تازه های خبری
آخرین گزارش ها
اخبار
اخبار موسسات و زیرمجموعه ها
اخبار > نمایشگاه «گره‌بافته‌های تاریخی تصویری»


نمایشگاه «گره‌بافته‌های تاریخی تصویری»

 

نمایشگاه گره‌بافته‌های تاریخی تصویری در راستای برگزاری همایش «فرش، سنّت، هنر» در مؤسسه فرهنگی‌هنری صبا برپا می‌شود.

نمایشگاه گره‌بافته‌های تاریخی تصویری در راستای برگزاری همایش «فرش، سنّت، هنر» در مؤسسه فرهنگی‌هنری صبا برپا می‌شود. 

به گزارش روابط‌عمومی فرهنگستان هنر، این نمایشگاه شامل انواع گره‌بافته‌ها (قالی و موارد محدودی گلیم) با موضوع تصویربافی است که برای نخستین بار به‌صورت یکجا به نمایش گذاشته می‌شود. 

این نمایشگاه شامل حدود چهل اثر می‌شود که از مجموعه‌داران خصوصی تهیه شده است. همچنین، تصویری از یک گلیم مصور موجود در موزه فرش، و تصویر یک قالی ویژه موجود در موزه کاخ گلستان به‌عنوان بزرگ‌ترین فرش تاریخی تصویری ایران نیز در این نمایشگاه خواهد بود که علیرضا قاسم‌خان، دبیر بخش «فرش در نگره فیلم‌سازان»، فیلم مستندی با عنوان «حکایت سفر تنهایی» از این اثر فاخر ساخته است. 

این آثار قدمتی بین 50 تا 150 سال دارند و تصاویر تمامی این آثار در کتابی با عنوان «تصویربافی در فرش ایران»، توسط تورج ژوله در حال تهیه و نگارش است. 

تورج ژوله، دبیر علمی همایش «فرش، سنّت، هنر»، درباره این آثار گفت: این نمایشگاه از حیث موضوع تصویربافی دارای اهمیت است، چراکه تصویربافی، به‌رغم دیگر آثار مشابه، اثری منحصر‌به‌فرد است که ابتدا طرح اولیه روی کاغذ یا در ذهن بافنده طراحی می‌شود؛ به همین دلیل، بسیار متنوع است و جذابیت خاصی از نوع تفکر و باورهای بافنده در دوره و زمان خود دارد. 

ژوله در این‌باره توضیح داد: بعضی از طرح‌ها بسیار ساده و ابتدایی است و بعضی هم با جزئیات بسیار دقیق طراحی و بافته شده‌اند. 

نمایشگاه گره‌بافته‌های تاریخی تصویری صبح روز دوشنبه، 22 آذر 1400، هم‌زمان با آیین افتتاح همایش «فرش، سنّت، هنر»، در مؤسسه فرهنگی‌هنری صبا گشایش می‌یابد و تا 24 آذر 1400، میزبان علاقه‌مندان به این هنر فاخر ایرانی خواهد بود. 

 

 

 
 
 

زمان انتشار: شنبه ٢٠ آذر ١٤٠٠ - ١٠:٥٧ | نسخه چاپي

نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
کلیه حقوق متعلق به این پورتال برای فرهنگستان هنر محفوظ است.