آرم فرهنگستان هنر
اخبار > میراث مشترک میان ما امانت‌های فرهنگی نزد یکدیگر است


در نشست انعقاد تفاهم‌نامه همکاری فرهنگستان هنر ایران و فرهنگستان دولتی هنرهای زیبای ارمنستان عنوان شد:
میراث مشترک میان ما امانت‌های فرهنگی نزد یکدیگر است

 

تفاهم‌نامه همکاری فی‌مابین فرهنگستان هنر جمهوری اسلامی ایران و فرهنگستان دولتی هنرهای زیبای ارمنستان با حضور سفیر جمهوری ارمنستان، در فرهنگستان هنر، منعقد شد.

به گزارش روابط‌عمومی فرهنگستان هنر، این تفاهم‌نامه با اهداف توسعه همکاری‌های علمی و پژوهشی و هنری، هم‌افزایی در پیشبرد اهداف مشترک، و بهره‌مندی از امکانات و توانمندی‌های یکدیگر به امضای دو طرف رسید.

در این نشست، بهمن‌ نامورمطلق، رئیس فرهنگستان هنر، در ابتدا به پیشنیه روابط میان دو کشور و هنرهایی که از هنرمندان ارامنه در ایران اشاعه یافته است اشاره کرد و گفت: رابطه ایران و ارمنستان به قدمت تاریخ دو کشور است. روایت‌هایی که از شاهنامه یا کتاب‌های قدیمی خود داریم بیانگر ارتباطات عمیق و گسترده‌ای است که اشتراکات بسیاری ایجاد کرده و موجب توسعه همکاری فرهنگی میان دو کشور شده است. بخشی از هنر ما مربوط به هنر ارامنه است و آنها در توسعه هنرهای ایرانی نقشی قابل‌توجه ایفا کرده‌اند و دارای ژانر و گونه هنری مخصوص به خودند. میراث مشترک میان ما امانت‌های فرهنگی نزد یکدیگر است.

بهمن نامورمطلق سپس به تشریح فعالیت‌های فرهنگستان هنر پرداخت و تداوم همکاری‎های مشترک را مستلزم شناخت از فرهنگ و هنر دو کشور دانست و افزود: برای همکاری‌های علمی، پژوهشی و هنری با ارمنستان آماده‌ایم.

آرسن آواکیان، سفیر جمهوری ارمنستان، نیز در نشست مبادله این تفاهم‌نامه، به نمایشگاهی که چندی پیش در مؤسسه فرهنگی‌هنری صبای فرهنگستان هنر برگزار شده بود اشاره و اظهار کرد: همان‌طور که اشاره کردید، ما اشتراکات فراوانی با یکدیگر داریم و در طول تاریخ، بسیار از یکدیگر آموخته‌ایم و زمینه‌های فرهنگی بین دو دولت از اهمیت بسیاری برخوردار است و باید توسعه یابد.

او در همین زمینه ادامه داد: البته ما تاکنون مراودات بسیاری با یکدیگر داشته‌ایم، ولی شناخت کافی از یکدیگر نداریم. عامل اصلی این همکاری‌ها در زمینه فرهنگ است؛ زیرا فرهنگ دربرگیرینده تمام ثروت معنوی و تمام مسیر تاریخی است که ملت‌ها از آن عبور می‌کنند و هر اندازه که تعداد این یادداشت تفاهم‌نامه‌ها بیشتر شود، شناخت از یکدیگر بیشتر خواهد شد. امر مهم در زمینه یادداشت تفاهم‌نامه عملیاتی‌شدن آن است و امیدوارم که بتوانیم در این راستا همکاری‌های بیشتری با یکدیگر کنیم که باید برنامه‌ریزی مدونی هم برای آن صورت دهیم.

شایان ذکر است این تفاهم‌نامه پیش‌تر، در ایروان، به امضای آرام ایسابگیان، رئیس فرهنگستان دولتی هنرهای زیبای ارمنستان، رسیده بود و در این نشست، نسخه نهایی با حضور سفیر جمهوری ارمنستان در تهران، به امضای رئیس فرهنگستان هنر رسید و اسناد مربوط مبادله شد.

در این برنامه، بهمن نامورمطلق، رئیس فرهنگستان هنر، به‌منظور عملیاتی‌شدن این تفاهم‌نامه، از رئیس فرهنگستان دولتی هنرهای زیبای ارمنستان، برای سفر به ایران دعوت کرد.

همچنین سفیر جمهوری ارمنستان از نمایشگاه دائمی اعضای پیوسته و جاوید فرهنگستان هنر دیدن کرد.

تبادل هنرمند و استاد و پژوهشگر برای هم‌افزایی و به اشتراک‌گذاری دستاوردهای علمی و هنر؛ هم‌فکری، همکاری و مشارکت در انجام پژوهش‌های مشترک در زمینه بنیان‌های فکری، فرهنگی و هنری مشترک؛ همکاری در برگزاری دوره‌های آموزشی کوتاه‌مدت و کارگاه‌های هنری؛ برگزاری سخنرانی‌های علمی، نشست‌ها، هم‌اندیشی‌ها و همایش‌های مشترک برای تبادل اطلاعات و دانش‌افزایی در حوزه‌های فرهنگی و هنری؛ مشارکت در شناسایی و انتشار تصاویر آثار و نسخ‌های خطی هنری موجود در مخازن، کتابخانه‌ها و موزه‌های دو کشور؛ و مشارکت در طراحی و برگزاری نمایشگاه‌ها و رویدادهای هنری مشترک از آثار هنرمندان دو کشور؛ از جمله محورهای همکاری‌ای است که در این تفاهم‌نامه آمده است.

 


 
 
 

زمان انتشار: سه شنبه ١٤ تير ١٤٠١ - ١٤:٢٤ | نسخه چاپي

نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
اخبار
;