اخبار > «صبا»؛ جلوه‌گاه هنر نفیس «قرآن نگاری» شد


در آغاز ماه رمضان
«صبا»؛ جلوه‌گاه هنر نفیس «قرآن نگاری» شد

 

در آغازین روز ماه خدا و میهمانی نور، «صبا» با رونمایی از 45 سال قرآن‌نگاری سهم‌الدین زمانی، از پیوند پردرخشش و زیبایی آفرین «هنر اصیل و فاخر ایرانی» با «کیمیای کلام وحی» پرده برداشت.

در آغازین روز ماه خدا و میهمانی نور، «صبا» با رونمایی از 45 سال قرآن‌نگاری سهم‌الدین زمانی، از پیوند پردرخشش و زیبایی آفرین «هنر اصیل و فاخر ایرانی» با «کیمیای کلام وحی» پرده برداشت.

به گزارش روابط عمومی موسسه فرهنگی هنری صبا، وابسته به فرهنگستان هنر، این مجموعه با «آیینه‌ای به رویت آیات»، میزبان هنر قرآن‌نگاری شد.

سهم‌الدین زمانی در نمایشگاهی که حاصل نزدیک به نیم قرن تلاش اوست، تجربه‌ای منحصر به فرد سنت نگارگری و تذهیب را با یک دریافت انتزاعی و تجریدی از جوهره و ماهیت نقش، به روح و مفهوم کلام وحی نزدیک ساخته و میان طرح و نقوش و رنگهایش با معنا و درونمایه هر آیه انطباق ایجاد کرده است.

«آیینه‌ای به رویت آیات» که ساعت 16 عصر روز سه‌شنبه 16 اردیبهشت با حضور علیرضا اسماعیلی، سرپرست فرهنگستان هنر، محمدرضا حسین‌خانی، ریاست موسسه فرهنگی هنری صبا و شماری از چهره‌های برجستة هنری و علاقه‌مندان در نگارخانه «خیال» گشایش یافت، مجموعه‌ای از 114 تابلو را شامل می‌شود که طی چهل و پنج سال توسط هنرمند طراحی و اجرا شده است.

در هر تابلوی این مجموعه که 114 آیه قرآنی در آن، به مظهریت از 114 سوره از مصحف شریف وحی، انتخاب و اجرا گردیده، نقش و رنگ‌هایی متفاوت و متنوع و منطبق با دریافت و حال و هوای هنرمند از آن آیه کار شده و هیچ رنگ و طرح و حتی هیچ گل یکرنگ و همسان با دیگری در این قرآن به چشم نمی‌خورد. بدین ترتیب در هر تابلو - که در ابعاد 114 در 114، به نیت 114 سوره شریف قرآن، و در دایره‌هایی به قطر 30 سانت، به نیت 30 جزء کلام الله، با قطر 14 سانت، به نیت 14 معصوم است- و در تمامی 114 آیه، با فرم و فضایی خاص و غیر تکراری روبرو هستیم که در آن نسبتی میان فرم و زیبایی‌شناسی با محتوا و معنا برقرار شده است.

رنگ‌های به کار رفته در این مجموعه از رنگ‌های کاملا طبیعی بوده و در آثار جدیدتر، تکنیک اکرلیک استفاده شده است.

در کنار این 114 اثر، 6 تابلوی دیگر نیز قرار گرفته که مختص سوره بقره (دو تابلو)، سوره منافقون (دو تابلو) و دو تابلوی چهارده معصوم است.

 

سهم‌الدین زمانی تاکنون در 89 نمایشگاه در ایران و سراسر نقاط جهان، این هنر نفیس را عرضه نموده و بسیاری از نام‌آوران و چهره‌های برجسته سیاست، دین، هنر و فرهنگ دنیا را از آسیا تا اروپا و امریکا به تحسین واداشته است.

«آیینه‌ای به رویت آیات» با نمایان ساختن ظرایفی ناب‌تر، نوتر و نادیده‌تر از هنرهای قرآنی، حاصل ذوق و ابداع این هنرمند ایرانی است که تا 7 خردادماه در «نگارخانه خیال» مجموعه «صبا» وعده‌گاه تمامی علاقه‌مندان این سنت پر ارج و فاخر هنری خواهد بود.

ساعات بازدید از این مجموعه، همه روزه- به جز ایام تعطیل- از 10 صبح تا 18 عصر است.

 

 

 

 
 
 

زمان انتشار: شنبه ٢١ ارديبهشت ١٣٩٨ - ٠٩:١٤ | نسخه چاپي

نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج