• سه شنبه ٢٦ تير ١٤٠٣
  • En

آرم فرهنگستان هنر
اخبار > هنرهای ایرانی‌اسلامی با جان استاد هراتی آمیخته است


رئیس فرهنگستان زبان و ادب فارسی:
هنرهای ایرانی‌اسلامی با جان استاد هراتی آمیخته است

 

غلامعلی حدادعادل، رئیس فرهنگستان زبان و ادب فارسی، در مراسم بزرگداشت استاد محمدمهدی هراتی در فرهنگستان هنر، وی را هنرمندی دانست که هنرهای ایرانی‌اسلامی با جانش آمیخته است و عشق و علاقه خاصی به آموزش هنر دارد.

به گزارش روابط‌عمومی فرهنگستان هنر، غلامعلی حدادعادل، رئیس فرهنگستان زبان و ادب فارسی، در مراسم بزرگداشت استاد محمدمهدی هراتی، با تبریک سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی و تشکر از فرهنگستان هنر برای بزرگداشت استاد هراتی اظهار کرد: بسیار خوشحالم که در این مراسم می‌توانم قدرشناسی‌ام را، در حد توان، نسبت به دوست قدیمی و صمیمی خود، استاد هراتی، ابراز کنم.

او به دوره آشنایی خود با استاد هراتی اشاره و خاطرنشان کرد: در دهه 13۶۰ تا سال 13۷۲، که در کار کتاب‌های درسی بودم، اعتقادم این بود که نگاهم به همه دروس در آموزش و پرورش یکسان باشد و هر درسی را مهم می‌دانستم. به این جهت، به هنر، مثل ریاضیات و علوم پایه، اهمیت می‌دادم. مشکل این بود که ما نه کتاب درسی خوب داشتیم و نه از لحاظ کمَی و کیفی معلم هنر داشتیم. بخت یار شد و با آقای هراتی آشنا شدم.

رئیس فرهنگستان هنر و ادب فارسی با اشاره به چگونگی انتقال استاد هراتی از مشهد به تهران گفت: بعد از آشنایی ایشان، اسباب حضورشان را در تهران فراهم کردم. هنرهای ایرانی‌اسلامی و سنّتی با جان ایشان آمیخته است و او عشق و علاقه خاصی به آموزش هنر دارد. کتاب‌های هنر در مقطع راهنمایی با تأکید بر خوش‌نویسی تألیف شد تا دانش‌آموزان خط نستعلیق را تمرین کنند.

حدادعادل به فعالیت‌های استاد هراتی اشاره و تصریح کرد: ایشان کاغذ ابروباد و قطاعی و دیگر اصطلاحات هنرهای اسلامی را برای استفاده در مدارس مطرح کردند. استاد هراتی میدان کاری به وسعت ایران یافت و قدر آن را دانست. برنامه درسی رشته هنر را در مراکز تربیت هنر اصلاح کردیم. ایشان بر گردآوری و تمرین انواع خوش‌نویسی «بسم الله الرحمن الرحیم» به‌طور ویژه اهتمام ورزید.

او در پایان سخنان خود افزود: فقدان آموزش هنری و بیگانگی جوانان سبب می‌شود که آن نسل از اعتدال روحی بهره‌مند نباشند. کسی نیست که با هنر سروکار داشته باشد و اهل خشونت و ظلم باشد. باید کاری کنیم که فرزندان ما زیبایی‌شناس و هنرشناس باشند.

 

 
 
 

زمان انتشار: چهارشنبه ٢٦ بهمن ١٤٠١ - ١٣:٣٨ | نسخه چاپي

نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
اخبار
;