اخبار > «تحولات ذوق هنری در غرب»


انتشارات فرهنگستان هنر منتشر کرد:
«تحولات ذوق هنری در غرب»

کتاب «تحولات ذوق هنری در غرب (گرایش به اصول هنری آغازین)»، نوشته ارنست هانس گامبریچ، به همت انتشارات فرهنگستان هنر منتشر شد.
 
 

 
تاب «تحولات ذوق هنری در غرب (گرایش به اصول هنری آغازین)»، نوشته ارنست هانس گامبریچ، به همت انتشارات فرهنگستان هنر منتشر شد.

این کتاب که ترجمه محمد تقی فرامرزی است و پس از درگذشت ارنست گامبریچ (2001) چاپ و منتشر شده است، حاصل چهل سال پژوهش اوست. ناشر این کتاب در مقدمه ای بر آن می نویسد:  «این کتاب روایتی سرشار از بحث و استدلال همراه با نقل قولهایی گسترده را باز می گوید که نقش آفرینندگان، منتقدان و هنرمندان را در شکل دادن به اندیشه و متحول ساختن آن به روشنی نشان می دهد.»

ناشر در ادامه می افزاید: «گامبریچ پس از بازنگری در آثار نویسندگان عصر کلاسیک که نوشته هایشان بخش عمده ای از مسیر این بحث را ترسیم می کند، پیشرفت این اندیشه را از احیای آن در سده هیجدهم پی می گیرد و به اسناد کافی در تأیید تغییرات ظریف ذوق و قضاوت هنری اشاره می کند، که غالباً بر نقش محوری رافائل در تاریخ هنر تکیه دارند.»

ارنست گامبریچ، مؤلف کتاب، نیز در پیش گفتار می گوید: «من نشان خواهم داد که بسیاری از جنبشهای بدوی گرایی سده بیستم، در بهترین حالت به عنوان واکنشهایی حاکی از بیزاری تلقی می شوند. امیدوارم بتوانم این نکته را اثبات کنم که اندیشه های این خطیب بزرگ ]سیسرون[ همواره در تاریخ ذوق هنری طنین افکن بوده است. او معتقد بود که لذت حسی می تواند به ناخشنودی بینجامد. اگر ما در پیروی از سائقها و امیال ذاتی خود راه افراط بپوییم، ارضای اولیه آنها نه فقط به دلزدگی خواهد انجامید، بلکه موجب بیزاری علنی خواهد شد.»

مؤلف در جای دیگر می گوید: «آنچه به بحث این کتاب مربوط می شود، این واقعیت است که تکامل تمام هنرها، یا دست کم تکامل اغلب هنرها، به صورت موازی صورت گرفته است. به بیان دیگر سده های بسیار سپری شد تا هنرها توانستند به آن جذابیت آسانشان برای حواس ما برسند که سیسرون در آن مورد هشدار می داد.»

مؤلف در فصل اول این کتاب با عنوان «اولویتهای افلاطون» می گوید: «وقتی افلاطون در نوشته های برجا مانده اش برای ما از زیبایی سخن می گوید، از هنر سخن نمی گوید و در جایی که از هنر سخن می گوید اشاره ای به زیبایی نمی کند. زیرا او در حالی که تصور می کرد اندیشه زیبایی، مانند آنچه در عشق تجربه می کنیم، می تواند تا قلمرو اندیشه های متعالی ادامه یابد هنر فقط می تواند تملق گویی کند و حواس ما را بفریبد و ذهن را به تغذیه کردن از توهمات سوق دهد.»

«سلطه عنصر اعجاب انگیز»، «آرمان پیشارافائلی»، «در جست و جوی معنویت»، «آزاد سازی ارزشهای صوری»، «سده بیستم»، «آغازین، به چه معنی؟» و «عتیقه شناسی» از فصلهای این کتاب اند.

شایان ذکر است این کتاب بهار 1385 در شمارگان 1500 نسخه به بازار عرضه شده است.
زمان انتشار: يکشنبه ٨ مرداد ١٣٨٥ - ١٢:٠٥ | نسخه چاپي
نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
اخبار
اخبار مؤسسات و زیر مجموعه‌ها
;