

دبیر علمی همایش اقتباس و هنر در پاسخ به سوال از چیستی اقتباس و هنر و اهمیت آن، در عین توجه به هنر چنین پاسخ داد:

دبیر علمی همایش اقتباس و هنر در پاسخ به سوال از چیستی اقتباس و هنر و اهمیت آن، در عین توجه به هنر چنین پاسخ داد:

اقتباس از قدیمی‌ترین شیوه‌های گسترش و تکثیر متن‌ها محسوب می‌شود. همچنین بخشی از فرآیند تولید و انباشتگی متنی است که به نوبه خود موجب توسعه فرهنگ و تمدن بشری می‌شود. اقتباس پیوستگی میان متن‌ها ایجاد می‌کند که پیوستگی بینافرهنگی و بینانسلی را به دنبال دارد. ازاین رو موضوع فراتر از تولید یک اثر تازه با الهام از آثار پیشین است.

در واقع، بدون اقتباس و به‌طور کلی مناسبات بینامتنی نه تنها میان متن‌ها بلکه میان نسلها و عصرها، رشته‌ها و رسانه‌ها، افراد و اقشار گسستی عمیق بوجود می آید. در واقع، یادآوری و خاطره‌داری فرهنگی مرهون این مناسبات است. اقتباس و پیوستگی بینامتنی نه فقط امکان بهره‌گیری از ظرفیت‌های گذشته و میراث فرهنگی بلکه امکان تعامل میان نگرشها و دانشهای گوناگون را میسر می‌سازد. به همین دلیل میزان و چگونگی اقتباس به عنوان شاخصی برای ارزیابی مناسبات یک جامعه به‌شمار می‌رود. آیا جامعه توان‌مندی گفتگوی بینامتنی را دارد یا خیر؟ مولفان جامعه با چه گفتمان و متن‌هایی بیشترین تعاملات را دارند و از آن تاثیر می‌پذیرند؟ کدامیک از مناسبات درون‌فرهنگی و یا برون‌فرهنگی غلبه دارد؟ مناسبات همزمانی غلبه دارد یا درزمانی؟ آیا اقتباس همراه با خلاقیت یا نقد است و یا صرفا به برگردان رسانه‌ای یا نشانه‌ای بسنده می‌شود؟

فرهنگ پرسابقه و درخشان ایرانی و ایرانی-اسلامی آثار فاخر و شکوهمند بسیاری از خود به‌جای گذارده که می‌توانند الهام‌دهنده و هویت بخش متن‌های جدید باشند. این آثار در طول زمان بخش قابل توجهی از فرهنگ‌های دیگر را نیز متاثر ساخته است. اما متاسفانه هنرمندان و محققان ما نتوانسته‌اند به نحو شایسته از این منبع غنی، بهره ببرند و اقتباس‌های ارزشمند از این میراث ارزشمند بسیار کم هستند که یکی از علت‌های آن ناآشنایی به دانش و روش‌های اقتباس است. امید است که چنین همایش‌هایی بتواند هم موجب ترغیب هنرمندان به اقتباس به خصوص اقتباس از آثار درون فرهنگی شوند و هم نظریه‌ها و روش‌های آن را برای استفاده در این فرآیند به علاقه‌مندان معرفی نماید.

*

این همایش که نخستین برنامه از مجموعه همایش‌های اقتباس‌شناسی است از ساعت 10 صبح روز سه‌شنبه، 2 اسفند 1401، در سالن گلستان هنرِ فرهنگستان هنر به نشانی خیابان ولیعصر، پایین‌تر از چهارراه طالقانی، شماره ۱۵۵۲، برگزار خواهد شد.

همچنین، این همایش از طریق پیوند مجازی https://b2n.ir/d57792 در دسترس علاقه‌مندان خواهد بود.


 

 

 
 
 

زمان انتشار: دوشنبه ١ اسفند ١٤٠١ - ١٦:٤٨ | نسخه چاپي

نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
اخبار
;