اخبار > كتاب الگوهاي معماري هند منتشر شد


كتاب الگوهاي معماري هند منتشر شد

«كتاب الگوهاي معماري هند: فضا و زمان در طرح و تصوير» منتشر شد. به گزارش روابط عمومي فرهنگستان هنر، «كتاب الگوهاي معماري هند:فضا و زمان در طرح و تصوير» به كوشش جي .اچ.آر تيلوتسون با ترجمه رمضانعلي روح اللهي توسط انتشارات متن وابسته به فرهنگستان هنر منتشر شد.
 
 

«كتاب الگوهاي معماري هند: فضا و زمان در طرح و تصوير» منتشر شد.

به گزارش روابط عمومي فرهنگستان هنر، «كتاب الگوهاي معماري هند:فضا و زمان در طرح و تصوير» به كوشش جي .اچ.آر تيلوتسون با ترجمه رمضانعلي روح اللهي توسط انتشارات متن وابسته به فرهنگستان هنر منتشر شد.

كتاب حاضر مجموعه اي مقالات از صاحبنظران حوزه تاريخ هنر و معماري هند است. اين كتاب مفاهيم معماري هند را بازگو مي‌كند.
در هند بر اساس سنت بومي علاوه بر مسائل نظري معماري مسائل رمزي و مذهبي معماري در رسائلي با عنوان شيلپا شاسترا پرداخته شده است. بدين منظور براي شناخت معماري هند علاوه بر دانش معماري بايستي به مسائل رمزي آن توجه كرد.

«كتاب الگوهاي معماري هند:فضا و زمان در طرح و تصوير» برآوردي معين از برخي تحولات اخير در حوزه تاريخ هنر هند به دست دهد و به نحو ملموس تري اختلاف ميان روشهايي را كه در اين حوزه با يكديگر رقابت بالقوه دارند بررسي مي‌كند.

موضوعاتي كه نظرات زيبايي شناسي و نظام هاي طراحي چگونه به خلق و توصيف بناهاي هندي شكل داده اند و به عبارت اين كتاب به الگوهاي فكري موثر بر طرح معماري در هند و تفسير آن مي‌پردازد.

اين كتاب سرشار از تعبير و تفسيرهاي بديع از متون و سازه هاي برجسته ممعماري هند است كه شالوده نظري اش را از عقايد ميشل فوكو و ادوارد سعيد الهام گرفته است.

در بخشي از اين كتاب آمده است: « بدون ترديد حقيقت همان چيزي است كه رويت مي شود بنابراين اگر دونفر با هم مشاجره كنند و يكي بگويد «من ديده ام»، ديگري بگويد «من شنيده ام»، ما بايد به كسي كه مي گويد «من ديده ام» اعتماد كنيم ...فهم اشكال معابد هندي شيوه تكامل اين اشكال و معناي آنها در گرو نگاه درست به معماري آنهاست. امروزه مورخان هنر اعتقادي به طرحهاي عظيم تاريخي ندارند، چه اين طرح ها تلاش هاي (هم زمان) براي تبيين ابداعات يك دوره واحد بر حسب جهان بيني يا روح دوران تلقي شوند. چه پاي توضيحاتي (در زمان) درباره كيفيت تحول اشكال هنري در ميان باشد.»

كتاب «كتاب الگوهاي معماري هند:فضا و زمان در طرح و تصوير» از سوي موسسه متن فرهنگستان هنر در275 صفحه و به قيمت 6000 تومان عرضه شده است.

اين كتاب در چهار بخش شرح بنا، تصوير محل، شكل بنا و فضاي مسكوني نگاشته شده است. فصول ابتدايي كتاب اين موضوع را بررسي مي‌كند كه چگونه فهم و نمود كلامي و بصري معماري و فضا بر حسب الگوهاي مستعمراتي و بومي صورت مي گيرد. فصل هاي بعدي به روش تجربي راههايي را پيشنهاد مي‌كنند كه ابنيه به واسطه آنها سر رشته هايي براي درك خود به دست مي دهد.

علاقه مندان مي‌توانند كتاب مزبور را از فروشگاه مركزي موسسه متن واقع در خيابان ولي عصر(عج)، نرسيده به چهارراه طالقاني، شماره1550 تهيه‌كنند و يا با شماره هاي 66490990 و 66468692 تماس بگيرند.
زمان انتشار: سه شنبه ٢ مهر ١٣٩٢ - ١٤:٤٢ | نسخه چاپي
نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
اخبار
اخبار مؤسسات و زیر مجموعه‌ها
;