• سه شنبه ٢٦ تير ١٤٠٣
  • En

آرم فرهنگستان هنر
اخبار > کتاب نزهةالأرواح بتطریب الأشباح منتشر شد


کتاب نزهةالأرواح بتطریب الأشباح منتشر شد

 

کتاب نزهةالأرواح بتطریب الأشباح، اثر یعقوب بن‌محمد الحنفی، منتشر شد.

کتاب نزهةالأرواح بتطریب الأشباح، اثر یعقوب بن‌محمد الحنفی، منتشر شد.

به گزارش روابط‌عمومی فرهنگستان هنر، کتاب نزهةالأرواح بتطریب الأشباح، اثر یعقوب بن‌محمد الحنفی، به کوشش بهروز امینی و توسط مؤسسه تألیف، ترجمه و نشر آثار هنری (متن) منتشر شد.

نزهةالأرواح بتطریب الأشباح نسخه‌ای منحصربه‌فرد و ارزشمند از مؤلفی ناشناخته به نام یعقوب بن‌محمد الحنفی (از سده‌های ۱۰ و ۱۱ق) است. این نسخه در گنجینه مخطوطات کتابخانه ملی مَلک محفوظ است و در آن، ۳۲۲ تصنیف از مصنفان ایرانی یا پروردگان استادان ایرانی که در خدمت دربارهای سلاطین تیموری و صفوی و عثمانی بوده‌اند ثبت شده که با توجه به محتوای کتاب و شیوه نگارش متن، می‌توان آن را در زمره مجموعه‌های ادوار سلطانی برشمرد.

حنفی در دیباچه کتاب، علت تدوین این مجموعه را بروز فساد در الفاظ و دورشدن از اصل تصانیف بیان کرده و بنا بر این دلایل، به تدوین و تصحیح الفاظ آنها، با استناد به شنیده‌های خود از مصنفان آثار و یا راویان معتمَدِ تصانیف، اقدام کرده است. از وجوه تمایز نسخه مَلک با مجموعه ادوار سلطانی مشخص‌بودن نام کتاب و مدوِّن آن است و دیگر آنکه کتاب حنفی دربردارنده تعداد قابل‌توجهی تصنیف در فرم «پیشرو» است که در آثار هم‌عصر این کتاب چنین مجموعه ارزشمندی گردآوری نشده است و مهم‌ترین نکته صحت و دقت بسیارِ کاتب در کتابت و اِعراب‌گذاری متن تصانیف و ترنّمات آنهاست که در دیگر مجموعه‌ها رعایت چنین امانت‌داری در نگارش و روایت آثار مشاهده نمی‌شود.

از آنجا که تاکنون نمونه‌ای از این دست آثار در کتابخانه‌ها و مجموعه‌های داخلی شناسایی و معرّفی نشده است و موارد مشابه موجود در کتابخانه‌های کشورهای دیگر نیز به کیفیت و دقت و صحت نسخه مَلک نیستند، معرفی و تصحیح و بررسی آن توسط متخصصانِ فن کمک بسیاری به ترسیم سیر تحولات در حوزه تصنیف‌سازی تاریخ موسیقی ایران خواهد کرد.

این کتاب شامل تصانیفی از دوره‌های تیموری و صفوی است و در سه فصل با عنوان‌های «پیشینه نگارش الحان»، «معرفی نسخه خطی نزهةالأرواح بتطریب الأشباح» و متنِ «نزهةالأرواح بتطریب الأشباح» به کوشش بهروز امینی گردآوری شده است. در انتهای کتاب نیز فهرستی از ابیات فارسی و عربی و ترکی و همچنین بخش کتابنامه آمده است.

کتاب نزهةالأرواح بتطریب الأشباح در 274 صفحه، در 500 نسخه و با قیمت 110هزار تومان منتشر شده است. علاقه‌مندان برای تهیه این کتاب می‌توانند به وبگاه مؤسسه متن، به نشانی https://matnpub.ir، و یا کتاب‌فروشی فرهنگستان هنر، به نشانی خيابان ولیعصر، نرسیده به خیابان آیت‌الله طالقانی، شماره 1550، مراجعه کنند.

 
 
 

زمان انتشار: سه شنبه ٧ تير ١٤٠١ - ١٠:٢٢ | نسخه چاپي

نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
اخبار
;