تازه های خبری
آخرین گزارش ها
اخبار
اخبار موسسات و زیرمجموعه ها
اخبار > کتاب مجموعه مقالات همایش خمسه‌نگاری؛ بازنمود خمسه نظامی در هنر منتشر شد


کتاب مجموعه مقالات همایش خمسه‌نگاری؛ بازنمود خمسه نظامی در هنر منتشر شد

 

مجموعه مقالات همایش خمسه‌نگاری؛ بازنمود خمسه نظامی در هنر گردآوری و منتشر شد.

مجموعه مقالات همایش خمسه‌نگاری؛ بازنمود خمسه نظامی در هنر گردآوری و منتشر شد.
به گزارش روابط‌عمومی فرهنگستان هنر، مجموعه مقالات همایش خمسه‌نگاری؛ بازنمود خمسه نظامی در هنر، به کوشش منیژه گنگرانی، توسط انتشارات فرهنگستان هنر منتشر شد.
خمسه نظامی یکی از اسطوره‌متن‌های بزرگ فرهنگ و ادبیات ایرانی و بلکه جهانی است. وجوه مختلف این منظومه باعث شد که به فاصله اندکی پس از سرایش به‌عنوان پیش‌متن و الگویی برای آفرینش‌های ادبی و هنری قرار گیرد. بر اساس همین جایگاه ویژه و سترگ این اثر ماندگار، فرهنگستان هنر همایش ملی خمسه‌نگاری را با هدف احیا و گسترش هویت زیبایی‌شناسانه ایرانی‌اسلامی، در خردادماه 1399، برگزار کرد و به تبیین ویژگی‌های هنری خمسه نظامی و نقش تأثیرگذار آن در حوزه‌های گوناگون هنرهای دیداری، موسیقایی، نمایشی و دیگر هنرها پرداخت.
با تایید شورای علمی همایش، ۲۶ مقاله از مجموعه مقالات این همایش برای چاپ برگزیده شد که در این مقالات از زوایای مختلف به نسخه‌پژوهی، سبک‌شناسی، تصویرشناسی، روابط بینامتنی هنر و ادبیات و بازنمود تصویری خمسه نظامی توجه و پرداخته شده است.
در مقدمه این مجموعه مقالات به قلم بهمن نامورمطلق، رئیس فرهنگستان هنر آمده است:
فرهنگ ایرانی‌اسلامی از اسطوره‌متن‌های بزرگی چون شاهنامه فردوسی، خمسه نظامی، منطق‌الطیر و... برخوردار است؛ متونی که از مرزهای زبانی و فرهنگی یک ملت فراتر رفته و با تحت تأثیر قراردادن آثار دیگر و خلق متن‌های جدیدْ جهان متنی نوینی را شکل داده‌اند. از ميان این اسطوره‌متن‌ها، باید از خمسه حکیم نظامي یاد کرد که جايگاه ويژه‌ای در فرهنگ و ادبیات ایرانی و بلکه جهانی به خود اختصاص داده است. منظومه‌های ارزنده این شاعر شامل «مخزن‌الاسرار»، «خسرو و شیرین»، «لیلی و مجنون»، «هفت پیکر» و «اسکندرنامه»، سرشار از مضامین دینی، حکمی، تعلیمی و تغزلی است و تصاویری ناب و خیال‌انگیز را بازمی‌تابانند. وجوه مختلف این منظومه‌ها باعث شد که به فاصله اندکی پس از سرایش‌، به‌عنوان پیش‌متن و الگویی برای دیگر آفرینندگان متون قرار گیرد؛ چنان‌که با اقتباس و استقبال و نظیره‌سازی از آنها، متون و پیش‌متن‌های بسیاری از گذشته تا کنون متأثر از این شاهکار خلق شده است. این ارتباط بینامتنی منحصر به روابط نظام کلامی نشد و روایت‌های خمسه از بستر نظام نشانه‌ای نخستین خود خارج شد و در دیگر حوزه‌های نشانه‌ای دیداری، شنیداری، چندرسانه‌ای و... مجال بروز پیدا کرد و متکثر گردید؛ چنان‌که امروزه می‌توان به هزاران اثر هنری و بینانشانه‌ای اشاره کرد که در طی زمان ملهم از این اسطوره‌متن بزرگ آفریده شده است.
كتاب مجموعه مقالات همایش خمسه‌نگاری؛ بازنمود خمسه نظامی در هنر را مؤسسه تأليف، ترجمه و نشر آثار هنري (متن) در 730 صفحه مصور و به قيمت 170هزار تومان، در سال 1400، منتشر کرده است.
علاقه‌مندان برای تهیه این کتاب می‌توانند به نشانی خیابان ولیعصر، نرسیده به چهارراه طالقانی، شماره 1550، کتاب‌فروشی فرهنگستان هنر، مراجعه کنند و یا کتاب را از طریق نشانی اینترنتی https://matnpub.ir به‌صورت برخط سفارش دهند.

 
 
 

زمان انتشار: يکشنبه ٢٤ مرداد ١٤٠٠ - ١٢:٥٢ | نسخه چاپي

نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
کلیه حقوق متعلق به این پورتال برای فرهنگستان هنر محفوظ است.