• سه شنبه ٢٦ تير ١٤٠٣
  • En

آرم فرهنگستان هنر
اخبار > كتاب شهر سوخته، از انتشارات فرهنگستان هنر، در جشنواره بين‌المللی فارابی شایسته تقدیر شد


كتاب شهر سوخته، از انتشارات فرهنگستان هنر، در جشنواره بين‌المللی فارابی شایسته تقدیر شد

 

در آیین اختتامیه سیزدهمین جشنواره بین‌المللی فارابی که با حضور رئیس‌جمهور برگزار شد، كتاب شهر سوخته، از انتشارات فرهنگستان هنر، شایسته تقدیر شناخته شد.

به گزارش روابط‌عمومی فرهنگستان هنر، آیین اختتامیه سیزدهمین جشنواره بین‌المللی فارابی با حضور رئیس‌جمهور، صبح سه‌شنبه، 14 تیر 1401، در سالن اجلاس سران کشورهای اسلامی، برگزار شد.

سیدابراهیم رئیسی، رئیس‌جمهور، با تأکید بر ضرورت آسیب‌شناسی وضع موجود در حوزه علوم انسانی، تحقق علوم انسانی در تراز انقلاب شُکوهمند اسلامی را حائز عقب‌ماندگی‌هایی دانست که باید با نگاه اجتهادی و نوآورانه عالمان و دانشمندان این عرصه جبران شود.

در این مراسم، محمدعلی زلفی‌گل، وزیر علوم، تحقیقات و فناوری؛ غلامعلی حدادعادل، رئیس فرهنگستان زبان و ادب فارسی؛ محمدمهدی طهرانچی، رئیس دانشگاه آزاد اسلامی؛ علی‌اکبر صالحی، قائم‌مقام فرهنگستان علوم؛ غلامرضا مصباحی‌مقدم، عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام؛ علی‌اکبر رشاد، رئیس پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی؛ و شماری از نخبگان، استادان دانشگاه و پژوهشگران حوزه مطالعات علوم انسانی در سالن اجلاس سران حضور داشتند و از دَه شخصیت پیشگام و پیشتاز علوم انسانی و اسلامی، دَه استاد برگزیده بین‌المللی، و ۲۲ برگزیده گروه‌های مختلف علمی، از جمله سیدمنصور سیدسجادی، مؤلف کتاب شهر سوخته، با اهدای لوح یادبود تجلیل شد.

بر اساس اعلام دبیرخانه جشنواره بین‌المللی فارابی، از میان ۲۰۷ اثری که برای داوری به این جشنواره ارسال شده است، شانزده اثر برگزیده و شایسته تقدیر، در دو بخش جوان و بزرگسال، انتخاب شدند.

در بین آثار برگزیده و شایسته تقدیر، کتاب شهر سوخته: (هنر و باستان‌شناسیِ حوزه‌ دلتای رودخانه هیرمند)، به کوشش سیدمنصور سیدسجادی، در گروه «تاریخ، جغرافی و باستان‌شناسی» شایسته تقدیر اعلام شد.

*

کتاب شهر سوخته (هنر و باستان‌شناسی حوزه دلتای رودخانه هیرمند)، گزارش چند دهه تحقیق و مطالعه و پژوهش باستان‌شناسان در خصوص تمدن شرق ایران مبتنی بر یافته‌های حوزه هیرمند است. این کتاب را مؤسسه تألیف، ترجمه و نشر آثار هنری (متن)، وابسته به فرهنگستان هنر جمهوری اسلامی ایران، در دو جلد و 1240 صفحه، در سال 1398، منتشر کرده و در اختیار پژوهشگران، دانشگاهیان و علاقه‌مندان به تمدن و هنر ایرانی‌اسلامی قرار داده است.

بر مبنای پژوهش‌های این کتاب، آگاهی‌های معتبر و نسبتاً بسیاری از منطقه سیستان (اعم از شهر سوخته، به‌عنوان نمادی از تمدن‌های شرقی ایران و حوزه نفوذ و ارتباطی آن در منطقه جنوب آسیای مرکزی، شهر هخامنشی دهانه غلامان، آثار اشکانی و ساسانی کوه خواجه) در اختیار محققان قرار گرفته است و از جنبه‌های گوناگونِ زیست اجتماعی انسان در حوزه تمدن‌های شرقی (اعم از اقتصادی، اجتماعی، حِرَف و صنایع، به‌ویژه بافندگی، دانش پزشکی، معماری و طراحی شهری، ابزار کار و زینت‌آلات، هنر، باورها و آیین‌ها) اطلاعاتی ارزشمند به دست آمده است.

 

 
 
 

زمان انتشار: سه شنبه ١٤ تير ١٤٠١ - ١٦:١٩ | نسخه چاپي

نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
اخبار
;