• دوشنبه ٠٤ تير ١٤٠٣
  • En

آرم فرهنگستان هنر
اخبار > وبینار بین المللی «تاثیرات انقلاب اسلامی بر هنرهای نمایشی منطقه » برگزار می شود


وبینار بین المللی «تاثیرات انقلاب اسلامی بر هنرهای نمایشی منطقه » برگزار می شود

 

اداره کل هنرهای نمایشی با همکاری دانشکده هنر و معاونت پژوهشی دانشگاه سوره وبینار بین الملی «تاثیرات انقلاب اسلامی ایران بر هنرهای نمایشی منطقه» را در هفته هنر انقلاب اسلامی برگزار می کند.

اداره کل هنرهای نمایشی با همکاری دانشکده هنر و معاونت پژوهشی دانشگاه سوره وبینار بین الملی «تاثیرات انقلاب اسلامی ایران بر هنرهای نمایشی منطقه» را در هفته هنر انقلاب اسلامی برگزار می کند.

به گزارش خبرگزاری صدا و سیما به نقل از روابط عمومی اداره کل هنرهای نمایشی ، تعدادی از هنرمندان و پژوهشگران کشورهای سوریه، عراق و لبنان با همراهی تعدادی از کارشناسان شناخته شده تئاتر کشورمان در یک وبینار بین المللی به بیان نقطه نظرات خود درباره «تاثیرات انقلاب اسلامی بر هنرهای نمایشی منطقه» می پردازند.

در این وبینار بین‌المللی که ساعت 16 تا 18 روز چهارشنبه بیست و چهارم فروردین ماه توسط دفتر امور بین الملل اداره کل هنرهای نمایشی با همکاری دانشکده هنر و معاونت پژوهشی دانشگاه سوره برگزار می شود، نعیمه حسوکی از کشور سوریه، جبار حسین صبری از کشور عراق، رضا حسن اسکندر از لبنان، علی ظاهر از لبنان و کورش زارعی از کشورمان سخنرانی خواهند کرد.
نعیمه حسوکی از جمله هنرمندان و پژوهشگران حوزه فرهنگ و هنر کشور سوریه است که تحصیلات خود را در مقطع دکترای زبان و ادبیات فارسی دانشگاه تربیت مدرس به پایان رسانده است. وی فارغ التحصیل رشته زبان و ادبیات عربی دانشگاه حلب است که علاوه بر تدریس در حوزه های مختلف زبان و ادبیات عربی و فارسی ترجمه کتاب های «آموزش زبان فارسی به غیر فارسی زبانان»، «نگاه پرباران – خاطران زنان در دوران دفاع مقدس» و مقالات متعددی از فارسی به عربی در مجله «سجسور ثقافیه» سوریه را به عهده داشته است.
جبار حسین صبری هم از کارشناسان و پژوهشگران حوزه تئاتر کشور عراق است که مدرک دکترای فلسفه خود را از دانشکده هنرهای زیبا دانشگاه بغداد دریافت کرده است. وی علاوه بر نویسندگی، ترجمه و کارگردانی چندین اثر نمایشی مطرح حوزه تئاتر و تالیف چندین اثر پژوهشی حوزه های مختلف تئاتر در حوزه نقد نیز حضور فعالی دارد. این در حالی است که دریافت جایزه بهترین اجرای تلفیقی برای نمایش «حلبچه القلب» در جشنواره السلام ،عضویت در اتحادیه نویسندگان عراق، عضو موسس باشگاه تئاتر کانون نویسندگان عراق، عضو موسس مرکز فرهنگ و هنر عراق، کارشناس بررسی متون و تماشای نمایش در معاونت سینما و تئاتر وزارت فرهنگ عراق، عضویت در هیات داوران جشنواره ها و مسابقات مختلف تئاتر و ادبیات، مشاور علمی مجله «الخشابه» در حوزه هنرهای نمایشی و ارائه چندین مقاله تخصصی در بخش های مختلف تئاتر بخشی از پیشینه فرهنگی هنری وی را تشکیل می دهد.
رضا حسن اسکندر از کشور لبنان هم یکی دیگر از شرکت کنندگان در این وبینار است که داری مدرک دکترای پژوهش هنر است و هم اکنون به عنوان مدرس مجموعه های دانشگاهی چون دانشکده هنرهای زیبا و معماری بیروت و دانشکده ارتباطات بیروت مشغول به فعالیت است. ضمن اینکه فعالیت در عرصه های مختلف تهیه کنندگی سینما و تلویزیون، نویسندگی فیلمنامه، کارگردانی و مستند سازی از دیگر فعالیت های اجرایی این پژوهشگر است.

علی ظاهر از کشور لبنان هم از از جمله کارشناسان حوزه هنر و رسانه و گردشگری کشور لبنان است که علاوه بر مدیریت و سازماندهی چندین پروژه هنری ، رسانه ای و گردشگری در کمیته های داوری چندین رویداد هنری و رسانه ای کشورهای لبنان، سوریه، مصر، ترکیه، تونس، قطر، امارات عربی متحده و ایران حضور داشته است. ضمن اینکه همراهی در پروژه های مشترک سینمایی و تلویزیونی کشورهای مختلف از دیگر فعالیت های این کارشناس مسائل فرهنگی هنری محسوب می شود.
کورش زارعی نیز در سال های اخیر علاوه بر نویسندگی، بازیگری، کارگردانی در چندین پروژه نمایشی، تلویزیونی و سینمایی، نمایش های مختلفی را در کشورهای مختلف با موضوعات انقلاب و حوزه مقاومت روی صحنه برده که هرکدام از آنها نیز با استقبال مخاطبان مواجه شده است.
این وبینار از ساعت 16 روز چهارشنبه24 فروردین از تلویزیون تاتر ایران به صورت مستقیم پخش می شود.
در روزهای گذشته نیز به مناسبت هفته انقلاب اسلامی دو وبینار «زیبایی شناسی تئاتر انقلاب اسلامی» و«نقش استان‌ها در تئاتر انقلاب اسلامی» برگزار شد.

 
 
 

زمان انتشار: سه شنبه ٢٣ فروردين ١٤٠١ - ١٦:٢٣ | نسخه چاپي

نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
اخبار
;