تازه های خبری
آخرین گزارش ها
اخبار
اخبار موسسات و زیرمجموعه ها
اخبار > گسترش همکاری‌های هنری ایران و تاجیکستان


در دیدار رئیس فرهنگستان هنر با وزیر فرهنگ تاجیکستان تأکید شد:
گسترش همکاری‌های هنری ایران و تاجیکستان

 

ددر دیدار رئیس فرهنگستان هنر با وزیر فرهنگ تاجیکستان که امروز سه‌شنبه، 12 مهر 1401، در فرهنگستان هنر برگزار شد، دو طرف بر ضرورت گسترش همکاری‌های هنری ایران و تاجیکستان تأکید کردند.

به گزارش روابط‌عمومی فرهنگستان هنر، صبح امروز سه‌شنبه، 12 مهر 1401، بهمن نامورمطلق، رئیس فرهنگستان هنر، میزبان خانم زلفیه دولت‌زاده، وزیر فرهنگ تاجیکستان، و هیئت همراه ایشان بود. رئیس فرهنگستان هنر در این نشست، ضمن معرفی این فرهنگستان به میهمانان تاجیکستانی، درباره وظایف فرهنگستان در حوزه‌های سیاست‌گذاری و سیاست‌پردازی عرصه هنر سخن گفت و در ادامه، به معرفی بخش‌های مختلف و همچنین گروه‌های تخصصی فرهنگستان هنر پرداخت.

نامورمطلق آشنایی خود با کشور تاجیکستان و فرهنگ این کشور را به مراسم‌های مشترک فرهنگی و هنری ارجاع داد و گفت: ما برای همکاری فرهنگی و هنری با کشور تاجیکستان آمادگی داریم و این موضوع، به دلیل هم‌زبانی با کشور تاجیکستان، در اولویت‌های‌ ماست. زبان فارسی نزد ایران و تاجیکستان همانند یک روح در پیکره‌های متفاوت است؛ زیرا این دو ملت، زبان را تفکر، تاریخ و فرهنگ مشترک می‌دانند.

او افزود: فرهنگستان هنر برای برگزاری کارگاه‌های مشترک در زمینه‌های مختلف هنری، نظیر سینما، هنرهای تجسمی، تئاتر و موسیقی، آمادگی دارد.

رئیس فرهنگستان هنر به اهمیت توجه به توسعه هنر در تاجیکستان اشاره کرد و گفت: ما تلاش می‌کنیم زمینه را‌ برای برپایی نمایشگاه‌هایی از آثار هنرمندان تاجیکستانی در فرهنگستان هنر ایجاد کنیم و فضا را برای کارهای هم‌آفرینی، هم‌اندیشی و خلق مشترک آثار در حوزه‌های سینما و هنرهای تجسمی و تئاتر و... فراهم کنیم. همچنین، در زمینه‌ چاپ آثار مشترک نیز می‌توانیم همکاری خوبی داشته باشیم. کتاب‌های فاخری مانند مُرقّع هند و ایرانی که اخیراً فرهنگستان هنر به چاپ رسانده است می‌تواند در خصوص مُرقّعات ایران و تاجیکستان نیز عرضه شود.

نامورمطلق در پایان سخنان خود به اعضای افتخاری فرهنگستان هنر اشاره کرد و گفت: دو نفر از اعضای افتخاری فرهنگستان هنر تاجیکستانی بودند؛ خانم اشرف عینی و آقای تورجانف. ما آمادگی داریم اعضای افتخاری بیشتری از تاجیکستان را در جمع خودمان پذیرا باشیم.

در ادامه مراسم، خانم زلفیه دولت‌زاده، وزیر فرهنگ تاجیکستان، گفت: با حضور در فرهنگستان هنر دیدم که بهترین متخصصان هنر در اینجا جمع شده‌اند. ما نیز در تاجیکستان نهادهایی مانند فرهنگستان هنر را که راهبری آن توسط ریاست‌جمهوری تعیین می‌شود داریم و هنرمندانی مشابه هنرمندان ایرانی داریم که در تاجیکستان فعالیت می‌کنند. ما باید برای همکاری هرچه‌بیشتر کوشش کنیم.

وزیر فرهنگ تاجیکستان ‌در انتهای صحبت‌های خود نسبت به ابقای این دوستی، هم‌زبانی و هم‌فرهنگی ابراز امیدواری کرد و گفت: مهم‌ترین مسئله این است که صحبت‌های ما نیاز به ترجمه ندارد. ما قصد و مرام همدیگر را می‌فهمیم و امیدواریم این دوستی باقی بماند.

همچنین، در این مراسم، نظام‌الدین زاهدی، سفیر تاجیکستان در ایران، ضمن ابراز خوشحالی از حضورش در فرهنگستان هنر گفت: امروز، مرحله تجدید مناسبت‌ها و همکاری‌های دوجانبه است. امیدوارم در نتیجه این مرحله، با اراده و خواست دو کشور، به روابط حسنه گذشته بازگردیم. همکاری‌های هنری زمینه مناسبی برای این اتفاق است.

او افزود: ما در زمینه‌های هنری مشخص با هم بحث و گفت‌وگو خواهیم کرد، ضمن اینکه ما در تاجیکستان نهادی مثل فرهنگستان هنر نداریم، اما وزارت فرهنگ تاجیکستان مشتاق همکاری با فرهنگستان هنر جمهوری اسلامی ایران است.

در انتهای مراسم، بهمن نامورمطلق، رئیس فرهنگستان هنر، در جمع‌بندی مباحث مطرح‌شده، پیشنهاد کرد آکادمی هنر در تاجیکستان، برای ایجاد نهاد معادلی که بتواند رابطه‌ای نزدیک‌تر ایجاد کند، راه‌اندازی شود. او گفت: امروزه، تأثیرگذاری هنر خیلی بیشتر از گذشته شده است. صنایع خلاق که توسط یونسکو مطرح می‌شود از جنس فرهنگ و هنر است. آینده هنر خیلی مهم است. اگر بتوان آن را نهادسازی کرد، ارتباطات هنری نیز مؤثرتر خواهد بود.

 

 
 
 

زمان انتشار: سه شنبه ١٢ مهر ١٤٠١ - ١٦:٥٤ | نسخه چاپي

نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
کلیه حقوق متعلق به این پورتال برای فرهنگستان هنر محفوظ است.