• سه شنبه ٢٦ تير ١٤٠٣
  • En

آرم فرهنگستان هنر
اخبار > نهمین عصرانه آسمان ویژه موسیقی مقامی شرق خراسان برگزار شد


نهمین عصرانه آسمان ویژه موسیقی مقامی شرق خراسان برگزار شد

 

نهمین عصرانه آسمان، عصر روز چهارشنبه، 1 تیر 1400، با حضور سعید سَروراحمدی، ویژه موسیقی شرق خراسان، برگزار شد.

نهمین عصرانه آسمان، عصر روز چهارشنبه، 1 تیر 1400، با حضور سعید سَروراحمدی، ویژه موسیقی شرق خراسان، برگزار شد.

به گزارش روابط‌عمومی مجموعه فرهنگی‌هنری آسمان، مراسم عصرانه آسمان با عنوان «موسیقی نواحی، با محوریت دوتارنوازی خراسان» و با حضور استاد سعید سَروراحمدی برگزار شد.
در این مراسم، سعید سَروراحمدی با اشاره به فضای موسیقی منطقه تربت‌جام و نحوه جریان موسیقی در خانواده خود، از موسیقی شرق خراسان، به‌ویژه دوتارنوازی آن، سخن گفت.
او در ادامه، با میهمانان برنامه درباره این نوع موسیقی، سازهای رایج در منطقه تربت‌جام، و شیوه نوازندگی مقامات در این منطقه به گفت‌وگو نشست و همچنین، انواع پنجه‌گذاری در دوتارنوازی را شرح داد.
سَروراحمدی سپس با اجرای قطعاتی از موسیقی مقامی، درباره مقام‌های سازی شرق خراسان، مانند مقام‌های الله، کبک زری، مرغ سقا، مرغ زیرک، ورد اعظم، جعل، و شور و شیرین، توضیحات کاملی بیان کرد.
از هنرمندان و میهمانان حاضر در این برنامه می‌توان به خانواده و شاگردان زنده‌یاد علی بیانی، حبیب درخشانی (نقاش)، احمدصدری (رئیس شورای ارزشیابی هنر)، سعید تهرانی‌زاده (دوتارنواز خراسان شمالی)، داوود فیاضی (خواننده)، محمد رجبی (نویسنده و پژوهشگر)، و عبدالرحیم فیروززاده (سرپرست حوزه ریاست، روابط‌عمومی و بین‌الملل فرهنگستان هنر) اشاره کرد.

 

 
 
 

زمان انتشار: يکشنبه ٥ تير ١٤٠١ - ١٣:٠٠ | نسخه چاپي

نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
اخبار
;