اخبار > جهانگیر الماسی: آرمان و رؤیا در سینمای ایران کمرنگ شده است


جهانگیر الماسی: آرمان و رؤیا در سینمای ایران کمرنگ شده است

جهانگیر الماسی، عضو پیوسته فرهنگستان هنر و بازیگر و کارگردان سینما گفت: چرا جوان ما کانت را می‌شناسد اما سید جلال‌الدین آشتیانی را نمی‌شناسد؟
 
 

جهانگیر الماسی، عضو پیوسته فرهنگستان هنر و بازیگر و کارگردان سینما گفت: چرا جوان ما کانت را می‌شناسد اما سید جلال‌الدین آشتیانی را نمی‌شناسد؟

به گزارش خبرنگار سینمایی خبرگزاری فارس، جهانگیر الماسی بازیگر و کارگردان سینما با حضور در استودیو فارسینما در تعریف سیما گفت: سینما استفاده از زبان نگاتیو و دیجیتال برای تبیین زبان فردی به عنوان کارگردان، محقق، هنرمند و... به بقیه مردم است، بنابراین یک هنر اجتماعی است چون مخاطب دارد.

وی درباره جایگاه سینمای ایران گفت: سینمای های آن دچار چالش عجیبی است، مثلا گروهی از سینماگران ایرانی حدود ۲۵ سال زحمت کشیدند تا مسیر سینمای اروپایی دهه ۶۰ و اوایل دهه ۷۰ ایران را به سینمای آمریکایی و اکشن هالیوودی تغییر دهند. امسال در جشنواره دیدم که ریتم فیلم‌ها از سینمای پاراجانف هم کندتر است. سینمایی است که بعضاً رویا و آرمان ندارد، به ویژه ما که کشوری انقلابی و آرمانخواه هستیم. اما تناقض اینجاست که همانهایی که به پاراجانف و کوبریک بد می‌گفتند، شاگردانشان دارند این راه را می‌روند.

این سینماگر با اشاره به جشنواره کن فرانسه که جشنواره‌ای اقتصادی است، گفت: هدف جشنواره فجر ما مشخص نیست، اینکه چه معرفتی را تبلیغ می‌کند؟ ماهیتش مشخص نیست.

الماسی خاطرنشان کرد: ما با معرفت و تفکر دینی و فلسفی به سینما و جریان فرهنگ نگاه می‌کنیم. پس چرا نباید قصه‌های حکمی سهروردی و ملاصدرا و میرداماد را در سینما داشته باشیم. جوان ما کانت را می‌شناسد اما آسید جلال‌الدین آشتیانی را نمی‌شناسد.

وی در پایان گفت: ما به بررسی مسائل سینمای ایران در دهه‌های جدید نیاز داریم. برای این منظور باید یک آکادمی تشکیل شود که محل گفت‌وگو باشد.

 

زمان انتشار: شنبه ١٦ بهمن ١٤٠٠ - ١١:٥٤ | نسخه چاپي

نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
اخبار
;