اخبار > سومین دوره جایزه پژوهش سال سینمای ایران برگزار شد


سومین دوره جایزه پژوهش سال سینمای ایران برگزار شد

 

فرهنگستان هنر جمهوری اسلامی ایران میزبان سومین دوره جایزه پژوهش سال سینمای ایران شد

فرهنگستان هنر جمهوری اسلامی ایران میزبان سومین دوره جایزه پژوهش سال سینمای ایران شد

به گزارش روابط‌عمومی فرهنگستان هنر، اختتامیه این دوره با حضور حسین انتظامی، رئیس سازمان سینمایی و سمعی بصری؛ محمود اربابی، معاون توسعه فناوری و مطالعات سینمایی؛ احمد ضابطی‌جهرمی؛ مهدی سجاده‌چی و جمعی از استادان و پژوهشگران و دانشجویان، در روز چهارشنبه 27 آذر 1398، در سالن اجتماعات ایرانِ فرهنگستان هنر جمهوری اسلامی ایران برگزار شد.
در ابتدای این آیین، مجری برنامه ضمن بیان این مطلب که از اهداف مشترک جمع برگزارکننده، ایجاد فرصت گفت‌وگو بین پژوهشگران، دانشگاهیان و سینماگران است، از سوی دبیرخانه برگزاری این دوره از جایزه پژوهش سال، ابراز امیدواری کرد: با هم‌افزایی‌هایی این‌چنینی بتوانیم زمینه رشد سینمای ایران را فراهم کنیم.
سپس از محود اربابی، معاون توسعه فناوری و مطالعات سینمایی، دعوت شد تا ایراد سخن کند. او پس از خیرمقدم به حضار در سالن و تبریک به مناسبت هفته پژوهش عنوان کرد: طراحی جایزه پژوهش و برگزاری آن برای سومین سال پیاپی باعث شده است که مسئله پژوهش در سینما به‌خصوص درباره مسائل سینمای ایران، شأن و اعتباری ویژه پیدا کند.
اربابی پس از تشکر از همه پژوهشگران، فیلم‌سازان، هنرمندان، دانشگاهیان، از همه دست‌اندرکاران دبیرخانه جایزه پژوهش، اعضای شورای سیاستگذاری، داوران و به‌صورت خاص از ریاست سازمان سینمایی، ریاست فرهنگستان هنر، دانشگاه‌های همکار و خانه سینما قدردانی ویژه کرد و گفت: امیدوارم در سال آینده، شاهد برگزاری چهارمین دوره این جایزه، با کیفیتی متفاوت باشیم.
در ادامه مراسم از خانم راودراد، دبیر این دوره از جایزه پژوهش سال، دعوت شد تا از چگونگی برگزاری این دوره، گزارشی ارائه دهد.
او پس از حضور در جایگاه، عنوان کرد: رویکرد این دوره، تأکید بر نگاهی میان‌رشته‌ای بوده است، با این هدف که به ارتقای سینمای ایران کمک شود.
راودراد از اضافه‌شدن محوری جدید با عنوان پژوهش‌های بصری درباره سینمای ایران در بخش مسابقه خبر داد و افزود: سعی ما این است تا از طریق پژوهش‌های مختلف و نه‌فقط پژوهش‌های سینمایی، توجه پژوهشگران حیطه‌های مرتبط جلب شود و بدین‌وسیله، تأکیدی بیشتر در حوزه سینما و همین‌طور حوزه نقد و نظر در سینمای ایران صورت پذیرد.
او با بیان این مهم که این رویداد، اتفاقی فرهنگی در جهت رشد و توسعه سینمای ایران است، از شناسایی آثار پژوهشی انگلیسی‌زبان درباره سینمای ایران در راستای محور پنجم این رویداد، به‌عنوان بخش آثار خارجی در دوره‌های بعد خبر داد و ابراز امیدواری کرد تا در دوره‌های بعدی، این رویداد سینمایی همراه با غنایی بیشتر باشد و نتایجی پربارتر به همراه داشته باشد.
رئیس سازمان سینمایی دیگر سخنران این مراسم بود.
انتظامی عنوان کرد: درخصوص پژوهش، واکنش افراد، چه مسئول و چه جز آن، سه دسته است؛ دسته‌ای پژوهش را قبول ندارند و هدف مورد نظر را با یک استدلال دنبال نمی‌کنند. عده‌ای نیز پژوهش را به‌عنوان زینت مجلس می‌دانند و آن را در صحبت و رفتارهایشان به زبان می‌آورند. گروه سوم کسانی هستند که تلاش می‌کنند تا از پژوهش‌ها، با همه کاستی‌هایی که ممکن است در موضوع و شیوه اجرا وجود داشته باشد، دفاع کنند. همه ما باید تلاش کنیم تا نسبت گروه سوم رو به افزایش باشد.
انتظامی با بیان این مطلب که هنوز در زمینه پژوهش کمبودهایی داریم، گفت: امیدوارم این جشنواره به سمتی برود که نسبت آثاری که به دبیرخانه می‌رسد شیب افزایشی داشته باشد و بتوانیم با مشوق‌ها و تبلیغات، به جایی برسیم که پژوهش‌ها به عرصه عمل برسد و نیازی نباشد تا از پژوهشگران دعوت کنیم تا در چنین رویدادی شرکت کنند؛ زیرا هدف پژوهش این است که مشکلی را حل کند و به توسعه و پیشرفت کشور کمک کند.
در ادامه مراسم از مهدی سجاده‌چی به‌عنوان نماینده شورای علمی برگزاری سومین دوره جایزه پژوهش سال دعوت شد تا بیانیه هیئت‌داوران را قرائت کند.
در بخش پایانی مراسم و اهدای جوایز، از پژوهش‌های «غرب‌نگاری به سبک ایرانی»، «ارزیابی خط مشی‌های معطوف به اقتصاد فرهنگ در حوزه سینما در گفتمان پس از انقلاب اسلامی»، «نقش دکوپاژ در سوی‌گیری و قضاوت اخلاق مخاطب با مطالعه دو فیلم آژانس شیشه‌ای و جدایی نادر از سیمین» و «سینمای ایران در جست‌وجوی خوشبختی»، تقدیر شد.
در انتهای مراسم، راش‌های استفاده‌نشده در فیلم «باد صبا» که پس از نخستین نمایش آن (در افتتاحیه سیزدهمین دوره جشنواره سینما حقیقت)، به‌عنوان هدیه به جایزه پژوهش سال اعطا شده بود، پخش شد تا این دوره نیز به کار خود پایان دهد.

 

 

 
 
 

زمان انتشار: چهارشنبه ٢٧ آذر ١٣٩٨ - ٢٠:٥٧ | نسخه چاپي

نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج