تازه های خبری
آخرین گزارش ها
اخبار
اخبار موسسات و زیرمجموعه ها
اخبار > رمزشناسي در هنرهاي بودايي و هندويي را بخوانيد


رمزشناسي در هنرهاي بودايي و هندويي را بخوانيد

كتاب رمزشناسي حالات دست و بدن در هنرهاي بودايي و هندويي به كوشش اميرحسين ذكرگو، به همت موسسۀ تأليف، ترجمه و نشر آثار هنري(متن) وابسته به فرهنگستان هنر منتشر شد.
 
 

كتاب رمزشناسي حالات دست و بدن در هنرهاي بودايي و هندويي به كوشش دکتر اميرحسين ذكرگو، به همت موسسۀ تأليف، ترجمه و نشر آثار هنري(متن) وابسته به فرهنگستان هنر منتشر شد.

به گزارش روابط عمومي فرهنگستان هنر، كتاب رمزشناسي حالات دست و بدن در هنرهاي بودايي و هندويي پنجمین جلد از مجموعه نمادشناسی هنر شرق به تازگی روانۀ بازار نشر شده است.

در سرآغاز كتاب، نويسنده آورده است: «حالات دست و بدن از ديرباز در آداب و مناسك ديني اقوام گوناگون نقشي نمادين داشته است. رقص‌هاي آييني و شيوه‌هاي خاص عبادت و نيايش، همگي با همين مضمون ارتباط دارند. اديان ابراهيمي نيز از اين قاعده مستثنا نيستند. مثلاٌ يهوديان به هنگام نيايش، دعا و تلاوت اوراد، خصوصاٌ در مقابل ديوار ندبه، بدن را به پيش و پس حركت مي‌دهند. در سنت نيايش مسيحي، زانوزدن در مقابل محراب، فشردن كف دست‌ها در مقابل و كشيدن نقش صليب در جلوي بدن به هنگام نيايش در مقابل تمثال عيساي مصلوب، از آداب رايج ديني به شمار مي‌رود. نمازهای پنجگانۀ مسلمانان نیز بر همین قاعده است.»

تعداد حالات دست و بدن در آداب دینی ادیان شرقی، خصوصا بودیزم و هندوییزم به مراتب گسترده‌تر از ادیان رایج و شناخته شدۀ دیگر است. نویسنده در این کتاب با اشاره به نام هر یک از این حالات به مفاهیم هر یک پرداخته تا راهی باشد برای فهم آداب نیایش در این سنن دینی. کتاب حاضر با حدود 300 تصویر خطی و رنگی ساختاری دایرة‌المعارفی دارد و در نوع خود بی مانند است.

انتشارات فرهنگستان هنر پیش از این، کتاب‌های فیل در شمایل‌های هندویی و بودایی (1388)، مار در هنرهای بودایی و هندویی (1391)، پرنده‌های اساطیری در هنرهای بودایی و هندویی (1393)، ایزدان آب و آبزیان اساطیری (1394) را از مجموعه نمادشناسی هنر شرق منتشر کرده است.

كتاب رمزشناسي حالات دست و بدن در هنرهاي بودايي و هندويي كه از 3 فصل و مداخل زيرمجموعه تشكيل شده است، با شمارگان 1000 نسخه، در 278 صفحه و به قيمت 29 هزار تومان توسط مؤسسه تأليف، ترجمه و نشر آثار هنري(متن) عرضه مي‌شود. علاقه‌مندان مي‌توانند اين كتاب را از كتاب‌فروشي فرهنگستان هنر به نشاني خيابان وليعصر(عج)، پايين‌تر از چهارراه طالقاني، شماره 1550 تهيه کنند.

 

زمان انتشار: سه شنبه ٢٦ دی ١٣٩٦ - ١٢:٢١ | نسخه چاپي

نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
کلیه حقوق متعلق به این پورتال برای فرهنگستان هنر محفوظ است.