اخبار > نشست تخصصی دیپلماسی کتب هنری برگزار شد


نشست تخصصی دیپلماسی کتب هنری برگزار شد

وبینار «دیپلماسی کتب هنری» در فرهنگستان هنر برگزار شد.
 
 

وبینار «دیپلماسی کتب هنری» در فرهنگستان هنر برگزار شد.
به گزارش روابط‌عمومی فرهنگستان هنر، این وبینار عصر دوشنبه، 4 بهمن 1400، به دبیری میثم یزدی برگزار شد و در آن، سیدعلی موجانی، رایزن سابق فرهنگی ایران در آلمان، و احمد شاکری، عضو هیئت‌علمی پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی، به سخنرانی پرداختند.
یزدی، دبیر این نشست، با ذکر اینکه سلسله نشست‌های دیپلماسی هنر مسئله‌محور است و با توجه به هم‌زمانی نمایشگاه مجازی کتاب تهران و رونمایی مرقع ایران و هند توسط فرهنگستان هنر، در این جلسه، به دیپلماسی کتب هنری پرداخته می‌شود.
سیدعلی موجانی، رایزن سابق فرهنگی ایران در آلمان، نیز با بیان اینکه بحثش ناظر بر نسخه‌های کهن و جدید هنری نیست، گفت: در این نشست، به مفهوم کتاب هنری به‌صورت کلی خواهم پرداخت.
او افزود: اینکه از چه زمانی نگارگری و کتاب‌آرایی به مسئله تبدیل شد و این مسئله سبب شد هنرمندان به آماده‌کردن و پردازش کتاب و تبدیل‌کردن آثار مکتوب به آثار قابل‌اعتنا از لحاظ نفاست و ارزش‌های هنری بپردازند، دلایلی مختلف دارد که در این نشست، آن را بسط و توضیح خواهیم داد.
او در ادامه، به مفهوم ایران‌هراسی و اینکه کتب هنری می‌توانند یکی از روش‌های ایجاد نگاه متفاوت به ایران باشند پرداخت و گفت این سنّت از گذشته وجود داشته و باید این روزها از آن بیشتر و بهینه‌تر استفاده کنیم.
در این نشست، احمد شاکری، عضو هیئت‌علمی پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی، نیز به صنعت نشر پرداخت و گفت آنچه این روزها درگیر آنیم تصویرسازی است و کتب هنری یکی از مسیرها و ابزارهایی‌اند که می‌توانیم برای نمایش تصویر درست و دلخواه فرهنگ و جامعه‌مان از آن استفاده کنیم.

نسخه شنیداری این نشست در اینجا در دسترس است.

 

زمان انتشار: سه شنبه ٥ بهمن ١٤٠٠ - ١٥:١٥ | نسخه چاپي

نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
اخبار
;