• جمعه ٣١ فروردين ١٤٠٣
  • En

آرم فرهنگستان هنر
اخبار > کتاب «شُکوه ایران باستان» منتشر شد


کتاب «شُکوه ایران باستان» منتشر شد

 

کتاب شُکوه ایران باستان، نوشته هانری اشترلین، با ترجمه صبا لطیف‌پور، عضو هیئت‌علمی پژوهشکده هنر، منتشر شد.

به گزارش روابط‌عمومی پژوهشکده هنرِ فرهنگستان هنر، کتاب شُکوه ایران باستان، نوشته هانری اشترلین، با ترجمه صبا لطیف‌پور، عضو هیئت‌علمی پژوهشکده هنر، در 304 صفحه، از سوی پژوهشکده هنر منتشر شد.

کتاب شُکوه ایران باستان دورنمایی از هنر ایران، از اوایل هزاره چهارم پیش از میلاد تا حدود 650م، را به تصویر می‌کشد. این کتاب، که خلاصه‌ای از آخرین فعالیت‌های تاریخی و باستان‌شناسی مرتبط با اکتشافات اخیر در این سرزمین را ارائه می‌دهد، از چند جهت حائز اهمیت است؛ از‌جمله می‌توان به شمول آن بر مطالب مهم هنر ایران با تکیه بر تاریخ و نیز تصاویر ارزشمندی اشاره کرد که مؤلف آنها را در طی بازدیدهای خود از مکان‌های مهم تاریخی گرفته است. کتاب شُکوه ایران باستان به بسیاری از زبان‌های دنیا ترجمه شده و میلیون‌ها نسخه از آن در سراسر جهان به چاپ رسیده است؛ از این‌رو، جای خالی ترجمه آن به زبان سرزمین خاستگاه آن احساس می‌شد.

کتاب حاضر شامل «مقدمه»، «پیش‌گفتار» و یازده فصل بدین شرح است: 1. «دره هلیل‌رود: یک مرکز فرهنگی بزرگ»؛ 2. «سرامیک‌ها و دیگر گنجینه‌ها در شمال ایران»؛ 3. «مفرغ‌های لرستان و جمعیت‌های ماد و پارس»؛ 4. «تأثیر یونان بر معماری هخامنشی»؛ 5. «کاخ‌های عظیم در تخت‌جمشید»؛ 6. «تزئینات حیرت‌انگیز آپادانا و مقبره‌های نقش‌رستم؛ 7. «ماجرای اسکندر کبیر و هلنیزه‌شدن پارس»؛ 8. «پالمیرا: شهری کاروانی میان روم و بین‌النهرین»؛ 9. «هترا، گوهر هنر پارتی: سرنوشت اندوهبار یک شهر آزاد»؛ 10. «قدرت نظامی و هنر ساسانیان»؛ و 11. «تیسفون و طاق‌بستان: شاهکارهای ساسانی».

 

علاقه‌مندان برای تهیه این کتاب می‌توانند به پژوهشکده هنر، به نشانی خیابان ولیعصر، بالاتر از تقاطع خیابان امام خمینی، نبش کوچه شهید حسن سخنور، شماره 29، مراجعه کنند و یا با شماره تلفن‌های 2-66956190 تماس بگیرند.

 

 
 
 

زمان انتشار: يکشنبه ١٣ شهريور ١٤٠١ - ١١:٣٧ | نسخه چاپي

نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
اخبار
;