آرم فرهنگستان هنر
اخبار > مبانی و بایسته‌های حقوق مخاطب تشریح شد


مبانی و بایسته‌های حقوق مخاطب تشریح شد

 

«مبانی و بایسته‌های حقوق مخاطب» در فرهنگستان هنر مورد بحث و بررسی قرار گرفت.

به گزارش روابط‌عمومی فرهنگستان هنر، هجدهمین نشست از سلسله‌نشست‌های حقوق مخاطب، با عنوان «مبانی و بایسته‌های حقوق مخاطب»، با سخنرانی محسن اسماعیلی، عضو هیئت‌علمی دانشگاه تهران، و با حضور مجید شاه حسینی، رئیس این فرهنگستان، سه‌شنبه، 25 مهر 1402، در فرهنگستان هنر، به‌صورت حضوری و مجازی، برگزار شد.

محسن اسماعیلی، پیش از آغاز بحث، برای تبیین قلمرو گفت‌وگوی خود، به بیان معنای مخاطب از نگاه حقوق و رسانه، انواع و اقسام آن و تحول مفهومی آن پرداخت و توضیح داد: مخاطب دارای معانی متعددی است و به هر معنایی که در نظر گرفته شود، دارای حقوقی است که شامل حقوق عمومی و اختصاصی می‌شود.
این عضو سابق حقوق‌دان شورای نگهبان ادامه داد: بحث امروز درباره حقوق مخاطب در انواع رسانه‌های جمعی است. حقوق به دو معناست؛ از سویی، به معنای جمع حق‌هایی است که قانون برای یک شخص حقیقی یا حقوقی قائل است. از سوی دیگر، به مجموعه امتیازاتی که قانون برای شما قائل است، به‌علاوه تکالیفی که برای طرف مقابل شما قائل است هم حقوق گفته می‌شود. نکته سوم آن است که هر بار درباره حق‌ها صحبت شده، به تکالیف هم اشاره شده است. آنچه درباره حق مخاطب در این جلسه گفته می‌شود، به‌طور طبیعی، درباره تکالیف ارتباط‌گران نیز صدق می‌کند. ورود در بحث حقوق مخاطب، بدون ایجاد گفتمان کلی نظریه ارتباطات، نه درست است و نه به نتیجه می‌رسد.
او با این مقدمه به بایسته‌های حقوق مخاطب پرداخت.

این نشست با پرسش و پاسخ حاضران پایان یافت.
نسخه شنیداری این نشست اینجا در دسترس است.

 
 
 

زمان انتشار: سه شنبه ٢٥ مهر ١٤٠٢ - ٠٩:٥٩ | نسخه چاپي

نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
اخبار
;