آرم فرهنگستان هنر
اخبار > «صبا»؛ کارگاه «موزیکالیگرافی- موسیقی‌خط» برگزار می‌کند


برای اولین بار در ایران؛
«صبا»؛ کارگاه «موزیکالیگرافی- موسیقی‌خط» برگزار می‌کند

 

مؤسسه صبا در ادامه کارگاه‌های هنری خود برای علاقه‌مندان در رشته‌های مختلف هنری، کارگاه تخصصی موزیکالیگرافی- Musicalligraphy را برگزار می‌کند.

مؤسسه صبا در ادامه کارگاه‌های هنری خود برای علاقه‌مندان در رشته‌های مختلف هنری، کارگاه تخصصی موزیکالیگرافی- Musicalligraphy را برگزار می‌کند.

به گزارش روابط‌عمومی موسسه فرهنگی هنری صبا- وابسته به فرهنگستان هنر- این کارگاه یک روزه که توسط استاد بهمن پناهی ابداع‌گر مفهوم موزیکالیگرافی، روز پنجشنبه 2 دی ماه از ساعت 10 الی 18 برگزار می‌شود کاوش و تجربه‌ای خلاقه و نو در شناخت يك مفهوم هنرى نوين است كه توسط این هنرمند و مدرس هنر مقيم پاريس، تعريف و تبيين و به جامعه هنر معاصر معرفى می‌شود.

موزيكاليگرافى كشف و بروز خصوصيات موسيقائى و موسيقى در ساختار خط و خوشنويسى است و به رابطه اين دو هنر در بُعد آفرينش و بيان هنرى توجه ويژه دارد.

هدف این هنر جدید و ابداعی، گسترش درك و دريافت شنيدارى از بيان تصويرى خط و خوشنويسى است؛ آنجا كه اجزاء و ساختار بصرى، حركتى، تركيبى، رنگى و بيانى آثار خط و خوشنويسى را از منظر صوتی، موسیقائی و موسیقی بنگريم، موزيكاليگرافى آغاز مى‌شود.

به عبارت ديگر، موزيكاليگرافى نقطه مشترك و همزمان حس شنيدارى و ديدارى ما در آفرينش و دريافت آثار است. بطور خلاصه؛ آموزش و گسترش درك ما از دستور زبان و شناخت بنیادی هنرهاى خط و خوشنويسى، موسيقى و هنرهاى تجسمى مدرن و معاصر مسير دستيابى به مفهوم موزيكاليگرافى خواهد بود.

بهمن پناهی مدرس و سرپرست این کارگاه هنری، سالهاست در فرانسه به خلق اثر و تدریس نقاشی، موسیقی و خوشنویسی اهتمام و اشتغال دارد. وی در خوشنویسی شاگرد استادان ناموری چون غلامحسین امیرخانی، عبدالله فرادی، یدالله کابلی خوانساری، و در موسیقی ایرانی تحت نظر بزرگانی چون عطاءالله زاهد شیرازی، زنده یاد استاد محمدرضا لطفی و زنده یاد استاد هوشنگ ظریف تربیت شده و تعلیم دیده است.

بهمن پناهی دانش آموخته دانشکده هنرهای زیبای دانشگاه تهران و دانشگاه سوربون پاریس بوده و موضوع پایان نامه دکترای او در حوزه های تجسمی و موزیکولوژی، تحلیل و تحفیف کالبدین رابطه موسیقی و خوشنویسی در قالب ایده و مفهومی جدید به نام موزیکالیگرافی است.

وی همچنین ضمن حضور فعال در نمایشگاه‌ها، جشنواره‌ها، دوره‌های آموزشی و اجراهای موسیقی در اقصی نقاط جهان و تدریس در دانشگاه‌ها و مراکز هنری پاریس، سالهاست که به عنوان استاد مدعو در دانشگاه‌های بزرگ و معتبری چون: Harvard و North Eastern به تدریس می پردازد.

علاقه‌مندان می‌توانند جهت ثبت نام با شماره تلفن 66487536 تماس و یا به سایت مؤسسه صبا به نشانی www.saba.honar.ac.ir مراجعه نمایند.

 

 
 
 

زمان انتشار: يکشنبه ٢٨ آذر ١٤٠٠ - ٠٨:٥٢ | نسخه چاپي

نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
اخبار
;