اخبار > جشن هم‌خوانی کاریکاتورها با ميهمانی کتاب‌های هنری همراه شد


جشن هم‌خوانی کاریکاتورها با ميهمانی کتاب‌های هنری همراه شد

هشتمین دوسالانه کاریکاتور تهران با حضور مدیران و مسئولان فرهنگی-هنری و پیش‌کسوتان کاریکاتور ایران بازگشايي شد. با گشودن درهای گالری‌های مجموعه صبا، به روي انبوه علاقه‌مندان، مهم‌ترین اتفاق کاریکاتور در دو سال اخیر شکل گرفت.
 
 

هشتمین دوسالانه کاریکاتور تهران با حضور مدیران و مسئولان فرهنگی-هنری و پیش‌کسوتان کاریکاتور ایران بازگشايي شد. با گشودن درهای گالری‌های مجموعه صبا، به روي انبوه علاقه‌مندان، مهم‌ترین اتفاق کاریکاتور در دو سال اخیر شکل گرفت.

به گزارش روابط عمومی مؤسسه فرهنگی-هنری صبا وابسته به فرهنگستان هنر، ديروز غروب، محوطه صبا، غرق در جمعیتی شد که برای بازگشايي دوسالانه کاریکاتور تهران، آمده بودند. هشتمین دوسالانه کاریکاتور تهران، که هم اکنون در کنار عرصه‌های جهانی این هنر، یک اتفاق بین‌المللی محسوب می‌شود، هم‌زمان با نمایشگاه کتاب‌های هنری، در مجموعه صبا با حضور جمع زیادی از مردم، استادان، پیش‌کسوتان و چهره‌های شاخص کاریکاتور ایران، همچون استاد محمد رفیع ضیایی، استاد کامبیز درم‌بخش، استاد بهمن عبدی، ناصر پاک شیر، بهرام عظیمی، احمد رضا دالوند و ... گشایش یافت. در افتتاح این دوسالانه ابتدا محسن زارع، مدیر عامل مجموعه صبا، رسیدن این دوسالانه به یک جایگاه جهانی را، دلیل اعتبار و قابلیت بالای این هنر در ایران و رشد کمی و کیفی آن در سال‌های اخیر دانست. وي گفت: «مؤسسه صبا با اختصاص فضاي گالري‌هاي خود به اين هنر و همچنين با نشست‌هاي تخصصي و پژوهشي و با برپايي بخش تجليل از استاداني چون بهمن عبدي و محمد رفيع ضيايي در روزهاي برپايي اين دوسالانه، ميزبان اين اتفاق در كاريكاتور خواهد بود.»

سپس حبيب اله صادقي، رئيس مركز توسعه هنرهاي تجسمي و موزه هنرهاي معاصر تهران، با ابراز خوشحالي از ارتقاء اين دوسلانه به يك سطح كيفي و تجربي برجسته و قابل قبول در تمام دنيا، با اعلام برگزاري دوسالانه مجسمه سازي ، نقاشي و چند نمايشگاه بزرگ ديگر در چند ماه آينده، سال پر رونق و نشاط انگيزي را براي هنرهاي تجسمي ايران پيش‌بيني كرد. وي افزود: «كاريكاتور در ايران، تجسمي زنده از معرفت عميق و هوش سرشار و تاريخي و ملي مردم ما بوده است و ابتكار عمل و انتخاب درست و حرفه‌اي از ميان بيش از شش هزار اثر، در اين دوسالانه، بر اعتبار اين حركت افزوده. يكي از افتخارات جامعه كاريكاتور اين است كه در ايران حضور دارد، ايراني كه مردمش حساس، ‌رمز پرداز و بهره‌مند از ميراث خرد تاريخي بزرگي هستند.»

در ادامه مسعود شجاعي طباطباعي، دبير هشتمين دوسالانه كاريكاتور، با گزارشي از روند شكل‌گيري اين دوسالانه، به جايگاه والاي كاريكاتور در ايران اشاره كرد و گفت: «هم اينك شاهد يك اتفاق بين المللي هستيم.» آنگاه با افتتاح دوسالانه توسط پيش‌كسوت، استاد محمد رفيع ضيايي، ‌انبوه جمعيت در صبا به ميهماني هم‌سرايي كاريكاتورها رفتند.

هشتمين دوسالانه بين المللي كاريكاتور تهران تا پايان آذر ميزبان علاقه‌مندان خواهد بود، هم‌زمان با اين دوسالانه، صبا ميزبان يك اتفاق ديگر هم هست: نمايشگاه تخصصي كتاب‌هاي هنري با همكاري چند ناشر هنري فعال و برجسته كشور، در گالري لرزاده مجموعه صبا، تحقق يك انتظار ديرين است. اين نمايشگاه با مشاركت و همكاري ناشراني چون فرهنگستان هنر، نشر نظر، ميردشتي، خانه فرهنگ و هنر گويا،‌ زرين و سيمين،‌ نگار،‌ كتاب آبان،‌ مارليك،‌ ملائك، ‌انجمن صنفي گرافيك، دانشگاه هنر،‌ موزه هنرهاي معاصر،‌ هفت رنگ و سازمان چاپ و انتشارات وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي برگزارمي‌شود. اين نمايشگاه يك فرصت ارزشمند است تا در كنار كاريكاتورها، ميهمان كتاب‌ها هم باشيم، صبا از امروز و پس از استقبال وسيع از نمايشگاه «هنر دهه 40 و50»، خود را براي روزهاي پركارتر و پر بيننده تري آماده مي‌كند.

هشتمين دوسالانه بين المللي كاريكاتور تهران
زمان انتشار: دوشنبه ٢٩ آبان ١٣٨٦ - ١٦:٤٢ | نسخه چاپي

نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
اخبار
اخبار مؤسسات و زیر مجموعه‌ها
;