اخبار > استقبال از نمايش منتخب 2 سال عكاسي ايران روي ديوارهاي صبا


استقبال از نمايش منتخب 2 سال عكاسي ايران روي ديوارهاي صبا

مهدي مقيم نژاد، صاحبنظر عكاسي و عضو هيات انتخاب نمايشگاه «عكس صبا»، برپايي چنين نمايشگاه‌هايي را آغاز كننده رويكرد جدي و حرفه‌اي به عكاسي به شكل فعاليت پروژه اي عنوان كرد كه براي اولين بار در ايران رخ مي دهد.
 
 

مهدي مقيم نژاد، صاحبنظر عكاسي و عضو هيات انتخاب نمايشگاه «عكس صبا»، برپايي چنين نمايشگاه‌هايي را آغاز كننده رويكرد جدي و حرفه‌اي به عكاسي به شكل فعاليت پروژه اي عنوان كرد كه براي اولين بار در ايران رخ مي دهد.

به گزارش روابط عمومي فرهنگستان هنر، نمايشگاه «عکس صبا» كه با استقبال هنرمندان و علاقه‌مندان مواجه شده است. عرصه نمايش و فروش آثار هنرمندان عکاس ايراني است که تمامي آثار در آن به صورت «مجموعه» ارائه شده است.

در اين نمايشگاه بيش از 400 عکس از 69 هنرمند در قالب مجموعه آثار به نمايش درآمده‌است و شايد به جرات بتوان گفت آنچه بر روي ديوارهاست تا حد قابل قبولي عملکرد عکاسي ايران را طي دو سال گذشته نشان مي‌دهد.

مهدي مقيم نژاد، يکي از اعضاء هيات انتخاب اين نمايشگاه خاطرنشان كرد: «نمايشگاه عكس صبا اولين حركت بوده كه از هنرمندان ايران خواسته تا پروژه‌هاي كاري خود را به صورت مجموعه عکس در كنار هم ارائه كنند و اين جبران اصلي‌ترين نقيصه تاريخ عكاسي، يعني همان فقدان رويكرد پروژه‌اي به عكاسي است كه حتي عكاسان حرفه‌اي ما نيز متوجه ضرورت آن نبودند.»

مقيم نژاد با ذكر اينكه از اين پس با تعيين محدوديت زمان براي آثار ارائه شده مي‌توان ارزيابي حرفه‌اي‌تري از نقاط قوت و ضعف عكاسي امروز ايران داشت، ياد آور شد: «با توجه به مجموع آنچه بر روي ديوارهاي صبا به نمايش در آمده، مي‌توان گفت عكاسي ايران هم اكنون ضمن طي دوره گذار در امر عكاسي در حال تجربه‌هايي چند از اين هنر است. برخي آثار بارقه‌هاي يك آينده اميد بخش در آن‌ها ديده مي‌شود و برخي ديگر در رويكرد تجربي متوقف مانده‌اند.»

وي با يادآورشدن نبود رويكرد پروژه‌اي به عكاسي به عنوان مهمترين ضعف اين هنر، اين نمايشگاه را در راستاي رسيدن به استانداردهاي مطلوب بسيار مهم توصيف كرد وگفت: «جا انداختن اين فكر كه عكاسي را از اين پس به شكل يك پروژه كاري كاملا حرفه‌اي ببينيم يك گام بزرگ به سوي آينده است و راه را براي برخورد تفنني آماتوري با عكاسي مي‌بندد و الزامي است براي عكاسان تا با جديت بيشتري به كار خود بنگرند.»

مقيم نژاد با بيان اينكه ما در اين نمايشگاه موضوع هاي مختلف و ژانرهاي متنوع را از عكاسي مفهومي تا انتزاعي و از طبيعت تا چشم انداز، به موازات هم مي بينيم، ابراز اميدواري كرد كه فرهنگستان هنر و موسسه فرهنگي هنري صبا با تداوم اين نگاه و حركت، زمينه ساز شكوفايي بيشتر در حوزه عكاسي حرفه‌اي با در نظر گرفتن حمايت معنوي و مادي از هنرمندان عكاس شود.

علاقه مندان مي‌توانند براي بازديد از اين نمايشگاه به خيابان ولي عصر(عج)، خيابان طالقاني، خيابان شهيد برادران مظفر، شماره ۱۲۵ مراجعه كنند. اين نمايشگاه تا 5 مرداد همه روزه بجز ايام تعطيل، از ساعت 10 لغايت 19، ميزبان عموم بازديدکنندگان خواهد بود.

 

 

 

زمان انتشار: سه شنبه ٢٠ تير ١٣٩١ - ١٣:٢٦ | نسخه چاپي

نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
تازه‌های خبری
اخبار
اخبار مؤسسات و زیر مجموعه‌ها
;