اخبار > دوسالانه جهان اسلام يك رويداد بين‌المللي است


دوسالانه جهان اسلام يك رويداد بين‌المللي است

دوسالانه نقاشي جهان اسلام يك رويداد بين المللي است كه به اعتقاد من، بايد با قوت و قدرت تمام به جلو حركت كنيم و با دعوت از دنيا براي شركت در اين اتفاق مهم،‌ فرهنگها را به هم معرفي نمائيم.
 
 


دوسالانه نقاشي جهان اسلام يك رويداد بين المللي است كه به اعتقاد من، بايد با قوت و قدرت تمام به جلو حركت كنيم و با دعوت از دنيا براي شركت در اين اتفاق مهم،‌ فرهنگها را به هم معرفي نمائيم.

به گزارش روابط عمومي فرهنگستان هنر،  مهدي حسيني، دبير بخش علمي و داور سومين دوسالانه بين المللي نقاشي جهان اسلام با بيان اين مطلب افزود: نفس اين حركت ارزشمند است، الان كشور فقيري مانند بنگلادش،‌ دوسالانه آسيايي خوبي را برگزار مي كند و نقاشي مدرن بسيار خوبي هم دارد، حال آنكه جاي ديدني مانند بنا يا آثار مهم ندارد پس چرا ما با اين همه تنوع، گوناگوني، قدمت و موقعيت هاي جغرافيايي و تاريخي ويژه، دوسالانه برگزار نكنيم.

وي ادامه داد: من فكر مي كنم انجام هر كاري طبيعتاً با مخالفتها و نقاط ضعفي توام است و اگر ما بخواهيم به نقاط ضعف توجه كنيم و در مقابل آنها تدبير و مبارزه نكنيم و درها را به روي خودمان ببنديم به نقاط قوت تبديل نمي شوند.

عضو فرهنگستان جمهوري اسلامي با بيان اينكه برگزاري دوسالانه نقاشي جهان اسلام در روند پيشبرد هنر نقاشي ايران تاثير گذار است، خاطر نشان ساخت: به نظر من كشورهاي اسلامي اكنون دارند از يك خواب طولاني بيدار مي شوند.

دبير بخش علمي دوسالانه نقاشي جهان اسلام اظهار داشت: صرف نظر از مباحثي كه در حاشيه دوسالانه ها پيش مي آيد به اعتقاد من، اين يك نماد بيداري است كه ما هم نقش مهمي داريم و نشان مي دهيم همانطور در گذشته حرفي براي گفتن داشتيم امروز نيز داريم.

وي در خصوص ضرورت ايجاد دروس يا واحد هاي دانشگاهها براي دانشجويان رشته هاي تجسمي در اين زمينه يادآور شد: ما اكنون در دانشگاهها دروسي مانند تجزيه و تحليل نگارگري ايران يا حكمت هنر داريم و كتابهاي زيادي در اين زمينه نوشته و ترجمه مي شوند و وقتي كه مباني نظري در دانشگاه وجود دارد بالطبع چنين مقالاتي هم مطرح مي شوند.

داور سومين دوسالانه نقاشي جهان اسلام، "خلاقيت"، "هويت"، "تركيب"، "ساختار اثر" و فضايي را كه هنرمند مي خواهند بيافرينند را از جمله معيارهاي ارزيابي و داوري آثار دوسالانه نقاشي خواند و اظهار داشت: ضرورت ايجاد مي كند افرادي به حوزه هاي فرهنگي جهان اسلام مثل جنوب شرقي آسيا، كشورهاي تازه استقلال يافته، شمال آفريقا و كشورهاي مثل امارات، كويت و قطر اعزام شوند و در آنجا به جمع آوري مقالات بپردازند.

به گفته وي، فرصت بسيار خوبي براي جوانان رشته هاي پژوهشي هنر است تا به مناطق مختلف اسلامي اعزام شوند و به بخش علمي چنين دوسالانه اي غنا ببخشند.

گفتني است سومين دوسالانه بين المللي نقاشي جهان اسلام تا بيستم اسفند ماه در محل مركز فرهنگي هنري صبا بر پا مي باشد.
زمان انتشار: چهارشنبه ٥ اسفند ١٣٨٣ - ١٥:٠٧ | نسخه چاپي

نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
اخبار
اخبار مؤسسات و زیر مجموعه‌ها
;