اخبار > 150 سال تحول در آیینه اسناد و تصاویر در صبا


150 سال تحول در آیینه اسناد و تصاویر در صبا

 

صبا از روایت تصویری و مستند تاریخ ایران از مشروطه تا انقلاب، در نمایشگاه «از مشروطه تا انقلاب به روایت اسناد» پرده برداشت.

صبا از روایت تصویری و مستند تاریخ ایران از مشروطه تا انقلاب، در نمایشگاه «از مشروطه تا انقلاب به روایت اسناد» پرده برداشت.

به گزارش روابط عمومی موسسه فرهنگی هنری صبا، وابسته به فرهنگستان هنر، این نمایشگاه که صبح دوشنبه، 12 شهریور، با حضور شماری از مورخان، پژوهشگران، مسئولان مرکز مطالعات تاریخ معاصر و رییس موسسه فرهنگی هنری صبا، گشایش یافت، مجموعه‌ای شامل 125 سند تاریخی و تصویر است که چهره ایران را در آیینه بیش از یکصد و پنجاه سال دگرگونی به نمایش می‌گذارد.

این نمایشگاه به همت مرکز مطالعات تاریخ معاصر برگزار شده و اسناد و عکس‌های نفیس و ذی‌قیمت تاریخی به نمایش درآمده در آن ، متعلق به این مرکز است. بازه زمانی اسناد و تصاویر، از رجال، بناها، حوادث و وقایع تاریخی، آیین‌ها و مراسم، عکس‌های جمعی، و... را شامل می‌شود که از اولین سفر ناصرالدین شاه قاجار به فرنگ در میانه قرن گذشته تا انقلاب اسلامی در بهمن 1357 را دربر می‌گیرد. نهضت مشروطیت، استبداد صغیر، ورود مجاهدان مشروطه از تبریز و گیلان و مازندران و کردستان به تهران و فتح تهران و عزل محمدعلی شاه، حوادث کشور تا ظهور رضاخان و کودتای سیاه 1299، الغای سلطنت قاجار و پادشاهی رضاشاه، کشف حجاب، سقوط بنیانگذار سلسله پهلوی و روی کار آمدن ولیعهدش، ملی شدن نفت و نهضت ملی، کودتای 28 مرداد 1332، قیام 15 خرداد 1342، حوادث دهه چهل تا دهه پنجاه، جشن‌های دو هزار و پانصدمین سال شاهنشاهی، تغییر تقویم از هجری به شاهنشاهی و نظام تک‌حزبی و سرکوب جریان‌های سیاسی و... تا طلیعه انقلاب و فراگیر شدن اعتراضات و جنبش‌های مردمی و سرانجام پیروزی بزرگ‌ترین انقلاب قرن در منطقه، همه در این مجموعه بزرگ تصویری روایت شده‌اند. بسیاری از اسناد و عکس‌های نفیس این مجموعه تا کنون به نمایش گذاشته نشده و انتشار نیافته‌اند.

در آیین گشایش این نمایشگاه که در سالن سینما تک موسسه صبا برگزار شد، ابتدا دکتر محمدحسن رجبی دوانی، محقق و پژوهشگر تاریخ معاصر، به ضرورت بازخوانی تاریخ ایران بر مبنای مستندات تاریخی معتبر از جمله اسناد و تصاویر اشاره کرد و سیری از تاریخ ایران از جنگ‌های ایران و روس تا مشروطه و نقش روحانیت را در بیداری مردم برشمرد.

آنگاه دکتر موسی فقیه حقانی با تشکر از فرهنگستان هنر و موسسه صبا به تحلیل ارزش پژوهشی و استنادی آثار و اسناد به نمایش درآمده برای محققان اشاره کرد و از تداوم این نمایشگاه در چهلمین سال انقلاب و در قالب مجموعه‌ای بزرگ‌تر و کامل‌تر خبر داد.

 

 
 
 

زمان انتشار: سه شنبه ١٣ شهريور ١٣٩٧ - ١٢:٢٤ | نسخه چاپي

نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج