تازه های خبری
آخرین گزارش ها
اخبار
اخبار موسسات و زیرمجموعه ها
اخبار > تجلیل از هنرمندانی که سینه به سینه هنر خود را به فرزندانشان منتقل کردند


در همایش تجلیل از خادمان هنری مکتب شیراز در فرهنگستان هنر:
تجلیل از هنرمندانی که سینه به سینه هنر خود را به فرزندانشان منتقل کردند

 

در همایش تجلیل از خادمان هنری مکتب شیراز، از هنرمندانی که هنر را به صورت سینه به سینه به فرزندان خود منتقل کرده‌اند تجلیل بعمل آمد و دستاوردهای پژوهشی و کتاب‌های منتشر شده در این زمینه معرفی شد.

در همایش تجلیل از خادمان هنری مکتب شیراز، از هنرمندانی که هنر را به صورت سینه به سینه به فرزندان خود منتقل کرده‌اند تجلیل بعمل آمد و دستاوردهای پژوهشی و کتاب‌های منتشر شده در این زمینه معرفی شد.

به گزارش روابط‌عمومی فرهنگستان هنر، در همایش «تجلیل از خادمان هنری مکتب شیراز» که شنبه 29 آبان 1400، در سالنِ گلستان هنر این فرهنگستان با همکاری شهرداری شیراز و موسسه فرهنگی، هنری و پژوهشی صبا برگزار شد، علیرضا اسماعیلی، دبیر فرهنگستان هنر ضمن تجلیل از حضور بزرگان و مفاخر فرهنگی هنری حاضر در جمع گفت: شیراز با مردمان هنرمند و صاحب‌ذوقش، میراث باستانی، بازارهای گنبددار، باغ‌های معروف، مساجد زیبا، اماکن مذهبی همچون آستان مقدس حضرت شاه‌چراغ (علیه‌السلام) و نیز با شعرا، ادبا و هنرمندان بزرگش همواره همچون نگینی در تاریخ و فرهنگ هنر می‌درخشد.

وی ادامه داد: در فرهنگستان هنر نیز همواره توجه ویژه‌ای به هنر استان‌ها بوده است و سعی ما بر آن بوده که علاوه بر پرداختن به هنر ملی و بین‌المللی، به هنر در سطح شهرستان‌ها نیز توجه ویژه‌ای داشته باشیم. یکی از استان‌هایی که به صورت ویژه به آن پرداخته شده، شیراز و استان فارس است و همایش بزرگ مکتب هنری شیراز در سال 1378 در این مجموعه به صورت مبسوط و کامل به هنر مردمان آن دیار در دهه‌های 7 الی 9 هجری قمری پرداخته است. این همایش در هشت رشته هنری برگزار شد و دارای چندین پیش‌همایش در سطح ملی و بین‌المللی بود و در داخل و خارج از کشور با حضور هنرمندان و اندیشمندان، دستاوردها و ارزش‌های پژوهشی بسیاری برای جامعه هنری به ارمغان آورد.

دبیر فرهنگستان هنر در انتها گفت: یکی از برنامه‌های خوبی که می‌تواند در معرفی هنر استان‌ها در سطح ملی موثر باشد، همین هفته‌های هنری است و با توجه به ظرفیت‌های بالای هنری شهر شیراز و استان فارس میتوان اینگونه برنامه‌ها را در ابعاد وسیع‌تری برای آینده تدارک دید.

در این مراسم استاد هادی سیف، پژوهشگر هنرهای سنتی ایران، استاد علی‌اصغر تجویدی، نگارگر پیشکسوت، سجادمحمد یارزاده، رئیس موسسه فرهنگی، هنری پژوهشی صبا، حسین بختیاری، رییس مجمع هنرمدان و صنعتگران صنایع دستی، سلمان گورنگی مدیرعامل اتحادیه تعاونی‌های صادرکننده صنایع‌دستی استان فارس، ، امیرحسین حکمت‌نیا مدیر گردشگری و زیارت شهرداری شیراز و همچنین مصطفی مشفقیان معاون فرهنگی شهردار و رییس سازمان فرهنگی، اجتماعی و ورزشی شهرداری شیراز به ایراد سخنرانی پرداختند.

معرفی پنج کتاب «آن از قصه خواب پرواز فرشتگان»،«مشق عشق»، «نگاره ها و نقش‌مایه ها در قالی شیراز»، «آهنگری و مسگری در شیراز» و «مشاغل سنتی شیراز» که با حمایت شهرداری شیراز در زمینه هنر و صنایع دستی منتشر شده از دیگر برنامه‌های این همایش بود.

در انتهای مراسم نیز از هنرمندان حوزه‌های مختلف صنایع دستی شیراز که به صورت پدر و فرزندی فعالیت کرده و هنر خود را سینه به سینه انتقال داده‌اند شامل سید احمد حمیدی، سید امیر حمیدی، محمد جواد شبیه، مهرداد شبیه، مژده رضازاده، محمدرضا خرمی‌منش، حمیدرضا رفعتی، مژگان زمانی، حسینعلی نویگویی، علیرضا نویگویی، مسعود شیشه‌گر، رضا شیشه‌گر، محمدهادی ستایش، آوا ستایش، غلام فلاح‌پور، محمد فلاح‌پور و محمدرضا محمدی تجلیل و قدردانی شد.

کارگاه‌های تجربه‌محور هنرهای سنتی و صنایع‌دستی با حضور هنرمندان و پیش‌کسوتان شهر شیراز در رشته‌های خاتم، منبت، قلم‌زنی، دواتگری، گره‌چوب، حجاری سنتی، کاشی‌نگاری سنتی، نگارگری، تراش سنگ‌های قیمتی و نیمه‌قیمتی، از روز جمعه 28 آبان، تا یکشنبه 30 آبان ،1400 ساعت 10 الی 16، در رواق هنر فرهنگستان هنر به نشانی خیابان ولیعصر، پایین‌تر از چهارراه طالقانی، شماره 1552 برپاست.

گزارش تصویری برنامه را اینجا ببینید.

 

 
 
 

زمان انتشار: شنبه ٢٩ آبان ١٤٠٠ - ١٧:٤٥ | نسخه چاپي

نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
کلیه حقوق متعلق به این پورتال برای فرهنگستان هنر محفوظ است.