تازه های خبری
آخرین گزارش ها
اخبار
اخبار موسسات و زیرمجموعه ها
اخبار > نگاه اميدواركننده‌اي به كتاب و كتابخواني داشته باشيم


مجيد غلامي‌جليسه:
نگاه اميدواركننده‌اي به كتاب و كتابخواني داشته باشيم

غلامي جليسه در آيين بيست و سومين دوره هفته كتاب، يادآور شد: ايران با كتاب، پر اميد خواهد بود و اميدوارم اين دوره نسبت به دوره‌هاي گذشته مثمر ثمرتر و نتيجه‌بخش تر باشد. خواهش می‌کنم این هفته با وجود مشکلات فراوان، امیدوارانه‌تر به کتاب و کتابخوانی نگاه کنیم چرا که در این صورت می‌توان نتایج خوبی کسب کرد.
 
 


غلامي جليسه در آيين بيست و سومين دوره هفته كتاب، يادآور شد: ايران با كتاب، پر اميد خواهد بود و خواهش می‌کنم این هفته با وجود مشکلات فراوان، امیدوارانه‌تر به کتاب و کتابخوانی نگاه کنیم.

به گزارش روابط عمومي فرهنگستان هنر، آيين افتتاحيه بيست و سومين دوره هفته كتاب جمهوري اسلامي ايران همزمان با گشايش اولين نمايشگاه تخصصي «كتاب هنر» عصر يكشنبه 23 آبان همزمان با آغاز هفته كتاب در تالار ايران فرهنگستان هنر برگزار شد. در اين مراسم محمد‌علي معلم دامغاني رييس فرهنگستان هنر، سیدعباس صالحی، معاون فرهنگی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، مجید غلامی‌جلیسه، دبیر هفته کتاب و مدیرعامل مؤسسه خانه کتاب، محمود صلاحي رييس سازمان فرهنگي – هنري شهرداري تهران، افشین داورپناه، معاون فرهنگی و پژوهشی مؤسسه خانه کتاب و ناشرين حوزه كتاب‌هاي هنري حضور داشتند.

در آيين افتتاحيه اين نمايشگاه ابتدا مجيد غلامي جليسه دبير بيست و سومين دوره هفته كتاب جمهوري اسلامي ايران به سخنراني پرداخت و اظهار داشت: مردم ايران كتاب را نه به عنوان هفته، بلكه به عنوان سال، دهه، صده و قرن‌ها مي‌شناسند و «كتاب» از قديم‌الايام بخش قابل توجهي از زندگي روزمره ما را به خود اختصاص داده است.

وي درهمين زمينه ادامه داد: درباره ترويج كتاب ‌خواني آثار متنوع و متعددي نگاشته و ارائه شده است و اين سابقه عجيب، پشتوانه فرهنگي مردم و مملكتي را نشان مي‌دهد كه كتاب جزيي از هر گروه و قشري بوده و هست.

غلامي جليسه فوايد بي‌شماري براي خوانش كتاب برشمرد و متذكر شد: امروزه كسي نيست كه از فوايد كتاب خواني بي‌اطلاع يا كم اطلاع باشد اما بسياري از اين دلايل پيش پا افتاده است زيرا ما از بدو مدرسه كتاب را به عنوان ركن زندگي و بنيان بسياري از دانش‌ها مي‌دانيم.

وي اوستا را به عنوان يكي از قديمي‌ترين كتاب ايرانيان برشمرد و ادامه داد: ايرانيان زندگي‌شان با كتاب عجين شده و معجزه پيامبر اعظم نيز همان كتاب آسماني (قرآن) است كه به آن ارج مي‌نهيم . كتابي نيز با عنوان «شيفتگان كتاب» نوشته علي رفيعي نگاشته شده كه وجوه مختلف كتاب‌دوستي ما ايرانيان را در دوران‌هاي مختلف نشان مي‌دهد و فراموش نكنيم كه مردم ما از جان و دل شيفته كتاب هستند.

مدیرعامل مؤسسه خانه کتاب افزود: مردم ایران قلباً به کتاب علاقه‌مند هستند. این‌که میزان کتابخوانی کم شده و صحبت‌هایی از این دست را نمی‌خواهم رد کنم، اما دفعات عناوين و آثار چاپ شده در سال‌های اخیر نشان می‌دهد مردم ما به کتاب علاقه‌مند هستند اما برای جذب آنها به سمت کتابخوانی، بهانه لازم است.

دبير بيست و سومين دوره هفته كتاب ادامه داد: در دو سال اخير با تلاش‌هاي وزير فرهنگ و ارشاد و معاون فرهنگي ارشاد ما ثبات نسبي و اميدوار كننده‌اي در حوزه نشر داشتيم كه افزایش آمار و عناوین کتاب و دفعات انتشار برخي از اين آثار نكته‌اي حائز اهميت است كه حاکی از آن است که وضعیت نشر رو به بهبود یا حداقل در وضعیت باثبات و دور از مشکلات گذشته است.

وي به افزايش 13 درصدي تعداد عناوين كتاب در اين سال‌ها اشاره و خاطر نشان كرد: آمار 6 ماهه گذشته حاكي از آن است كه اگر يك مقدار منصفانه‌تر در گفته‌هايمان بر وضعيت نشر ايران رفتار كنيم، مي‌توانيم اقدامات موثري براي كتاب و كتاب‌خواني داشته باشيم.

غلامي جليسه با بيان اين كه هفته كتاب بهانه‌اي براي تشويق مردم به كتابخواني است، يادآور شد: ايران با كتاب، پر اميد خواهد بود و اميدوارم اين دوره نسبت به دوره‌هاي گذشته مثمر ثمرتر و نتيجه‌بخش‌تر باشد. خواهش می‌کنم این هفته با وجود مشکلات فراوان، امیدوارانه‌تر به کتاب و کتابخوانی نگاه کنیم چرا که در این صورت می‌توان نتایج خوبی کسب کرد.

نمايشگاه تخصصي هنر نيز از 23 تا 30 آبان از ساعت 10 تا 18 ميزبان علاقه‌مندان به كتب هنري است.
براي اطلاع از اخبار فرهنگستان هنر به كانال ما در تلگرام بپيونديد: https://telegram.me/artacademy
زمان انتشار: يکشنبه ٢٤ آبان ١٣٩٤ - ١٠:٤٨ | نسخه چاپي

نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
کلیه حقوق متعلق به این پورتال برای فرهنگستان هنر محفوظ است.