اخبار > کتاب نظریه هنر و زیبا‌یی‌شناسی از دیدگاه شیخ نجم‌الدین کبری منتشر شد


کتاب نظریه هنر و زیبا‌یی‌شناسی از دیدگاه شیخ نجم‌الدین کبری منتشر شد

انتشارات فرهنگستان هنر کتاب نظریه هنر و زیباشناسی از دیدگاه شیخ‌نجم‌الدین کبری، تألیف احمد پاکتچی را منتشر کرد.
 
 

انتشارات فرهنگستان هنر کتاب نظریه هنر و زیباشناسی از دیدگاه شیخ‌نجم‌الدین کبری، تألیف احمد پاکتچی را منتشر کرد.

به گزارش روابط‌عمومی فرهنگستان‌هنر، مؤسسه تألیف، ترجمه و نشر آثار هنری (متن)، کتاب نظریه هنر و زیبایی‌شناسی از دیدگاه شیخ نجم‌الدین کبری، تألیف احمد پاکتچی را منتشر کرد.

در پشت جلد این کتاب آمده است: شیخ نجم‌الدین کبری یکی از شخصیت‌های تأثیرگزار و نواندیش در حوزه عرفان اسلامی است که در قلمرو هنر و زیبایی پای گذاشته و فراتر از آن، گاه به عمق این مباحث راه جسته است. زیبایی از دیدگاه اندیشمندی چون شیخ نجم‌الدین، نه‌تنها عینیت دارد، که از حقیقت‌های بسیار عینی عالَم هستی خداوند است و به همان اندازه که هستیِ هر موجود در این جهان وابسته به هستی خداوند است، هر زیبایی و هر زیبا نیز جلوه‌ای از زیبایی او شمرده می‌شود. این نوع نگرش زمینه‌ساز الگویی وحدت‌نگر و هم‌گرا به امر زیبایی در جهان هستی است. مقایسه و هم‌سنجی میان اندیشه او و برخی از اندیشمندان مدرن با رویکردی فراتاریخی به سامان‌دادن یک گفت‌وگو بین اندیشمندان با درنوردیدن زمان می‌انجامد.

مقدمه این کتاب شامل کلیات پژوهش، بیان مسئله، پیشینه تحقیق، روش تحقیق و گذاری بر زندگی علمی و معنوی نجم‌الدین کبری است.

بخش‌های اصلی کتاب نظریه‌ هنر و زیبایی‌شناسی از دیدگاه شیخ نجم‌الدین کبری عبارت‌اند از:

بخش اول با عنوان «بنیادهای هستی‌شناختی زیبایی» که شامل چهار فصل «سوژه و ابژه، شناخت و احساس»، «جاذبه میان سوژه و ابژه»، «زیبایی خداوند» و «جهان سخت و جهان زیبا» می‌شود.

بخش دوم با عنوان «فرایند تحقیق و زیبایی» که شامل سه فصل «زیبایی والا، از پالایش تا مهرانگیزی»، «پدیده شور و زیبایی» و «معیار زیبایی» می‌شود.

بخش سوم این کتاب نیز «میان تحقیق زیبایی و ادراک زیبایی» نام دارد که سه فصل «زیبایی و دریافت قلبی»، «قوه خیال و تخیل» و«تمهیدات زیبابینی» را در بر دارد.

کتاب نظریه هنر و زیبایی‌شناسی از دیدگاه شیخ نجم‌الدین کبری را مؤسسه تألیف، ترجمه و نشر آثار هنری (متن)، با قیمت 62هزار تومان و شمارگان 1000 نسخه، منتشر کرده است.

علاقه‌مندان برای تهیه این کتاب می‌توانند به کتاب‌فروشی فرهنگستان هنر، به نشانی خیابان ولیعصر، نرسیده به چهارراه طالقانی، شماره 1550، و یا وبگاه مؤسسه متن مراجعه کنند.

 

زمان انتشار: شنبه ٣١ ارديبهشت ١٤٠١ - ١٩:٣١ | نسخه چاپي

نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
اخبار
;