اخبار > «خانه حاجت پور» ميراث روستايي گيلان


فرهنگستان هنر منتشر كرد:
«خانه حاجت پور» ميراث روستايي گيلان

انتشارات فرهنگستان هنر، كتاب «خانه حاجت پور» از مجموعه كتاب‌هاي ميراث روستايي گيلان اثر محمود طالقاني را منتشر شد.
 
 

انتشارات فرهنگستان هنر، كتاب «خانه حاجت پور» از مجموعه كتاب‌هاي ميراث روستايي گيلان، اثر محمود طالقاني را منتشر شد.

به گزارش روابط عمومي فرهنگستان هنر، این کتاب، هفتمين جلد از یک مجموعه‌ ٩ جلدی است که توسط همکاران موزه میراث روستایی گیلان و زیر نظر دکتر محمود طالقانی نگاشته شده است. اين كتاب با هدف مستند‌سازی و ماندگاری دانش طراحی و ساخت مجموعه‌‌های مسکونی حوزه‌های فرهنگی و معماری نه‌گانه‌ گیلان که در موزه میراث روستایی گیلان دوباره چینی شده‌اند، تاليف شده است.

زلزله مهيب خرداد 1369 صحنه اي هولناك از ناپديد شدن ميراث فرهنگ بومي روستايي گيلان را به تصوير كشيد. اين امر صاحب نظران كشور را وا داشت تا اولين موزه فضاي باز در ايران، موزه ميراث روستايي گيلان را با هدف ثبت، مستند كردن و بازسازي بخشي از ميراث مادي و معنوي مردمان اين سرزمين شكل گيرد.

بر اساس مطالعات مردم شناسي و گونه شناسي معماري گيلان،9 حوزه فرهنگي- معماري در گيلان شناسايي و گونه‌هاي شاخص معماري بومي روستايي شناسايي و واچيني شد.

يكي از خانه‌هايي كه شناسايي و مورد بررسي قرار گرفت، خانه حاجت پور در ييلاق ايسبي دول از توابع شهرستان ماسال بود كه به عنوان يكي از قديمي ترين خانه هاي ييلاقي اين منطقه شناسايي شد.

در بخشي از اين كتاب درباره اين بنا چنين آورده شده است: «اين خانه نمونه‌اي ساده از مسكن در مناطق كوهستاني گيلان است كه مي تواند معرف زندگي مردمان كوه نشين اين منطقه باشد. اين بنا مانند غالب بناهاي ييلاقي مورد استفاده فصلي بوده است. اين خصيصه موجب تفاوت‌هاي زيادي در ساختار بناهاي كوهستاني اين منطقه نسبت به ساير مناطق گيلان از منظر شكل كالبدي و نحوه ساماندهي فضايي شده است.»

اين كتاب چهار فصل دارد. در فصل اول كتاب مطالعات پايه و در فصل دوم كتاب مجموعه مسكوني حاجت پور مورد بررسي قرار گرفته است . در فصل هاي بعدي به مستند سازي، واچيني، دوباره چيني اين خانه پرداخته شده است.

علاقه مندان مي‌توانند كتاب مزبور را به مبلغ بيست هزار تومان در فروشگاه مركزي موسسه متن واقع در خيابان ولي عصر(عج)، نرسيده به چهارراه طالقاني، شماره1550 تهيه‌كنند و يا با شماره هاي 66490990 و 66468692 تماس بگيرند.
زمان انتشار: شنبه ٢١ ارديبهشت ١٣٩٢ - ٠٩:٤٣ | نسخه چاپي
نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
اخبار
اخبار مؤسسات و زیر مجموعه‌ها
;