تازه های خبری
آخرین گزارش ها
اخبار
اخبار موسسات و زیرمجموعه ها
اخبار > مناجات‌نامة منظوم حضرت امیرالمومنین علی (ع)


مناجات‌نامة منظوم حضرت امیرالمومنین علی (ع)

 

کتاب «مناجات‌نامه منظوم حضرت امیرالمومنین علی(ع)»، خوشنویسی شده با خط نستعلیق «سلطان‌ محمد خندان» را انتشارات فرهنگستان‌هنر منتشر کرده است.


کتاب «مناجات‌نامه منظوم حضرت امیرالمومنین علی(ع)»، خوشنویسی شده با خط نستعلیق «سلطان‌ محمد خندان» را انتشارات فرهنگستان‌هنر منتشر کرده است.

در مقدمة کتاب آمده است، شعر و سخن منظوم حضرت علی(ع)، همچون کلام منثورش، در بسیاری از آثار گذشتگان آمده و در نهایت، به‌صورت کتاب و دیوان فراهم گشته است و از آنجاکه شخصیت‌های نامداری بر آن شرح نوشته‌اند، نفی شعر از ذات مقدس ایشان ممکن نیست.

سلطان محمد خندان، خوشنویس این اثر نفیس، از نامدارترین نستعلیق‌نویسان سدة دهم هجری قمری در هرات و از جمله شاگردان طراز اوّل سلطان علی مشهدی است که به‌دلیل انبساطِ خاطر فراوان، به وی لقب «خندان» داده‌اند. او که در دستگاه سلطان حسین بایقرا و در خدمت امیر علی‌شیر نوایی(844-906ق) مشغول به کتابت بوده است، در قطعه‌نویسی مسلط‌ بود و علاوه بر خوشنویسی، در شعر و موسیقی نیز مهارت داشت.

اصل نسخه خطی این کتاب نفیس متعلق به گنجینة کتابخانه و موزه ملی ملک است که با شماره 5929 ثبت و از آن نگهداری می‌شود. انتشارات فرهنگستان هنر این اثر ارزشمند را با جلد و آستر مطابق با نسخة اصلی‌ و در همان ابعاد، در قطع رقعی، با شمارگان 1500 نسخه، در 20 صفحه و برای نخستین بار در سال 1392 منتشر کرده است.

 
 
 

زمان انتشار: يکشنبه ١٢ ارديبهشت ١٤٠٠ - ١٤:٥٧ | نسخه چاپي

نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
کلیه حقوق متعلق به این پورتال برای فرهنگستان هنر محفوظ است.