• سه شنبه ٢٦ تير ١٤٠٣
  • En

آرم فرهنگستان هنر
اخبار > زمینه‌های مختلف همکاری دو کشور در حوزه هنر تبیین شد


در دیدار رئیس فرهنگستان هنر و سفیر عراق در تهران
زمینه‌های مختلف همکاری دو کشور در حوزه هنر تبیین شد

 

رئیس فرهنگستان هنر در دیدار سفیر عراق در جمهوری اسلامی ایران زمینه همکاری‌های مشترک هنری فی‌مابین دو کشور را تبیین کرد.

به گزارش روابط‌عمومی فرهنگستان هنر، در پی فعالیت‌های این فرهنگستان در عرصه دیپلماسی هنر کشور، بهمن نامورمطلق، رئیس فرهنگستان هنر، با نصیر عبدالمحسن عبدالله، سفیر عراق در جمهوری اسلامی ایران، سه‌شنبه، 11 بهمن 1401، در زمینه همکاری‌های مشترک در عرصه هنر دیدار و گفت‌وگو کرد.

در این دیدار، ابتدا بهمن نامورمطلق به‌صورت مبسوط به معرفی جایگاه فرهنگستان هنر، اهداف، گروه‌های تخصصی و حوزه وظایف اساسنامه‌ای آن پرداخت و از پیش‌کسوتان هنری نام برد که شهرت جهانی دارند و هم‌اکنون به‌عنوان عضو پیوسته و رؤسای گروه‌های تخصصی به سیاست‌گذاری‌های هنری می‌پردازند. او سپس به معادل این فرهنگستان در عراق اشاره کرد و پیشنهاد داد: ما تجربیات بسیاری در زمینه پژوهش هنر داریم و می‌توانیم اطلاعات خود را با شما به اشتراک بگذاریم و پیشنهاد می‌کنیم در عراق نیز فرهنگستان هنر در جهت دستاوردهای پژوهشی آن کشور تأسیس شود.   

او به میراث مشترک هنری دو کشور اشاره کرد و یادآور شد: این فرهنگستان دوره‌ها و مکاتب هنری‌ای، چون مکتب اصفهان، مکتب تبریز، مکتب قزوین، مکتب شیراز، مکتب هرات و مواردی از این دست را مورد واکاوی و پژوهش قرار داده و حاصل این پژوهش‌ها را در قالب کتاب‌ و مقاله به‌عنوان منابع پژوهشی منتشر کرده است؛ به همین جهت، فرهنگستان هنر جمهوری اسلامی ایران دارای تجربیات فراوانی در این حوزه است و ما علاقه‌مندیم درباره «مکتب بغداد»، که از مکاتب بزرگ جهان اسلام است، کار مشترکی با کشور دوست و همسایه خود به انجام رسانیم.

عضو پیوسته فرهنگستان هنر خواستار خلق آثار مشترک میان هنرمندان ایران و عراق شد و درباره پیشینه خلق اثر مشترک توضیح داد: تجربه خلق آثار مشترک هنری ایران به پانصد سال قبل برمی‌گردد و از نمونه‌های شاخص آن می‌توان به کتاب مرقع هند و ایرانی اشاره کرد که به‌تازگی توسط انتشارات فرهنگستان هنر بازنشر شده است. همچنین، در حوزه‌های سینما، تئاتر، هنرهای تجسمی و دیگر هنرها نیز می‌توانیم آثاری تلفیقی خلق کنیم و رویدادی هنری در عصر حاضر رقم بزنیم.

بهمن نامورمطلق در همین زمینه به آثار خوش‌نویسی هنرمندان عراقی اشاره کرد و افزود: عراق یکی از کانون‌های اصلی جهان اسلام در حوزه خوش‌نویسی خط کوفی است، ولی متأسفانه عراق و ایران در این عرصه، گرچه پیشتاز بودند، کمتر فعالیت انجام دادند و برخی دیگر از کشورها توانستند با فعالیت‌های بیشتر در این حوزه آن را با عنوان کشور خود معرفی کنند. همچنین، برگزاری نمایشگاه‌ها و مسابقات و تعاملات بیشتر در این حوزه و دیگر هنرها می‌تواند زمینه‌ساز الگوپردازی و معرفی هنرمندان شاخص دو کشور باشد.

رئیس فرهنگستان هنر اذعان کرد که دو ملت ایران و عراق برادرند و در طول تاریخ به روایت‌ها، سنت‌ها و مباحثی برمی‌خوریم که میان ما خاستگاهی مشترک وجود داشته و این امر نیاز به بازنگری، پژوهش و معرفی بیشتر دارد. او به تشریح نمونه‌های بسیاری از مشترکات هنری دو کشور پرداخت و در پایان سخنان خود معرفی نماینده‌ای از سوی سفارت عراق در جمهوری اسلامی ایران را یکی از راه‌کارهای عملیاتی شدن این پیشنهادها دانست.

در ادامه این دیدار، نصیر عبدالمحسن عبدالله، سفیر کشور عراق در تهران، ضمن ابراز خرسندی از این دیدار، شفافیت و صداقت را دو عامل اساسی در روابط‌ ریشه‌ای در زمینه‌های اقتصادی، سیاسی، اجتماعی و فرهنگی فی‌مابین دانست. به اعتقاد او، هنرمندان سرشار از احساسات عالی‌اند و سخن‌گفتن درباره آنها خوشحال‌کننده و پُرفایده است. سفیر عراق در جمهوری اسلامی ایران بر توسعه روابط هنری میان دو کشور تأکید و اظهار کرد: نیاز به توسعه روابط‌ هنری میان دو کشور که دارای تمدنی دیرینه‌اند بسیار محسوس است و کشور عراق دارای هنرمندانی است که در سطح جهان شناخته شده‌اند. 

او به حوزه فعالیت هنرمندان عراقی در هنرهای تجسمی، نمایشی و سینما اشاره کرد و به دنبال آن به معرفی آکادمی‌ و آموزشگاه هنری که در عراق فعالیت دارد پرداخت و تصریح کرد: در آموزشگاه هنری عراق، دوره‌ای پنج‌ساله وجود دارد که از مقطع دبیرستان آغاز می‌شود و تا مقطع دیپلم ادامه دارد. همچنین، آکادمی هنر عراق به تربیت هنرمندان در یک دوره چهارساله می‌‎پردازد و تا مقطع کارشناسی ادامه دارد و به فارغ‌التحصیلان دانشنامه‌ای اهدا می‌شود. بسیاری از هنرمندان عراقی که در جهان نیز شناخته شده‌اند در این دو مرکز آموزشی هنر تحصیل کرده‌اند.

نصیر عبدالمحسن عبدالله به مراکز تئاتر و موسیقی کشور عراق نیز اشاره کرد و هنرهای سینما، نمایشی، تجسمی و موسیقی را از جمله هنرهایی شمرد که هنرمندان پیش‌کسوت بسیاری در آن فعالیت دارند. او همچنین به اتحادیه هنری پرداخت که تنظیم‌کننده فعالیت هنرمندان عراقی است و سپس از هنرمندان فعال این عرصه نام برد. در ادامه، فعالیت وزارت فرهنگ و گردشگری را تشریح و به یادداشت تفاهمی اشاره کرد که اخیراً میان وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی ایران و وزارت فرهنگ و گردشگری کشور عراق، در جهت گسترش فعالیت‌های فرهنگی، منعقد شده است. سفیر عراق به همایش‌هایی بین‌المللی اشاره کرد که از دو کشور ایران و عراق در آن شرکت می‌کنند و خواستار گسترش سطح روابط فرهنگی و هنری شد. سفیر عراق در ادامه صحبت‌های خود به میزان حضور دانشجویان عراقی در ایران اشاره کرد که بسیاری از آنها در رشته‌های هنری در ایران به تحصیل می‌پردازند و نسبت به توسعه این روابط اعلام آمادگی کرد.

در پایان این دیدار، سفیر عراق با همراهی بهنام زنگی، سرپرست مؤسسه فرهنگی‌هنری صبا؛ عبدالرحیم فیروززاده، مدیر حوزه ریاست، روابط‌عمومی و امور بین‌الملل فرهنگستان هنر؛ و اکرم پوراکی، رئیس امور بین‌الملل این فرهنگستان؛ از آثار پانزدهمین جشنواره تجسمی فجر دیدن کرد.

 

 

 
 
 

زمان انتشار: چهارشنبه ١٢ بهمن ١٤٠١ - ١٤:٥٥ | نسخه چاپي

نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
اخبار
;