آرم فرهنگستان هنر
اخبار > حضور مردم در راهپیمایی اربعین باید به زبان هنر ترجمه شود


مجید مجیدی، مدیر سوگواره فیلم‌کوتاه تصویر دهم:
حضور مردم در راهپیمایی اربعین باید به زبان هنر ترجمه شود

 

مجید مجیدی با اعلام این خبر که از هر فیلم‌ساز تازه‌کاری که نگاهی نو داشته باشد، حمایت ویژه‌ای خواهد شد، بیان کرد: هدفمان این است که این سوگواره تنها به برگزاری یک رویداد محدود نشده و بتوانیم در سال‌های آینده از طریق جذب سرمایه اقدام به تولید آثار ارزشمندی کنیم.

مجید مجیدی با اعلام این خبر که از هر فیلم‌ساز تازه‌کاری که نگاهی نو داشته باشد، حمایت ویژه‌ای خواهد شد، بیان کرد: هدفمان این است که این سوگواره تنها به برگزاری یک رویداد محدود نشده و بتوانیم در سال‌های آینده از طریق جذب سرمایه اقدام به تولید آثار ارزشمندی کنیم.

مجید مجیدی، عضو پیوسته فرهنگستان هنر و مدیر و عضو هیئت داوران این رویداد، با اشاره به اهمیت برگزاری این سوگواره بیان کرد: وقایع ایام ماه محرم و صفر نه فقط برای شیعیان که برای تمام جهان اسلام رویداد مهمی به شمار می‌رود اما متاسفانه در این حوزه کارهای تاثیرگذار کمی انجام گرفته است. از جمله علل آن، این است که ورود به این عرصه جسارت بالایی می‌خواهد و نیازمند کسب تجربه فراوانی است. بنابر این احساس کردیم نیاز است، بسترسازی کرده و بذری بکاریم تا از این راه بتوانیم فیلم‌سازان جوان را وارد این حوزه کنیم.

مجیدی ادامه داد: ما هنوز در ابتدای مسیر هستیم و امسال دومین دوره برگزاری این سوگواره برگزار می‌شود. امیدواریم این راه ادامه پیدا کند زیرا هدفمان این است که این سوگواره تنها به برگزاری یک رویداد محدود نشده و بتوانیم در سال‌های آینده از طریق جذب سرمایه اقدام به تولید آثار ارزشمندی کنیم.

باید بتوان این حضور را به زبان هنر ترجمه کرد

کارگردان فیلم محمدرسول‌الله (ص) درباره تجربه برگزاری اولین دوره این رویداد توضیح داد: سال قبل حدود ده اثر برگزیده داشتیم که با اطمینان می‌توان گفت توسط کارگردانان قابلی تولید شده بودند. اگر این کارگردانان مورد حمایت قرار بگیرند و در ساخت کارهای بعدی به آن‌ها کمک کنیم در آینده شاهد خلق آثار بزرگی خواهیم بود.

دلیل برگزاری این سوگواره از آغاز این بود که بتوانیم به درکی از یک تصویر در خصوص اتفاقات پیرامون ایام محرم و صفر برسیم. به طور مثال اربعین را می‌توان یکی از بزرگترین آیین‌های مذهبی دانست که شاید به تعبیری از واقعه حج هم شرکت‌کننده بیشتری داشته باشد. پرداختن به این آیین می‌تواند ارزش بالایی داشته باشد، با این وجود اگر قرار باشد دوربین تنها حضور مردم را ضبط کند عملا تفاوتی با گزارشگری ندارد و باید بتوان این حضور را به زبانی دیگر، یعنی زبان هنر ترجمه کرد و ایده‌هایی از آن گرفت تا موجب ارتقای فرهنگ عاشورایی شود و این فرهنگ را به نسل‌های بعدی و حتی به دنیا انتقال بدهد.

اگر بخواهیم پیام و نگاه مناسب به مخاطب انتقال دهیم باید از اضافه‌گویی پرهیز کنیم

کارگردان فیلم «بچه‌های آسمان» درباره علت محدودیت زمانی آثاری که به سوگواره فرستاده می‌شوند، توضیح داد: از دلایلی که این زمان را کوتاه در نظر گرفتیم این بود که خلاقیت را بالاتر ببریم. اگر بخواهیم پیام و نگاه مناسب را به مخاطب انتقال دهیم باید قابلیت‌ها و توانایی‌های بیشتری داشته باشیم و از اضافه‌گویی پرهیز کنیم.
او ادامه می‌دهد: شاید اشعار دوبیتی مثال گویایی از این مورد باشند، در این اشعار، شاعر تنها باید در دوبیت عصاره کلام خود را به شکل خلاصه بیان و در عین حال مخاطب را نیز جذب کند. فیلم‌کوتاه نیز مانند یک دوبیتی است که باید در جذاب‌ترین و کوتاه‌ترین حالت خودش باشد.

مدیر سوگواره فیلم‌کوتاه عاشورایی تصویردهم با بیان اینکه فیلم‌سازان جوان باید از فرصتی که پیش آمده نهایت استفاده را ببرند تاکید کرد: قطعا شرکت در این سوگواره می‌تواند دریچه‌های بسیاری را به روی فیلم‌سازان جوان و تازه‌کار باز کند. قدم گذاشتن و نیت‌کردن در این راه که منتسب به ساحت مقدس سیدالشهدا است برای هر فیلم‌ساز جوانی نوعی توفیق به شمار می‌آید. علاوه بر این ما این قول را می‌دهیم که از هر فیلم‌ساز تازه‌کاری که نگاه جدیدی با خود به همراه بیاورد، حمایت ویژه خواهیم کرد و این رسالت را در خود می‌بینیم که از کارهای بعدی این فیلم‌سازان حمایت کنیم و بستر مناسبی برای آن‌ها فراهم بیاوریم.


 
 
 

زمان انتشار: يکشنبه ١١ مهر ١٤٠٠ - ١٣:٠٤ | نسخه چاپي

نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
اخبار
;